S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement

Laser na úrovni čipu môže spôsobiť revolúciu

3

Stanfordskí inžinieri vytvorili titánovo-zafírový laser na úrovni čipu, čím túto výkonnú technológiu sprístupnili širším možnostiam využitia. Predtým boli tieto lasery veľké, drahé a na ich fungovanie boli potrebné ďalšie výkonné lasery, aby im dodali dostatok energie na fungovanie. Nový čipový laser je však menší, cenovo dostupnejší a môže byť napájaný obyčajným zeleným laserovým ukazovadlom.

Prelomový objav má potenciál výrazne zmeniť rôzne oblasti vrátane kvantovej optiky, spektroskopie a neurovedy. Čipový laser je vysoko účinný a produkuje ultrarýchle impulzy svetla so širokou škálou farieb. Lasery malých rozmerov by sa mohli integrovať do kompaktnejších sond, čo by ponúklo nové možnosti v optogenetike a oftalmológii.

Výskumníci zo Stanfordu začali s tenkou vrstvou titánového zafíru na platforme oxidu kremičitého (SiO2), všetko na substráte skutočného zafírového kryštálu. Brúsením, leptaním a leštením dosiahli extrémne tenkú vrstvu s hrúbkou len niekoľko stoviek nanometrov. Do tejto tenkej vrstvy potom vytvorili vír drobných hrebeňov, ktoré ako káble z optických vlákien vedú svetlo okolo a zvyšujú jeho intenzitu. Ide o vzor známy ako vlnovod. 

Posledným kúskom skladačky je mikrorozmerný ohrievač, ktorý ohrieva svetlo prechádzajúce cez vlnovody, čo umožňuje tímu zmeniť vlnovú dĺžku vyžarovaného svetla a vyladiť farbu svetla kdekoľvek medzi 700 a 1 000 nanometrami – od červenej po infračervenú. Výskumníci sa teraz zameriavajú na zdokonalenie lasera na úrovni čipu a jeho hromadnú výrobu na doštičkách, pričom na jednu doštičku by sa mohli umiestniť tisíce laserov, aby sa výrazne znížili náklady.

V budúcnosti by táto technológia mohla zlepšiť najmodernejšie kvantové počítače, zmeniť optogenetiku a spôsobiť revolúciu v laserovej očnej chirurgii. Vďaka potenciálu masovej výroby a širokého rozšírenia sú titánovo-zafírové lasery na úrovni čipov pripravené otvoriť nové možnosti výskumu a aplikácií v rôznych vedeckých oblastiach. Výskum bol publikovaný v časopise Nature

Zdroj: stanford.edu.

Foto zdroj: Yang et al., Nature

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Cipolejzrgenijko reakcia na: Laser na úrovni čipu môže spôsobiť revolúciu

18.7.2024 04:07
Lejzre boli aj jediho svetelne mece . Ja osobne by som nim kosil burinu a kriky pri chodniku,konare atd ,avsak je to nebezpečné,vsakze? Takze ostaňme radsej pekne pri osvedčenom náradi,ludi tu bude aj tak čoraz menej ,a o stare pokapalo a co mlade zutekalo....
Reagovať

Jin a jang reakcia na: Laser na úrovni čipu môže spôsobiť revolúciu

16.7.2024 15:07
Vyzerá to ako jin a jang.
Reagovať

RE: Jin a jang reakcia na: Jin a jang

16.7.2024 18:07
Vyzerá to ako na plocho stočený drôt.

Ale obsah článku pobavil. Lacnejšie to nebude (pri dosiahnutí rovnakého výkonu), ale na druhú stranu to bude chybovejšie. Je predsa väčšia pravdepodobnosť že sa pokazí jedna súčiastka z milióna ako z jednej.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať