CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Kmeňové bunky pestované vo vesmíre môžu výrazne pomôcť v boji s rakovinou a starnutím

0

Od roku 2000 sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zúčastnilo 280 astronautov z rôznych krajín na výskume nad rámec štandardných vedeckých experimentov. Medzi týmito aktivitami sa ukázali ako sľubné výsledky výskumu kmeňových buniek. Štúdia vedcov z Mayo Clinic z roku 2024 zistila, že mikrogravitácia ISS môže odhaliť dôležité mechanizmy v kmeňových bunkách, ktoré nie sú viditeľné na Zemi.

Vykonané experimenty preukázali, že kmeňové bunky sa môžu vo vesmíre lepšie regenerovať. Výskumníci sa zamerali na dospelé kmeňové bunky, ktoré na rozdiel od embryonálnych kmeňových buniek čelia obmedzeniam pri replikácii a raste na Zemi z dôvodu vysokých nákladov a náročnosti. ISS, ktorá ponúka prirodzenejšie prostredie, pomáha tieto problémy prekonať.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Úspech týchto experimentov vyvolal nádej, že kmeňové bunky pestované vo vesmíre môžu pomôcť pri riešení ochorení súvisiacich s vekom, ako je rakovina a neurodegeneratívne poruchy. Rôzne typy kmeňových buniek, ako sú mezenchýmové kmeňové bunky, krvné kmeňové bunky a nervové kmeňové bunky, vykazujú jedinečné výhody.

Napríklad mezenchýmové kmeňové bunky z vesmíru vykazujú lepšie znižovanie zápalov a riadenie imunitných reakcií. Krvné kmeňové bunky kultivované vo vesmíre môžu mať potenciál v boji proti rakovine krvi, zatiaľ čo nervové kmeňové bunky by mohli pomôcť pri obnove mozgového tkaniva. Hoci je tento výskum ešte len v počiatočnom štádiu a potrebuje viac finančných prostriedkov, v budúcnosti by mohol výrazne zlepšiť regeneratívnu medicínu.

Zdroj: sciencing.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať