Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Konferencia DRONTEX 2024 odhalila potenciál, ale aj hrozby, ktoré so sebou drony prinášajú

Tlačové správy
0

16-17. októbra 2024 sa v národnej kultúrnej pamiatke Elektrárňa Piešťany konal už tretí ročník medzinárodnej konferencie DRONTEX 2024, ktorú organizuje asociácia Mám Dron. 37 spíkrov z 11 krajín počas dvoch dní vo svojich prezentáciách predstavilo novinky z oblasti bezpilotného letectva, vývoja a využitia dronov v oblasti priemyslu a služieb, ako aj riziká a hrozby, ktoré tieto technológie predstavujú. Podujatie bolo po prvý krát hybridné a okrem 200 hostí v sále sledoval program podobný počet účastníkov online.

S_Flip6_10 titulka Advertisement  

Manažment bezpilotnej prevádzky a pokročilé dronové služby

Konferenciu otvoril moderátor Ján Mečiar spolu s riaditeľom asociácie Mám Dron Rastislavom Sopkom. Účastníkom sa prihovoril aj ambasádor podujatia Ivan Bella a župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Nasledovali prezentácie odborníkov na manažment bezpilotnej prevádzky z Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), Eurocontrol, Európskej komisie a Řízení letového provozu ČR, ktoré doplnil vstup Mareka Krnáča z Krajskej inovačnej a rozvojovej agentúry (KIRA) o možnostiach aplikácie dronov v prostredí samosprávy.

Aktuálnym trendom vo využití bezpilotných technológií sú operácie bez vizuálneho kontaktu (BVLOS). Potvrdili to aj prezentácie spíkrov, ktoré sa venovali možnostiam monitoringu energetických sústav, podzmených a uzavretých priestorov, ako aj zapojeniu dronov do vesmiírnych misií, tvorbe digitálnych dvojčiat, či príprave dronových šou. Ďalší programový blok sa venoval výskumu a vývoju bezpilotných technológií. Vedci zo vzdelávacích inštitúcií z Dánska, Švédska a Nemecka, predstavili projekty využitia dronov vo výskume klimatických zmen, atmosférických meraní, či pokročilých operácií v režime BVLOS.

Na konci prvého dňa bola pre účastníkov konferencie pripravená gala večera s atraktívnym programom, počas ktorého prebiehali živé rozhovory a networking. V stane pred budovou Elektrárne prebiehala počas trvania konferencie výstava bezpilotných a antidronových systémov od partnerov podujatia.   

Drony v kontexte bezpečnostných výziev

Drony predstavujú v dnešnom svete významné bezpečnostné hrozby, zároveň však môžu slúžiť ako ochrana proti rôznym nebezpečenstvám. Svedčili o tom aj prezentácie predstaviteľov štátnych inštitúcií a súkromných spoločností venujúcich sa vývoju a produkcii anti-dronových systémov, dronov pre armádne účely a softvérových riešení pre manažment špeciálnych misií.

„V súčasnej napätej bezpečnostnej situácii zohrávajú bezpilotné technológie (UAS) kľúčovú úlohu a stávajú sa neoddeliteľnou súčasťou obranných stratégií. Aby bolo možné úspešne integrovať tieto technológie do prevádzky, je nevyhnutné vytvárať štandardy a systémy, ktoré umožnia ich flexibilnú adaptáciu na rýchlo sa meniace bezpečnostné požiadavky. Zároveň je potrebné vyvíjať riešenia schopné efektívne spolupracovať a komunikovať s existujúcimi systémami riadenia a kontroly vzdušného priestoru, na čom aktívne pracuje aj naša firma ,“ povedal Marek Náhlik, riaditeľ spoločnosti R-SYS.  

Účastníkom konferencie sa počas druhého dňa prihovoril aj poľský veľvyslanec na Slovensku Piotr Samerek, ktorý taktiež poukázal na dôležitosť medzinárodnej spolupráce. Počas programu odzneli aj témy využitia umelej inteligencie v bezpečnostných aplikáciách, zapojenie dronov do monitoringu verejných podujatí a eventov, poistenie dronov na Slovensku, či ochrana osobných údajov v súvislosti s používaním dronov.

„Konferencia DRONTEX 2024 opäť ponúkla priestor pre prezentáciu aktuálnych trendov z oblasti bezpilotného letectva a spojila odborníkov z viacerých krajín. Sme radi, že tento rok mohli program sledovať, okrem ľudí v sále, aj diváci online. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým partnerom, bez ktorých by toto podujatie nemoholo vzniknúť,“ poznamenal Rastislav Sopko, riaditeľ asociácie Mám Dron.

O Asociácii Mám Dron

Asociácia Mám Dron vznikla ako občianske združenie, ktoré má cieľ zvyšovať povedmie o potrebe zodpovedného využívania vzdušného priestoru. Vzhľadom na častú neznalosť platných pravidiel najmä zo strany hobby používateľov dronov a širšej verejnosti, asociácia sa snaží otvoriť verejný dialóg na túto tému a pomocou webstránky www.mamdron.sk prinášať aktuálne informácie o platnej legislatíve. Aplikácia MamDron posúva ideu bezpečného a zodpovedného lietania z úrovne želaní do reálneho sveta. Dôkazom, že táto iniciatíva má význam, je aj rastúci počet členov a partnerov združenia.

Zobrazit Galériu

Mám Dron

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať