Kvantové bodky chcú zásadne zmeniť zobrazovacie TV technológie. Ako to funguje?
Na tohtoročnom veľtrhu CES 2015 by ste iba s ťažkosťami našli televízory, ktoré nevyužívajú technológiu kvantových bodiek. Tá podľa výrobcov prinesie živšie a vernejšie farby a takisto aj lepší jas pri rovnakej spotrebe energie. Ako sa táto technológia využije v televízoroch?
Kvantové bodky sú mikroskopické nanokryštáliky, ktoré vyžarujú špecifickú vlnovú dĺžku svetla. Farbu definuje ich veľkosť - väčšie kvantové bodky produkujú červené farby, menšie modré. Veľkosť bodiek ovplyvňuje veľkosť vlnovej dĺžky.
Televízie využívali v minulosti fosfor (plazmové a CRT displeje) alebo farebné filtre (LCD obrazovky), aby generovali červenú, zelenú a modrú farbu a ich kombináciou vytvárali žiadané odtiene farieb. V prípade kvantových bodiek je možné využiť niekoľko spôsobov.
Základom jedného z nich sú LED diódy, ktoré sú umiestnené po bokoch televíznej obrazovky a svietia namodro. Pred nimi sú umiestnené trubičky červených a zelených kvantových bodiek. Tie čerpajú energiu z LED dió ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH