S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Inžiniersky tím vyvíja veterné turbíny s obrovským potenciálom

0

Tím inžinierov z University of Virginia (UVA) zverejnil návrhy veterných turbín, ktoré by mohli umožniť skok vpred vo výrobe čistej energie. Veterné turbíny sa už dlho zväčšujú. Čím sú väčšie, tým viac vetra dokážu zachytiť a tým viac energie dokážu vyrobiť. Zväčšiť ich však nie je také jednoduché. Po prekročení určitého bodu je sila vetra a hmotnosť samotnej turbíny väčšia, ako znesie materiál turbíny, a tá sa zlomí. To znamená, že nové konštrukcie musia nájsť rovnováhu medzi ľahkosťou, pevnosťou konštrukcie a účinnou výrobou energie pomocou nových tvarov lopatiek.


Zdroj Foto: SUMR

Profesor Fakulty inžinierstva a aplikovaných vied UVA Eric Loth vedie tím zahŕňajúci výskumníkov a profesorov inžinierstva z Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu, Washingtonskej štátnej univerzity a Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign. Ich výskum sa zameriava na navrhovanie nákladovo efektívnych rotorov veterných turbín bezprecedentných veľkostí, ktoré sú určené na prevádzku na mori, kde je silnejší vietor.

Modely ako 25 MW Segmented Ultralight Morphing Rotor (SUMR) patria medzi najväčšie návrhy, ktoré boli zverejnené, a sľubujú vysoký zisk energie pri optimalizácii nákladov. Výskumníci vykonali úpravy tvaru a uhla lopatiek, ako aj ich hrúbky.

WESTECH_122024

Navrhli rotory s malými, strednými a veľkými šírkami lopatiek v pomere k dĺžke lopatiek a použili simulačné kódy veterných turbín, aby predpovedali, ktorý z troch rotorov funguje najlepšie vo vysokom strihovom vetre typickom pre podmienky na mori. Najlepšie fungovala čepeľ strednej hrúbky. Pri svojej hmotnosti a nákladoch by generovala najviac energie, čím by bola čistá energia oveľa efektívnejšia z hľadiska nákladov.

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať