Kmeňové bunky pestované vo vesmíre majú superschopnosti
Kmeňové bunky sú špeciálne v tom, ako sa môžu neustále replikovať a premieňať sa na mnohé iné typy buniek. Teraz vedci z Mayo Clinic na Floride zistili, že ich superschopnosti sa výrazne posilnia, keď rastú vo vesmíre. Prostredie mikrogravitácie totiž ešte viac zvyšuje niektoré regeneračné spôsobilosti kmeňových buniek.
„Štúdium kmeňových buniek vo vesmíre odhalilo bunkové mechanizmy, ktoré by inak boli pri normálnej gravitácii nezistené alebo neznáme,“ hovorí patológ Abba Zubair z Mayo Clinic. Na palube ISS sa tím špecificky zameral na správanie dospelých kmeňových buniek, ktoré sú v porovnaní s embryonálnymi kmeňovými bunkami obmedzenejšie v tom, ako sa delia a transformujú.
Vedci často pestujú dospelé kmeňové bunky mimo tela na štúdium a liečbu chorôb, ale je to zložitý, časovo náročný a nákladný proces. Táto štúdia ukazuje, že vesmírne laboratóriá by mohli vyriešiť niektoré z týchto problémov. Testovali sa rôzne typy kmeňových buniek a pozitívne výsledky sa dosiahli pri všetkých.
Ukázalo sa, že napríklad mezenchymálne kmeňové bunky lepšie zvládajú reakcie imunitného systému a znižujú zápal, keď rastú v mikrogravitácii. Vesmírne prostredie ponúka výhodu pre rast kmeňových buniek tým, že poskytuje prirodzenejší trojrozmerný stav pre ich expanziu, ktorá sa veľmi podobá rastu buniek v ľudskom tele.
Zdroj Foto: Ghani & Zubair, NPJ Microgravity, 2024
Pri dvojrozmernom kultivačnom prostredí dostupnom na Zemi je menej pravdepodobné, že napodobní ľudské tkanivo. Tím stojaci za výskumom je presvedčený, že bunky pestované vo vesmíre pomôžu pri liečbe stavov súvisiacich so starnutím vrátane mŕtvice, rakoviny a neurodegeneratívnych ochorení, ako je demencia. Výskum bol publikovaný v časopise NPJ Microgravity.
Zdroj: sciencealert.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu