MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŽIEN V IT: Viac žien a dievčat do IT
Európska komisia dlhodobo upozorňuje na potrebu rozvoja IT zručností ako aj väčšie zastúpenie žien v technických oblastiach. Na jednej strane preto, aby sme vylúčili spomalenie európskeho hospodárskeho rastu, ale aj preto, lebo rôznorodé a zmiešané tímy preukázateľne prispievajú k rastu, inováciám a riešeniam dôležitých tém budúcnosti. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien v IT dnes Americká obchodná komora v SR spolu s partnermi poukázali na význam a postavenie žien v sektore informačno-komunikačných technológií, aby bol aj ženský hlas zastúpený pri tvorbe, riešeniach a produktoch našej budúcej digitálnej a technologickej doby.
Podľa posledných analýz Svetového ekonomického fóra[1] sa globálne rodové rozdiely v dosiahnutom vzdelaní v krajinách OECD zmenšili, no rodové rozdiely vo vzdelávaní v oblasti prírodných vied, technológií, inžinierstva a matematiky sa menia len veľmi pomaly. Výsledkom je, že ženy sú stále nedostatočne zastúpené v STEM oblastiach. Aj na Slovensku sa ukazuje, že dievčatá sú už v rannom detstve systematicky odrádzané od štúdia prírodných vied a matematiky, a to aj napriek tomu, že výskumy nepreukázali žiadne vrodené kognitívne rozdiely medzi mužmi a ženami.
„Dlhodobo riešime dve hlavné výzvy, a to ako pomôcť organizáciám pochopiť, že nedostatok diverzity a inklúzie na pracoviskách je pre ne nevýhodou, ktorá ovplyvňuje ich výkon, a teda aj ekonomické výsledky. Zároveň, sa zameriava priamo na dievčatá a ženy, ktoré nielen motivujeme k vstupu do IT sektora, ale im prinášame aj priamo IT vzdelanie. Podstatné je umožniť každej žiačke, študentke, žene, aby mala prístup k IT vzdelaniu bez akýchkoľvek bariér a takto zabezpečiť, aby sme mali neustále rastúci počet digitálne zručných ženských expertiek,“ hovorí Petra Kotuliaková, výkonná riaditeľka organizácie Aj Ty v IT.
Podľa hodnotiacej analýzy Európskej komisie Women In Digital Scoreboard[2] je Slovensko v začlenení žien v digitálnych pracovných pozíciách významne pozadu v porovnaní s krajinami ako napríklad Fínsko, Holandsko, či Estónsko. Podiel žien v tomto sektore na Slovensku zaostáva za európskym priemerom, ktorý predstavuje 19 % oproti našim 15 %. Zmiešané tímy sú však budúcnosťou, podobne, ako samotné digitálne technológie. Vytvorenie podpornej a inkluzívnej kultúry na pracovisku je nevyhnutné na prilákanie a udržanie ženských talentov v oblasti STEM.
„Na základe štúdií, ale aj mojich osobných skúsností je dokázané, že ženy zvyšujú produktivitu, zlepšujú spoluprácu, inšpirujú a sú spravodlivejšie. Vďaka jedinečným perspektívam žien je pracovisko objektívne živšie a inovatívnejšie, čo má vplyv na kvalitu produktu. V technologických odvetiach je však žien objektívne menej a ja osobne verím v mentoring, ale aj v novú vyrastajúcu generáciu, pre ktorú je svet s rovnakými právami a príležitosťami prirodzený“, dodáva Martin Maštalír, prezident Americkej obchodnej komory v SR.
V najrýchlejšie rastúcich a najlepšie platených zamestnaniach budúcnosti, ktorými sú informatika a inžinierstvo, dnes pôsobí len okolo 20 % žien[3]. Zvýšenie povedomia, vzdelávacie programy a podpora dievčat a žien v budovaní kariéry v odbore IKT predstavujú kľúčové odporúčania, ktoré môžu pomôcť odstrániť prekážky, s ktorými sa ženy a dievčatá pri rozhodovaní, či vstúpiť do tohto odvetvia stretávajú.
„Podľa odporúčaní Európskej komisie musíme začať pracovať už na školách a povzbudzovať dievčatá od ranného veku, aby študovali technické predmety tým, že im ukážeme ich rozmer, hĺbku a presah. Zároveň ukázať široké možnosti a zmysluplný kariérny rast všade tam, kde sa využívajú technológie. Nielen pre podporu prístupu k IKT vzdelávaniu, ale aj k riešeniu širšieho spektra výziev sme zriadili Komisiu pre deti a mládež pri výbore NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport,“ uzatvára Paula Puškárová, predsedníčka výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
O Americkej obchodnej komore v SR
Americká obchodná komora na Slovensku je nezávislá nezisková organizácia financovaná výhradne z príspevkov svojich členov. Na Slovensku pôsobí už 30 rokov s cieľom prinášať pozitívnu zmenu v rámci podnikateľského prostredia v Slovenskej republike. Medzi kľúčové piliere aktivít komory patrí vymožiteľnosť práva, zdravotníctvo, školstvo a regionálny rozvoj. Americká obchodná komora v SR združuje v súčasnosti približne 300 slovenských a zahraničných firiem. Medzi ne patria najväčší zamestnávatelia v krajine, ale aj malé a stredné podniky, ktoré sú kľúčovým pilierom ekonomiky každej krajiny, ale aj neziskové organizácie a vzdelávacie inštitúcie. Viac informácií o AmCham môžete získať na https://amcham.sk/ a na sociálnych sieťach: LinkedIn, Instagram, Facebook, či YouTube.