S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Inštalácia solárnych panelov na diaľniciach by pokryla viac ako 60 % spotreby energie

Technológie
6

Čínsky vedec nedávno prišiel so zaujímavým nápadom, ktorý by mohol znížiť znečistenie uhlíkom na celom svete o 28 %, ale je to trochu riskantné. Ling Yao, vedec z Čínskej akadémie vied a hlavný autor štúdie, sa o tento koncept podelil v článku v časopise Earth's Future. Uviedol, že pokrytie všetkých diaľnic na svete strechami so solárnymi panelmi by ročne vyprodukovalo dostatok elektrickej energie na pokrytie viac ako 60 % svetovej spotreby energie v roku 2023.

Je to ambiciózna myšlienka, ale práve ambiciózne myšlienky sú podnetom na zmenu potrebnú na obmedzenie znečistenia uhlíkom. Práve znečistenie uhlíkom je jedna z hlavných príčin prehrievania našej planéty, ktoré prispieva k extrémnym výkyvom počasia, ako sú suchá a záplavy, a ohrozuje celosvetové zásoby potravín. Takýto projekt by bol veľmi náročný. Podľa Yaovej štúdie pokrývajú Zem približne 3 milióny kilometrov diaľnic.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Na pokrytie všetkých svetových diaľnic spolu s hlavnými cestnými tepnami solárnymi strechami by bolo potrebných 52,3 miliardy solárnych panelov. Hoci sa pokrytie miliónov kilometrov diaľnic strechami so solárnymi panelmi môže zdať trochu prehnané, je to logický ďalší krok. Viaceré štáty uvažujú o tom, že prázdny priestor vedľa diaľnic využijú na inštaláciu solárnych panelov.

Nehovoriac o tom, že parkoviská sa čoraz častejšie pokrývajú strechami so solárnymi panelmi, ktoré nielenže vyrábajú čistú energiu, ale aj poskytujú tieň pre autá pod nimi. Okrem výroby čistej energie by pokrytie diaľnic a ciest strechami zo solárnych panelov prinieslo výhody aj komunitám, v ktorých sú nainštalované.

Nielenže by inštalácia a údržba vytvorili pracovné miesta a dodávali lacnejšiu energiu, ale solárne strechy by aj chránili vozidlá pred poveternostnými podmienkami, ako je dážď a sneh, čím by sa znížili rizikové faktory, ktoré vedú k dopravným nehodám. Projekt, aký navrhuje Yao, čelí mnohým prekážkam, jednou z hlavných sú náklady. Vedec však dúfa, že pilotné programy by mohli pripraviť pôdu pre realizáciu jeho myšlienky vo väčšom rozsahu.

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

:D reakcia na: Inštalácia solárnych panelov na diaľniciach by pokryla viac ako 60 % spotreby energie

22.9.2024 08:09
Vsetko je super. Ale ratali ste s nejakou konstrukciou nato? Aby zvladala pocasie, tak ake tam musia byt konstrukcie? Kazda konstrukcia musi byt zakotvena. Cize beton. A ked sa vrazi do toho autom? :D Podla mna sa taky hlupak este nenasiel, co by to podpisal. A ze vraj z cinskej akademie vied... Joooj. By som ho nechal tam jazdit... alebo najradsej jeho rodinu... Aby konecne porozmyslal, ze co do sveta vypustil. By som chcel vidiet ako by sa riesili buracky, keby trebalo zeriav... Fakt cim viac o tom rozmyslam, tak ma napadaju slova co sa tu nedaju napisat. ;D
Reagovať

Tak si to preložme... reakcia na: Inštalácia solárnych panelov na diaľniciach by pokryla viac ako 60 % spotreby energie

20.9.2024 08:09
...do ľudskej reči.
Keď bude nad každou diaľnicou strecha tak pri cestovaní napr. z Bratislavy do Žiliny pôjdete 200km dlhým "tunelom"...
Myslím, že to bude mať veľmi nepriaznivý vplyv na zdravie cestujúcich, hlavne klaustrofobikov, epileptikov a pod.
Reagovať

RE: Tak si to preložme... reakcia na: Tak si to preložme...

20.9.2024 11:09
Snad sa uz teraz boja pod akymkolvek pristreskom.
Reagovať

RE: Tak si to preložme... reakcia na: Tak si to preložme...

20.9.2024 09:09
Neboj, počas vetra sa situácia zlepší. Panely sa odklopia, a pôjdu zamoriť poľnohospodársku pôdu.
Reagovať

RE: RE: Tak si to preložme... reakcia na: RE: Tak si to preložme...

20.9.2024 11:09
S tou podou to nechapem.
Reagovať

RE: RE: RE: Tak si to preložme... reakcia na: RE: RE: Tak si to preložme...

21.9.2024 10:09
Solárne panely obsahujú ťažké kovy ktoré sú jedovaté. A keď ich to odveje na poľnohospodársku pôdu, kde ich to rovno aj roztrieska, tak tie ťažké kovy zamoria pôdu ktorá už nebude vhodná na produkciu potravín.

Toto je desaťročia známy problém nasadzovania solárnych elektrární v pásme mierneho podnebia.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať