Recenzia: LG 65SK9500PLA - LG nie je iba OLED
Ak sa budete s niekým rozprávať o televízoroch, v súvislosti so spoločnosťou LG si asi najskôr vybaví špičkové OLED TV. V tejto oblasti je spoločnosť lídrom a v podstate jediným výrobcom zobrazovačov OLED. Keďže tieto prístroje stále ešte patria do high-end kategórie, má LG vo svojej ponuke aj rad cenovo dostupnejších LCD televízorov. My sme tentoraz otestovali najvyšší model z radu Super UHD televízorov LG 65SK9500PLA, ktorý je vlastne priamou konkurenciou televízorom QLED. Pozrime sa na to, ako sa mu darilo v našom teste.
Novinka od LG prichádza aj so zaujímavou cenou, no prv ako sa pozrieme na televízor, venujme sa trochu technológii v pozadí. Napriek tomu, že tak Samsung, ako aj LG vo svojich televízoroch využívajú LCD panely, sú medzi nimi zásadné rozdiely. LG vo svojich Super UHD TV využíva panely typu IPS, ktoré poskytujú podstatne lepšie pozorovacie uhly. Tento parameter, ktorý OLED TV vôbec nepoznajú, určuje, z akého uhla vzhľadom na stred obrazu môžete TV sledovať bez toho, aby dochádzalo ku skresleniu farieb a kontrastu obrazu. Tu má navrch práve technológia IPS, ktorá v najnovšej generácii poskytuje uhol až 60° na každú stranu. Pri paneloch VA je táto hodnota asi polovičná. Ďalší rozdiel je produkcia farieb. Tu LG využíva technológiu s tajomným názvom Nano Cell. Pracuje na odlišnom princípe ako Quantum Dot využívaný v modeloch QLED. Nano Cell používa biele podsvietenie displeja so selektívnym molekulárnym filtrom, ktorý má za úlohu odfiltrovať farebné spektrum v rozsahu asi 550 – 600 nm. To pri bežných LCD (nie QLED) bez takéhoto filtra spôsobuje desaturáciu červenej zložky spektra a pretekanie hrán medzi červenou a zelenou. Filter má teda za úlohu oddeliť zelenú a červenú zložku. Dosahuje sa tak lepšie farebné podanie a širší rozsah farebného spektra.
Televízor LG 65SK9500PLA navyše k technológii obrazovky Nano Cell pridáva aj priame celoplošné podsvietenie s lokálnym stmievaním, vďaka ktorému v režime HDR dosahuje špičkové hodnoty svietivosti až 1500 nitov. Preto televízor síce nebude mať najtenší displej, ale na kvalite zobrazenia to spoznáte výrazne. Napriek hrubšiemu profilu dizajn zostáva elegantný a atraktívny. Zadnú stranu tvorí textúrovaný plastový panel. Okraje z číreho polykarbonátu zdobí medený pásik okolo celého panela. Stojan má kovový podstavec so zlatou povrchovou úpravou, zakrivený do poloblúka. TV môžete aj zavesiť priamo na stenu s nástenným držiakom 300 × 300 mm VESA. Portová výbava je bohatá, medzi prípojnými miestami nájdete aj štvoricu vstupov HDMI (vrátane jedného s podporou ARC), tri porty USB, konektor RF na DVB-T/C, digitálny optický audiovýstup S/PDIF a eternetový port. Okrem toho je k dispozícii aj bluetooth a Wi-Fi 802.11ac.
Používateľské rozhranie je tradične zverené systému webOS smart TV od spoločnosti LG a napriek tomu, že je vo verzii 4.0, napohľad zostáva z veľkej časti rovnaké ako v minulom roku. To však považujem skôr za výhodu, dizajn je jednoduchý a ľahko pochopiteľný. K dispozícii sú všetky bežné aplikácie vrátane populárnych možností ako Netflix, Hulu, Amazon Prime Video a YouTube. Dostupný je široký výber viac ako 200 aplikácií. Nová verzia však prináša viacero zlepšení a nových inteligentných funkcií, počnúc procesorom Alpha7. Medzi najdôležitejšie novinky patrí rozhranie ThinQ AI spoločnosti LG, ktoré kombinuje hlasové príkazy, vyhľadávanie obsahu a Asistenta Google. V predchádzajúcej verzii sa hlasové ovládanie obmedzovalo na zmenu kanála, úpravu hlasitosti a nastavenia displeja, ako je jas alebo kontrast. Teraz je toho oveľa viac. Nové rozhranie ThinQ AI kombinuje hlasové príkazy, vyhľadávanie obsahu a Asistenta Google. Funkcia Asistenta Google je tu nasadená po prvýkrát v smart televízore bez OS Android. Jediná výčitka smeruje k tomu, že slovenčina ani čeština zatiaľ nie sú podporované, ale podľa informácií od Googlu sa má blýskať na lepšie časy a podpora ďalších jazykov by mala byť čoskoro uvoľnená. Televízor je kompatibilný aj s hlasovou asistentkou Amazon Alexa, ale iba prostredníctvom externého zariadenia. Pridanie nástroja Asistent Google umožňuje ovládať širokú škálu inteligentných domácich zariadení, ako sú inteligentné žiarovky Philips Hue či termostat Nest, pomocou hlasových povelov. Ďalšia pridaná funkcia je režim šetriča obrazovky, ktorý zobrazuje umelecké diela v televízore, keď nie je vybraný žiadny vstup alebo je televízor dlho nečinný. Obsiahnuté umelecké diela ponúkajú výbery od autorov ako Renoir, Monet, Kandinsky, Van Gogh a Pissarro. Ak nemáte náladu na umenie, môžete si sťahovať fotografie od spoločnosti LG alebo vlastné snímky.
Televízor je vybavený 65" LCD panelom s rozlíšením 4K a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Farebný rozsah dosahuje 98,5 % DCI-P3, čo je veľmi dobrý výsledok. Priemerná farebná odchýlka Δe je hodnotu 3, čo nie je oslnivý výsledok, pri televízoroch však tento parameter nie je taký kritický ako pri monitoroch a výrobcovia často farebné podanie posúvajú zámerne, aby dosiahli vizuálne príjemnejší obraz. Vizuálne je obraz dobre prekreslený, s vysokou ostrosťou. Veľmi dobre je zvládnutý upsampling z nižších rozlíšení, hlavne z full HD. Na rozdiel od konkurencie televízor podporuje všetky dostupné formáty HDR na trhu, takže si tu vychutnáte obsah v HDR 10, Dolby Vision, HLG, Advanced HDR by Technicolor a pribudne aj podpora HDR 10+. Pri prehrávaní UHD obsahu podporuje kodeky HEVC aj VP9. Vďaka vysokej špičkovej svietivosti až 1500 nitov si sledovanie HDR videa naozaj vychutnáte. Samozrejme, úroveň čiernej, aj keď je veľmi dobrá, nedosahuje na displeje OLED a prekoná ju aj najvyšší QLED série Q9F. Ten je však za viac ako dvojnásobnú cenu. Cenovo sa k úrovni 65SK9500 priblíži najviac séria Q6F, tá však ponúka iba podsvietenie Edge LED, čo sa výrazne prejavuje na kontraste a rôznych nežiaducich efektoch v obraze.
LG ponúka podsvietenie direct LED s lokálnym riadením jasu. Jedinú výčitku mám k miernemu „halo“ efektu pri zobrazení ohraničených bielych objektov na čiernom pozadí. Tento jav pravdepodobne spôsobuje menší počet sektorov podsvietenia. Vzhľadom na cenu televízora však ide o maličkosť a obraz aj napriek tomu necháva ďaleko za sebou modely s podsvietením Edge LED. Televízor, samozrejme, pracuje s 10-bitovou hĺbkou farieb a podporuje aj HFR video so snímkovými frekvenciami až 120 sn./s. Výborne si poradí aj s výstupom z konzoly Xbox One X pri 50/60 sn./s. Zvuková časť je vybavená 2.2-kanálovým zvukom a obsahuje dvojicu 40 W reproduktorov a 20 W basový reproduktor. Zvuk je čistý a má slušnú dynamiku, aj keď nižším basom stále niečo chýba. Prístroj podporuje aj formát Dolby Atmos. Pri jeho aktivovaní má zvuk väčšiu hĺbku aj dojem priestorovosti, kvalitnú zvukovú aparatúru to však nenahradí.
Dodávaný diaľkový ovládač Magic Remote je rovnaký ako pri starších modeloch, takže podporuje ovládanie pohybom zápästia aj hlasové ovládanie. Dobre sedí v ruke a po chvíli zácviku sa s ním rýchlo zžijete.
Verdikt
Novinka poskytuje výborný obraz, kvalitný zvuk a intuitívne ovládanie za výbornú cenu.
LG 65SK9500PLA Super UHD 65 TV
Displej 65" Nano Cell, Ultra HD 3840 × 2160, obnovovacia frekvencia 120 Hz, Slim Direct LED,
podpora HDR10, HLG, Dolby Vision, Technicolor HDR, porty 4 HDMI, 3 USB, 2× RF, DVB-T2/C/S2, S/PDIF, eternet, slúchadlá 3,5 mm, audio 2.2 kanál s Dolby Atmos, bezdrôtové bluetooth, Wi-Fi, WiDi, DLNA, Miracast, webOS 4.0 s ThinQ AI, rozmery – TV vrátane stojana (š × v × h)
1452 × 904 × 282,5 mm, hmotnosť 28,5 kg
Cena: 1885 EUR
+ Výborný obraz v UHD aj FHD, Dolby Atmos, Thinq AI, zvuk, podpora formátov HDR
- Menší halo efekt
Hodnotenie
Obraz: 90
Zvuk: 95
Výbava: 100
Ovládanie: 100
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 97
Zobrazit Galériu