Iónové motory majú potenciál dopraviť nás do gravitačnej šošovky Slnka
O posielaní objektu k inej hviezde sa doteraz snívalo len vo vedeckej fantastike. Na to, aby sme urobili gravitačnú šošovku zo Slnka, stačí doletieť do vzdialenosti 550 AU, čo je oveľa ďalej, ako doletel akýkoľvek ľudský produkt vrátane sondy Voyager. Iónový pohon by to však mohol dokázať. Nedávno publikovaný článok skúmal využitie elektrických pohonných systémov, konkrétne iónových pohonov, na dosiahnutie tohto cieľa.
Štúdia načrtla „ideálny“ iónový pohon s kľúčovými charakteristikami nevyhnutnými na túto medzihviezdnu cestu vrátane pohonnej jednotky, účinnosti ťahu a špecifického impulzu. Ideálny pohon by mal mať výkon 1 kW na kilogram, čo je ďaleko od súčasnej úrovne technológie.
Podľa autorov štúdie by mal mať účinnosť ťahu na úrovni 97 % a špecifický impulz (vyjadrenie palivovej účinnosti pohonu, pomer ťahu k množstvu spotrebovaného paliva za sekundu) v rozsahu 34 000 až 76 000 sekúnd. Dnešné systémy majú účinnosť zhruba 75 až 80 %. Hoci teoretické hodnoty môžu podľa autorov štúdie pri správnom výbere pohonu a hnacieho prostriedku tieto hranice prekročiť, hlavnou výzvou je vývoj hnacích agregátov, ktoré by tieto technológie plne podporovali.
Ak predpokladáme, že všetky tri charakteristiky by boli kombinované do kompletného funkčného pohonného systému, taký pohon by dostal 18-tonový náklad do slnečnej gravitačnej šošovky za necelých 13 rokov.
Zdroj: universetoday.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.