CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Karty microSD Silicon Power

1

Spoločnosť Silicon Power v našich končinách zatiaľ nie je príliš známa. Bola založená v Tchaj-pej už v roku 2003 a v súčasnosti patrí k významným hráčom na poli pamäťových médií na spotrebné aj priemyselné použitie. Keď sa k nám dostala na test dvojica kariet microSD od tohto výrobcu, bol som zvedavý, ako v našich testoch uspejú. Jedna z kariet je navyše štandardu UHS II U3, čo je ešte zaujímavejšie, pretože takýchto kariet microSD je na trhu stále pomerne málo. Je to, samozrejme, spôsobené predovšetkým tým, že zariadenia, ktoré využívajú tento štandard s kartami microSD, sú dosť zriedkavé. Napriek tomu má zmysel používať takéto karty minimálne v kamerách a fotoaparátoch pracujúcich s vysokým rozlíšením fotiek a rýchlym snímaním, prípadne s Ultra HD 4K a 8K videom.

Čo sa týka štandardov pre SD karty, v tých je už dlhší čas minimálne rovnaký zmätok ako v štandardoch USB. Preto sa niet čo čudovať, že väčšina používateľov ani len netuší, akú kartu do svojho zariadenia potrebuje. Počas vývoja kariet sa postupne objavovali nové a nové označenia. SD karty v súčasnosti využívajú dva typy zbernice, označené UHS I alebo UHS II/UHS III. Navonok ich poznáte podľa kontaktného poľa, ktoré pri zbernici UHS I využíva jeden rad kontaktov a v UHS II dva rady. To je spoločné pre veľkosti SD aj microSD. UHS II je, samozrejme, rýchlejšia zbernica, ale na jej využitie je potrebná podpora zariadenia (kamery). Výhodné však je, že zbernica je úplne kompatibilná s UHS I, takže karty UHS II môžete bez problémov využívať vo všetkých zariadeniach, v zariadeniach so zbernicou UHS I však bude ich prínos minimálny. No to neznamená, že vôbec nemá zmysel ich používať. Ak máte napríklad kameru iba s podporou kariet UHS I, k PC si môžete dokúpiť čítačku na UHS II, čím využijete rýchlosť karty aspoň pri sťahovaní materiálu do PC naplno. Okrem označenia zbernice je na kartách ešte označenie rýchlostnej triedy. Na starších kartách sa používali označenia ako Class 2 až Class 10, ktoré však bežnému používateľovi veľa nepovedia. Potom prišlo označenie rýchlosti U1 alebo U3. Pre tvorcov videa je však najužitočnejšie označenie rýchlostných tried pre video V6, V10, V 30, V60 a V90, podľa ktorých sa dá lepšie určiť, či vám bude karta rýchlosťou vyhovovať. Vo všeobecnosti karty V30 sú vhodné pre zariadenia so záznamom full HD alebo so záznamom 4K s nízkym dátovým tokom do 100 Mb/s, typicky smartfóny alebo akčné kamery. Niektoré zvládnu aj záznam s dátovým tokom 150 Mb/s, ale na to sú lepšie karty s vyššou špecifikáciou V60. Niekomu by sa mohlo zdať, že predsa aj karty V30 by mali zvládnuť dátové toky 400 Mb/s, čo je v prepočte 50 MB/s a takéto karty to obvykle zvládajú. Problém pri zápise videa je však v tom, že karta musí dokázať udržať takýto dátový tok stabilne pri zápise aj čítaní bez akéhokoľvek poklesu, ktorý by znehodnotil záznam. Preto sú pre niektoré dátové toky videa odporúčané karty v určitej rýchlostnej kategórii, ktorá garantuje udržanie potrebného dátového toku za všetkých podmienok.

V našom teste sa zišli dve karty microSD, jedna z rýchlostnej triedy V30 a druhá z najvyššej V90. Nižší model je karta microSDXC Superior Pro Colorful UHS-I U3 256GB (Class 10, V30, A1, 4K UHD) s kapacitou 256 GB. Dodáva sa aj v kapacitách 64, 128 a 512 GB. V balení ju nájdete s redukciou na štandardnú SD kartu. Pamäťový čip využíva technológiu 3D NAND. Je určená predovšetkým na použitie v smartfónoch, tabletoch, akčných kamerách, dronoch a podobných zariadeniach. Ak si všimnete parametre karty, medzi rýchlostnými označeniami je uvedené aj A1. To je rozhodujúci parameter, na ktorý je dobré prihliadať, ak chcete kartu používať v smartfóne, PC či hernej konzole. Vyjadruje, koľko IOPS (vstupov/výstupov za sekundu) dokáže karta spracovať. Ak je na karte označenie A1, znamená to minimálne náhodné čítanie 1500 IOPS, náhodný zápis 500 IOPS, trvalý sekvenčný zápis (garantovaný) 10 MB/s (označenie A2 by znamenalo náhodné čítanie 4000 IOPS, náhodný zápis 2000 IOPS, trvalý sekvenčný zápis/garantovaný 10 MB/s). V tomto prípade (A1) ide o kartu vhodnú pre všetky bežné zariadenia. Výrobca uvádza max. hodnoty čítania 100 MB/s a zápisu 80 MB/s. Pri testovaní karta dosiahla maximálne hodnoty čítania 99 MB/s a zápisu 84 MB/s, čo v podstate zodpovedá špecifikácii. V praktických testoch som kartu používal v smartfóne Samsung Galaxy Note 10+, kamere DJI OSMO Pocket aj drone DJI Mavic Air 2. Vo všetkých prípadoch vykazovala vysokú stabilitu zápisu aj čítania bez akýchkoľvek výpadkov. Karta umožňuje prácu pri teplotách v rozsahu 0 °C až +70 °C.

Druhá testovaná karta je najrýchlejší model výrobcu microSDXC Superior Pro UHS-II U3 128GB (Class 10, V90, 8K UHD) s kapacitou 128 GB. Karta sa dodáva aj v kapacite 64 GB a v balení nájdete aj redukciu UHS-II na SD kartu. Tento model je cielený predovšetkým na fotografov a filmárov do najnáročnejších aplikácií. Zvláda záznam 4K aj 8K videa a poradí si aj s dátovými tokmi 600 Mb/s. Výhoda formátu microSD je v tom, že v kamere s podporou kariet UHS II ju môžete používať v redukcii a v prípade potreby s jej obsahom môžete pracovať aj v smartfóne. Karta je, samozrejme, spätne kompatibilná aj so zariadeniami so štandardom UHS-I. Tu môže byť vzhľadom na množstvo zaznamenaných dát výhodné, že doma ju pripojíte k čítačke UHS-II a dáta do PC prekopírujete podstatne rýchlejšie. Výrobca uvádza max. hodnoty čítania 260 MB/s a zápisu 160 MB/s. Pri testovaní karta dosiahla maximálne hodnoty čítania 287 MB/s a zápisu 145 MB/s, čo sú veľmi dobré hodnoty. Pri použití v kamere Panasonic GH5 bez problémov zvládala dlhodobý záznam 4K videa s dátovým tokom 400 Mb/s. Karta je navyše odolná proti nárazu pri páde, vode aj radiácii.

Verdikt Superior Pro Colorful UHS-I U3 256GB

Výborná karta s obrovskou kapacitou do akčných kamier aj mobilov.

Cena: 30 EUR

Hodnotenie: 10

 

Verdikt Superior Pro UHS-II U3 128GB

Rýchla a spoľahlivá karta do náročných podmienok pre filmárov a fotografov.

Cena: 66 EUR

Hodnotenie: 10

Tip redakcie: Pomer cena/výkon

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

vé tridsiatku mám kúpenú pre štyri ká foťák kanon é ó es deväťdesiat reakcia na: Karty microSD Silicon Power

30.4.2021 18:04
vé tridsiatku es dé kartu mám kúpenú pre štyri ká foťák kanon é ó es deväťdesiat
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať