AJ PRODUKTY AJ PRODUKTY AJ PRODUKTY

Jubilejný ročník súťaže Živé IT projekty ovládli témy z oblasti AI či e-Health. Najviac zaujalo rehabilitačné zariadenie

Tlačové správy
0

V utorok 4. februára ožil košický Kulturpark veľkolepým finále súťaže Živé IT projekty. Do jubilejného 10. ročníka sa zapojilo až 34 subjektov a rekordný počet študentov – 330. Tí pracovali pod vedením 72 mentorov na 67 projektoch. Podujatie zorganizovali Katedra počítačov a informatiky na FEI TUKE a Košice IT Valley.

SAMSUNG_04_1 Advertisement

Živé IT projekty predstavujú výnimočný vzdelávací koncept, ktorý prepája spoluprácu univerzít a firiem. Výstupom sú spravidla softvérové prototypy, zahŕňajúce informačné systémy, webové stránky, mobilné aplikácie, cloudové riešenia a inteligentné rozhrania. Študenti pod vedením mentorov z IT spoločností a zadávateľov z tretieho sektora a samospráv pracovali takmer pol roka na témach, ktoré nie sú len biznisovo, ale aj rozvojovo efektívne. Tento rok sa okrem Košického samosprávneho kraja zapojilo aj mesto Prešov.

„Študenti urobili obrovský kus práce a pomohli nám vytvoriť riešenie, ktoré nám veľmi pomôže. Ide o skenovanie dokumentov, ich analýzu a priraďovanie ku konkrétnej geolokácii. Bolo úžasné vidieť, akým spôsobom mladí ľudia pristupujú k IT projektom a ako tvoria a aplikujú moderné technológie, ktoré sú budúcnosťou aj pre samosprávu,” povedal František Oľha, primátor mesta Prešov.  

Ocenených bolo až 10 najlepších

Témy projektov odrážali aktuálne trendy v technológiách, pričom najviac rezonovala umelá inteligencia, ale aj e-Health, Smart City či ekológia. Mnohé témy boli aj tento rok zamerané na pomoc regiónu východného Slovenska. Vo finále bolo ocenených až 10 top projektov. Prvé miesto si odniesol tím Ortho Health, ktorý spolupracoval so spoločnosťou Siemens Healthineers. 

„Vytvorili sme rehabilitačné zariadenie, ktoré nosí pacient počas cvičenia v domácom prostredí, na displeji vidí svoj aktuálny stav a po skončení sa údaje z cvičenia posielajú do databázy. Vďaka tomu je pacient motivovaný, pretože vidí svoj pokrok a lekár môže priebežne monitorovať stav pacienta,“ vysvetlila Zuzana Olinčáková z víťazného tímu. Počas vývoja konzultovali svoje riešenie aj s lekármi z praxe.  

Prepojenie študentov s praxou má zmysel a prináša výsledky

Živé IT projekty odštartovali v roku 2016, keď sa do súťaže zapojilo 116 študentov z Katedry počítačov a informatiky na FEI TUKE. Za uplynulé desaťročie sa zapojilo už vyše 100 partnerov, viac ako 300 mentorov, 430 projektov a presne 2010 študentov.

Desať rokov Živých IT projektov je dôkazom, že prepojenie študentov s praxou má zmysel a prináša výsledky. Tento program pomohol mnohým študentom a študentkám premeniť ich nápady na funkčné riešenia a urobiť prvé kroky do IT sveta. 

„Sme hrdí, že Košice IT Valley môže byť súčasťou tejto cesty a podporovať inovácie, ktoré formujú budúcnosť nášho regiónu. Aj vďaka práci mladých ľudí, ktorým záleží na tomto meste a na tomto regióne verím tomu, že nás čaká pekná budúcnosť,” uviedla Miriama Hučková, výkonná riaditeľka Košice IT Valley.

Košice IT Valley

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať