S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Letom svetom mikročipov

Archív NXT
0

Našu rubriku plnú expresných informácií o najočakávanejších procesoroch, grafikách a podobnej „hávedi" tento mesiac vraciame do života, pretože sa nazbieralo neuveriteľné množstvo zaujímavých informácií, ktoré by ste mali rozhodne vedieť. Najmä ak si robíte plány, kedy a kam investovať svoje úspory do počítačových technológií.

Haswell Refresh

V čase, keď sa toto vydanie PC REVUE dostáva do stánkov, budú zrejme uvedené aj nové procesory Intelu, ktorým sa zatiaľ všeobecne hovorí Haswell Refresh. Ide o nástupcov aktuálnych modelov s miernymi zlepšeniami. Výrobný proces ostáva nezmenený - 22 nm tranzistory Tri Gate. Takisto sa nemení ani potrebná pätica, aj nové CPU budeme ďalej zasúvať do LGA 1150, väčšina aktuálnych dosiek dostane update BIOS-u, a teda aj podporu pre očakávané CPU.


Vo väčšine nových modelov bude zmena skrytá len v nastavení vyšších frekvencií, skok nahor bude od 100 do 200 MHz oproti ich predchodcom, navyše nejaké výrobné zlepšenia. Nás najviac zaujímajú odomknuté verzie s označením K, ktoré ponesú nový kódový názov Devil's Canyon. Tie budú zrejme uvedené počas výstavy Computex a budú odlišné o niečo viac než bežné refresh-CPU. V spoločnosti Intel si totiž uvedomujú, že procesory Haswell pre pretaktovačov neboli úplne dokonalé - ich tepelný rozvádzač je k procesoru pripojený menej kvalitnou tepelne vodivou pastou, a tak pri vysokej záťaži dosahujú občas znepokojivé teploty. Novinka toto rieši, a tak najnovšie modely K už nebude nevyhnutné prepastovať, čo je pomerne riziková operácia. Určite sa na osvieženie ponuky Haswellov pozrieme už v najbližšom vydaní.

ASUS v Berlíne: Dosky novej generácie

Do Berlína sme zaskočili navštíviť technické semináre spoločnosti ASUS, kde nám boli predstavené najzaujímavejšie aktuálne technológie z pripravovaných dosiek s čipovými súpravami Intel generácie 90. Najočakávanejšia súprava je zrejme Intel Z97, na ktorej bude založená aj celá séria ROG (Republic of Gamers), podobne aj odolné dosky TUF. Upgradovať dosku pre nové CPU, samozrejme, nebude potrebné, ale predsa je tu isté lákadlo. Nové dosky totiž majú podporu aj pre budúcu generáciu procesorov Intel - 14 nm procesory Broadwell. Ak teda plánujete skladať nové PC, určite do komponentov zahrňte dosku s najnovšou čipovou súpravou, s ktorou príde aj niekoľko ďalších noviniek. Napríklad podpora slotu M.2 na zapojenie maličkých diskov SSD cez novšie a rýchlejšie rozhranie SATA Express. Nakoľko rýchlejšie? Zhruba o 67 %, čo by malo stačiť na umožnenie plnej rýchlosti prenosov z diskov SSD, ktoré už boli limitované rýchlosťou SATA 6 Gb/s.

rog.jpg

Do ponuky dosiek ROG pribudne nový stupeň - cenovo dostupnejšia doska Ranger

languard.jpg

Konektory LAN dostanú modernú digitálnu ochranu

nfc.jpg

ASUS k doskám Deluxe zaradí bezdrôtovú nabíjačku kombinovanú s párovacím zariadením NFC. Priložením mobilu sa budete môcť napríklad prihlásiť do Windows či automaticky zálohovať fotografie.

Okrem technológií Intelu pribudne na doskách ASUS aj niekoľko špecifických noviniek. Veľa si sľubujeme od novej série ROG, kde pribudne napríklad KeyBot, čip vyhradený ako predradič klávesnice, určený na odchytávanie signálov ešte pred zavedením OS, aby ste mohli napríklad pohodlne vstúpiť do BIOS-u (čo je pre rýchlosť bootovania čoraz náročnejšie), prípadne rýchlo voliť počas štartu rôzne profily alebo priamo v OS priradzovať funkcie makro aj klávesniciam, ktoré by to inak nepodporovali. ASUS výrazne stavil aj na zlepšenie zvukového zážitku, na doskách s riešením SupremeFX sa tak dočkáme hardvérového prepínača na zmenu zvukového profilu.

Ďalej technológie SonicSense, ktorá deteguje impedanciu pripojených slúchadiel a nastavuje správne výstupné parametre. Na ROG nájdete len M.2, zatiaľ čo na bežných doskách už môžete očakávať aj funkcionalitu SATA Express. Zvedaví sme aj na TUF ICe, čip dedikovaný na plynulé riadenie chladiacich ventilátorov podľa teplotnej situácie tak, aby sa im nemusel venovať procesor. Luxusnejšie modely dosiek prinesú aj funkciu HomeCloud na prepojenie zariadení s možnosťou párovania NFC cez externú plošinku, ktorá dokonca poskytne možnosť bezdrôtového napájania. Viac si o nových doskách povieme, keď sa nám dostanú do rúk.

DirectX 12

Uplynulý mesiac sa konala v San Franciscu výstava GDC (Game Developers Conference), ktorú herní vývojári veľmi očakávali. Okrem mnohých ďalších zaujímavostí tu bolo najdôležitejšie oznámenie Microsoftu, kde bola predstavená filozofia a niektoré základné špecifikácie nového API DirectX 12. Evolúcia v hernej grafike bude opäť kráčať iba malými krôčikmi, no hlavná myšlienka DX12 je skôr v niečom inom - podobne ako Mantle od AMD aj DX12 sa zameria na zníženie záťaže procesora, na zníženie závislosti od optimalizácie ovládačov a od systémových volaní.

dx12.png

Prezentácia rozdelenia záťaže na jednotlivé jadrá procesora počas testu 3DMark - hore verzia DX11, dole novšia DX12. Záťaž je vyrovnanejšia a celkovo oveľa nižšia.

Bude sa skrátka snažiť dovoliť vývojárom pracovať čo najbližšie k hardvéru, takzvaným low level prístupom zefektívniť prácu GPU. Vyzerá to tak, že vďaka čoraz podobnejšej a všeobecnejšej architektúre moderných GPU možno vydať API, ktoré ponúka možnosť high level aj low level vývoja, a napriek tomu zachovať podporu pre všetky zúčastnené strany. Mimochodom, tých je viac, ako by ste čakali. Patria sem okrem AMD a spoločnosti NVIDIA aj Intel a Qualcomm. DX12 sa objaví na svete spolu s hrami určenými na predvianočnú sezónu 2015, dovtedy sa teda iste objavia nové GPU, ktoré by využili aj chystané nové efekty, o tých sa však zatiaľ veľa nehovorilo. No výhodu low level prístupu ku GPU využijú vďaka DX12 už aj aktuálne čipy, menovite všetky čipy NVIDIA s jadrami Fermi, Kepler a Maxwell, ďalej všetko od AMD s architektúrou GCN a Intel s architektúrou 7,5. Pokiaľ z hlavy neviete presne, či sem patrí aj vaša karta, skúsime to ešte raz podľa modelov: GeForce od GTX 400 vyššie, Radeon od HD 7700 vyššie a Intel s GPU v Haswelloch.

Haswell-E

Prvý 8-jadrový CPU Intelu určený pre desktopové počítače bude Haswell-E, nástupca Ivy Bridge-E, momentálne najextrémnejšieho procesora pre domáce počítače. Uvedený bude neskôr tento rok a spolu s ním sa dočkáme konečne aj osvieženia platformy pre najsilnejšie procesory. Predsa len dosky okolo pätice LGA 2011 už boli trošku prestarnuté, čipová súprava Intel X79 už strácala na tie aktuálne dosť veľa technológií.

haswell.jpg

Prejde sa teda na súpravu Intel X99, ktorá vráti platformu na vrchol. Môžeme sa tešiť na 10 portov SATA 6 Gb/s, konfiguráciu PCIe s podporou rozdelenia 40 liniek na 2 × 16 + 1 × 8 alebo 5 × 8, integrovaný sieťový radič Clarksville či podporu pamätí DDR4 cez štvorkanálový radič. Už sa tešíme, že zrejme na jeseň dorazí do nášho testovacieho laboratória.

Dvojčipové šialenstvá: R9 295X2

Opäť raz sa AMD a NVIDIA naťahujú o prvenstvo v boji o najvýkonnejšiu grafickú kartu. V AMD sa rozhodli uviesť dvojčipovú verziu svojho horúceho Radeonu R9 290X, a to dokonca ešte v mierne pretaktovanej verzii. Aby sa podobné dva čipy podarilo schladiť na jedinom PCB, nemohlo to s voľbou chladiča dopadnúť inak než vodným riešením. Samozrejme, navrch ešte s jedným obrovským ventilátorom, ktorý chladí pamäte a napájacie obvody.

295x2.jpg

Dvojitý Radeon R9 295X2 chladený tekutinou

Mimochodom, AMD stále zlepšuje svoje riešenie CrossFire, naposledy napríklad pridaním funkcie XDMA (práve od modelov R9 290), vďaka ktorej už nie je potrebný fyzický mostík a karty si môžu navzájom priamo pristupovať do pamäte. Zlepšuje sa aj technológia Frame Pacing, ktorá by mala zminimalizovať pocit trhania grafiky, spôsobený občasne dlhšie renderovanou snímkou. Stále však nie je taká dokonalá ako jej verzia momentálne v ovládačoch spoločnosti NVIDIA. V AMD na svoju novinku nastavili cenu 1500 USD.

Dvojčipové šialenstvá: GeForce Titan Z

NVIDIA pre zmenu spárovala na jeden plošný spoj svoje najdrahšie GPU GeForce Titan. A nie hociktorú verziu, ale rovno tú najsilnejšiu a najdrahšiu - Titan Black, ktorý stojí tisíc dolárov. Aká je vhodná trhová cena pre dva Titany Black na jednom spoji? No predsa 3000 USD! To sme si nevymysleli a ani apríl už nie je, NVIDIA naozaj svoju najsilnejšiu kartu dáva do pozície luxusného statku len pre používateľov, ktorým nie sú obmedzení rozpočtom pri stavbe PC. Inak povedané, takí, ktorí si kúpia dostatok monitorov, aby pre nich bol výkon Titan Z relevantný, asi nemajú hlboko do vrecka. Zaujímavé je, že dvojnásobný Titan sa zjavne dá schladiť vzduchom. U nás sa zrejme ani neobjavia vzorky, takže je dosť možné, že sa k testovaniu dvojčipových kariet tentoraz vôbec nedostaneme.

tz.jpg

Dvojitý GeForce Titan Z

TSMC má meškanie

Taiwanská spoločnosť TSMC, hlavný výrobca drvivej väčšiny GPU, má meškanie v nasadzovaní pokročilejšej 20 nm výroby. Nie je celkom známe, čo je za ich problémami, no je evidentné, že z toho dôvodu môže byť oneskorené vydanie mnohých očakávaných GPU nasledujúcej generácie. GeForce radu GTX 800 aj Radeony radu R9 300 už s novým procesom počítali. Je možné, že niektoré čipy sa výrobcovia rozhodnú vydať aj na starom výrobnom procese 28 nm, iné sa azda rozhodnú odložiť.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať