Lasery by mohli urobiť počítače miliónkrát rýchlejšími
Nová výpočtová technika využívajúca impulzy laserového svetla by sa mohla prepínať medzi stavmi 0 a 1 miliónkrát rýchlejšie ako dnešné počítače.
Súčasné polovodičové počítače zvládnu okolo jednej miliardy operácií za sekundu. No medzinárodný tím vedcov pod vedením Ruperta Hubera z univerzity v nemeckom Regensburgu uskutočnil experiment, pri ktorom pôsobil impulzmi infračerveného lasera na materiál z volfrámu a selénu, ktorého atómy sú usporiadané do voštinového vzoru. To umožnilo, že kremíkový čip menil stavy 0 a 1 rovnako ako v bežnom procesore, ibaže miliónkrát rýchlejšie.
Trik je v tom, že takáto šesťuholníková štruktúra vytvára špecifické dráhy elektrónov, ktoré sa nazývajú pseudospiny. Dve dráhy pseudospinu zodpovedajú stavu 1 a 0.
Keď vedci pôsobili na elektróny extrémne rýchlymi impulzmi infračerveného lasera, prvý impulz nastavil elektróny na jednu dráhu pseudospinu a ďalší impulz s inou orientáciou infračerveného svetla ich prestavil na druhú dráhu. Počítač by teoreticky mo ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH