CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Inteligentné obväzy by mohli priniesť revolúciu v liečbe chronických rán

0

Výskumníci z Caltechu v spolupráci s Keck School of Medicine of USC vyvinuli inteligentné obväzy, ktoré dokážu monitorovať rany a reagovať na zmeny v nich v reálnom čase a podľa potreby poskytovať potrebnú liečbu. Tím USC-Caltech uskutočnil overovaciu štúdiu na zvieracích modeloch s cieľom otestovať účinnosť týchto inteligentných obväzov. Cieľom projektu bolo vytvoriť „kybernetickú kožu“, ktorá by pomáhala pri hojení rán a zároveň ich monitorovala a spravovala.

Technológia inteligentných obväzov sa zdokonalila vďaka pokroku v oblasti materiálovej vedy, nanotechnológií a digitálneho zdravia. Inteligentné obväzy novej generácie vyvinuté výskumníkmi môžu bezdrôtovo monitorovať metabolické a zápalové biomarkery nachádzajúce sa v tekutinách rany. Obsahujú bezdrôtovú technológiu na aktívne monitorovanie stavov, ako sú infekcie, zápal a problémy s prietokom krvi, a zároveň podávajú potrebnú liečbu.

Tieto obväzy sú vyrobené z najmodernejších materiálov vrátane bioelektronických látok, ktoré môžu tkanivám a bunkám dodávať elektrickú stimuláciu. Prv ako sa inteligentné obväzy začnú vo veľkej miere používať v lekárskej praxi, je však ešte potrebné prekonať značné prekážky vrátane tých regulačných. Napriek týmto výzvam výskumný tím USC-Caltech pracuje na zhromažďovaní údajov potrebných na špecializované povolenie.

Tím pokračuje v skúmaní nových prístupov k starostlivosti o rany vrátane použitia ultrazvukovej technológie na vedenie génovej terapie s cieľom stimulovať rast krvných ciev v lýtkových svaloch a znížiť riziko amputácie u pacientov s vredmi na nohách. Zistenia výskumného tímu boli publikované v časopise Nature Materials.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať