CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: LG SIGNATURE OLED65W7V: Keď chcete to najlepšie

0

To, že je LG lídrom v televízoroch, asi nemusíme nikomu rozprávať. Po minuloročných modeloch G6 predstavených v prémiovom rade Signature, ktoré šokovali panelom iba v hrúbke nosného skla, ide tentoraz firma ešte ďalej a model OLED65W7V prichádza s flexibilným panelom s hrúbkou iba 2,57 mm, ktorý je ohyb-ný ako fólia.  Prijímač má natívny Ultra HD 4K panel OLED, externý zvukový systém Dolby Atmos v konfigurácii 4.2 a podporu všetkých dostupných noriem na zobrazenie obsahu HDR. Všetky tieto vlastnosti vlastne prináša ako vôbec prvý model televízora. LG ho prezentuje ako Wallpaper TV (tapetová televízia) a nie je to ďaleko od pravdy. Už na prvý pohľad vyzerá veľmi exkluzívne. Panel je bezrámový, má iba tenučký plastový lem.

Pri vypnutom TV vidíte iba jednoliatu čiernu plochu, ktorú nič nenarúša. Dizajnový skvost je aj prídavný soundbar, v ktorom je umiestnená kompletná elektronika prijímača. Je navrhnutý v štýle radu Signature s horizontálnym rebrovaním a má šírku obrazu. Navrchu po stranách je dvojica reproduktorov, ktoré sú pri vypnutom prijímači schované v tele a po zapnutí sa motoricky vysunú. Okrem toho, že sú tak chránené proti prachu, je to aj veľmi efektné. OLED65W7V je zatiaľ jediný televízor na svete, ktorý možno iba zavesiť na stenu, nemôže nikde stáť. V balení k nemu dostanete plechový plát, ktorý nainštalujete na stenu a panel naň „prilepíte“ pomocou magnetov. Na vrchnej strane ho istia dve západky pre prípad, že by vaše dieťa objavilo, že sa dá odlepiť. Panel je so soundbarom spojený jediným plochým káblom, ktorý umožňuje zabudovať ho pod omietku či sadrokartón a úplne ho tak skryť. Oproti konkurencii odpadá potreba viesť k panelu napájací kábel. Je to veľmi elegantné riešenie. V balení dostanete dvojicu káblov s rôznou dĺžkou, keby ste panel chceli dať vyššie. Dizajn, samozrejme, nie je jediná prednosť tohto prístroja. Použitý panel OLED je najnovšej generácie a oproti minu­loročným modelom, ktoré mali po vypnutí ­červenkastý odtieň, tento je úplne čierny. Pravdupovediac, nebola to žiadna zásadná chyba, ale novinka využíva novo vyvinutý polarizátor NBO (Neutral Black OLED), ktorý v spojení s antireflexným filtrom zabezpečí dokonalý čierny panel.


Soundbar obsahuje všetku elektroniku a s panelom je prepojený iba páskovým vodičom.

Kvalita panela je excelentná, čo potvrdilo aj meranie. Rozšírený bol rozsah dostupných jasov, ktorý teraz v špičkách dosiahne až 1000 nitov. Zvýšený bol však aj statický jas, ktorý výrobca dosiahol úpravou algoritmov automatického obmedzovača jasu, takže panel teraz môže pracovať s vyšším celkovým jasom. Nárast vidieť na pohľad, ale potvrdili to aj objektívne merania. LG sa navyše podarilo zase posunúť presnosť spracovania v najtmavších tónoch, ktorá je pre zobrazovače OLED kritická, vyžaduje veľmi pres-né spracovanie obrazu, aby nedochádzalo k prepalom na jemných detailoch v tmavých scénach. Televízor je dôsledne mierený na prezentáciu obsahu HDR. Na rozdiel od konkurencie však podporuje všetky 4 existujúce štandardy HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log Gamma) aj HDR by Technicolor (viac sa o nich dozviete v článku v PC REVUE č. 5/2017). ­Naposledy menovaný naša testovacia vzorka ešte nemala implementovaný, ale má prísť v najbližšom čase v aktualizácii firmvéru. LG pomerne silne presadzuje Dolby Vision. Hoci tento formát má zatiaľ minimálnu rozšírenosť na aktuálnych Ultra HD Blu-ray tituloch, oproti staršiemu HDR10 poskytuje dokonalejšie výsledky. Na rozdiel od neho používa dynamické dáta HDR pre každú scénu (HDR10 iba statické pre celý film) a podporuje až 12-bitovú hĺbku farieb. Procesor televízora však používa špeciálny algoritmus a dopočítava aj v materiáloch s HDR10 dynamické dáta HDR.

Nakoľko je to však účinné, to som nevedel posúdiť. Na testovanie som používal súpravu testovacích Ultra HD 4K videí bez HDR a s HDR10 a Dolby Vision a objektívne meranie kalibračnou sondou ­Spider5 Elite. Je pravda, že Dolby Vision je pomerne veľký prínos, scény vyzerajú dynamickejšie a lepšie je aj podanie farieb. Žiaľ, zatiaľ nie je prístupný bežný obsah v tomto štandarde.  Spomínaný štandard HLG je určený predovšetkým na digitálne vysielanie a už dnes si ho môžete vyskúšať na testovacom kanáli HLG Stream zo satelitu Hotbird 13E. Vo výbave je na televízor široká škála vstupov, 4 HDMI, 3× USB, z toho jeden vo verzii 3.1 Gen. 1, tuner DVB-T/C a dvojica tunerov DVB-S2. Samozrejmé je pripojenie k eternetu aj k Wi-Fi vo verzii 802.11 ac. Žiaľ, trochu sa pozabudlo na to, že by niekto mohol chcieť inak veľmi kvalitnú zvukovú časť využívať aj s externým prehrávačom, takže sa dokážete pripojiť iba cez HDMI. Optický S/PDIF je tu iba v podobe výstupu. Prítomný je aj slot CI na použitie modulu s prístupovou kartou.

Zvuková časť sa výrobcovi naozaj vydarila a bravúrne zastúpi nejedno domáce kino. Prístroj používa v podstate zvukový projektor, ktorý pomocou viacerých reproduktorov a odrazom od stien vytvára fascinujúci priestorový zvuk, ktorý vás obklopí. Pozitívne je, že prístroj podporuje najnovší Dolby Atmos v konfigurácii 4.2 aj DTS-HD. Výkon zosilňovača je 60 + 20 W. K televízoru sa však nedodáva subwoofer, ten vstavaný sa síce snaží, často aj dosť presvedčivo, ale budete trochu ukrátení o najnižšie basy. Pomerne veľkými zmenami prešiel aj operačný systém, ktorý je teraz vo verzii WebOS 3.5. Veľký dôraz je kladený hlavne na bezpečnosť. Systém zabezpečuje ochranu pred únikom používateľských dát, pred hacknutím a pred neoprávnenou inštaláciou aplikácií, ktorú použivateľ výslovne neschváli. Prostredie je veľmi rýchle a veľa drobností bolo zlepšených, takže ovládanie je oveľa intuitívnejšie ako pri starších verziách. Prostredie je plne prispôsobiteľné, môžete si podľa seba nastaviť usporiadanie zástupcov, vytvoriť si zoznam ­kanálov, v ktorom môžete zaradiť satelitné, te­restriálne aj internetové kanály vedľa seba. ­Novinkou je zobrazovanie textov skladieb v hudobnom prehrávači ako pri karaoke. Vaše obľúbené aplikácie si tiež môžete uložiť pod klá- vesové skratky a potom ich spúšťať jednoduchým podržaním číselného tlačidla. Milovníci 360° videí a VR si tiež prídu na svoje. Prístroj umožňuje ich priame prehrávanie. LG vo svojich nových prístrojoch ponúka aj služby herného portálu GameFly Streaming s ponukou tisícov hier, ktorý navyše zákazník získa na 3 mesiace zadarmo.

Hráčom ide prijímač v ústrety aj veľmi nízkym input lagom na úrovni 21 ms. Novinkou z iného súdka je to, že žiadny z aktuálnych modelov LG už nepodporuje 3D zobrazenie. Táto skutočnosť sa však dala čakať a predpokladám, že tento trend budú nasledovať aj ostatní výrobcovia. Diaľkový ovládač je kombinácia kovu a gumy a napriek množstvu tlačidiel sa veľmi dobre používa. Hlavné ovládanie je tradične zverené pohybovému senzoru a ovládače hlavných funkcií majú hmatovú spätnú väzbu, takže po chvíli zácviku ho budete bezpečne ovládať aj potme. Pri televízore však najviac rozhoduje kvalita obrazu. Tá je pri LG OLED65W7V skutočne excelentná a prekonáva aj kvality minuloročného OLED65G6. Podanie farieb je vyni- kajúce. Podľa merania je presnosť farieb posunutá s priemernou odchýlkou δE=5, toto je však zámer. Zatiaľ čo pri monitoroch sa vyžaduje presnosť farieb, pri televízoroch používatelia požadujú žiarivejšie farby, a tak sa výrobcovia snažia. Dôležitejší je preto farebný gamut, teda rozsah farieb, ktoré vie TV zobraziť. Tu s hodnotou 102 % prístroj o málo presahuje deklarované pokrytie DCI-P3 a obsiahne 91 % fareb- ného priestoru Adobe RGB. Panel interne pracuje so vzorkovacou frekvenciou 120 Hz. To sa priaznivo prejavuje aj pri akčnejších scénach lepšou kompenzáciou pohybu. Ako som už spomenul, prístroj vyniká vysokým statickým jasom až 372 cd/m2. Neprekonateľné sú však hodnoty statického kontrastu s maximom 309 900:1. Uniformita jasu je vzhľadom na použitú technológiu vynikajúca a pohybovala sa v rádoch jed- notiek percent. Subjektívne je obraz z Ultra HD zdrojov s HDR10 aj Dolby Vision vynikajúci a len ťažko od neho odtrhnete oči.

Vynikajúci je aj upscaling pri sledovaní materiálov vo full HD rozlíšení. Televízor zbieral ocenenia všade, kde bol testovaný na tohtoročnom CES 2017 v Las Vegas. Z nášho testu je zrejmé, že technológia OLED rozhodne nepovedala posledné slovo a v súčasnosti je tá najlepšia, akú trh ponúka. Model LG OLED65W7V patrí dnes k absolútnej špičke na trhu. Žiaľ, aj jeho cenovka je jedna z najvyšších, vyrába sa však aj v podstatne drahšom variante s uhlopriečkou 77". Pozitívne je, že zdieľa rovnaký engine s celým tohoročným radom modelov OLED od LG, takže podobnú kvalitu nájdete aj v lacnejších modeloch, hoci nie v takom luxusnom vyhotovení.

Parametre:

• Uhlopriečka 65" (165 cm), OLED, rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10, HLG, Dolby Vision, HDR by Technicolor, farebné spracovanie 10, 12-bit., pripojenie HDMI (x4), optický výstup S/PDIF, USB (x3), tuner 2× DVB-S2, 1× Combo DVB-C/T2, eternet, Wi-Fi, bluetooth, WebOS 3,5, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, herný režim (GAME MODE), Magic Motion, hmotnosť 4,54 kg, spotreba typická 173 W, stand-by 0,3 W

 • Cena: 8099 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, unikátny dizajn, výborné ovládanie, rýchle prostredie, výbava
- Problematické využitie zvukových kvalít z externých zdrojov

HODNOTENIE:

 Obraz: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Zvuk: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %

Celkovo: 100 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
LG OLED

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať