MSI GE62VR 7RF-407CZ Apache Pro: Elegán so 120 Hz displejom
Dizajn modelu pôsobí veľmi odolným dojmom, no hmotnosť je prijateľná. Pevný hliníkový kryt displeja dostal hladký čierny povrch, ktorému dominuje logo hernej série G. Dotvára tak celkový elegantný dojem, podčiarknutý červeným pásom v prednej časti zatvoreného notebooku.
Spodná časť konštrukcie je pokrytá lešteným kovom, do ktorého je vsadený touchpad so štýlovým brúseným okrajom. Jeho neštandardne drsný povrch nepatrí medzi najlepšie nápady, keďže spomaľuje prst. Klávesnicu dostal na starosť výrobca Steelseries. Pri tlačidle napájania je umiestnené tlačidlo vyvolávajúce Steelseries Engine 3, ktorý umožňuje nastavovanie parametrov a podsvietenia RGB klávesnice či iného príslušenstva tejto značky. Hneď vedľa je tlačidlo na manuálnu aktiváciu maximálneho chladenia (6000 rpm). Pôsobivý dizajnový prvok sú tri veľké, výrazne modré LED na prednej hrane.
Predinštalovaný softvér MSI Dragon Center slúži na združovanie aplikácií, ako je už spomínaná. Môžete tu teda nastavovať parametre zvuku či streamovania obsahu. Nechýba ani monitoring vyťaženia komponentov, otáčok chladenia a teplôt. Dragon Center podporuje tvorbu nastavovacích profilov a umožňuje prepojenie s mobilnou aplikáciou, ktorej praktické využitie je dosť otázne.
Konfigurácia je postavená na základe procesora Intel Core i7, 16 GB RAM a grafiky nVidia GTX1060. V MSI dali grafike iba 3 GB pamäte, no oproti 6 GB variantu u konkurencie som nepostrehol rozdiel. SSD s kapacitou 128 GB poslúži prakticky iba na OS, takže hry si budete musieť ukladať na klasický 1 TB HDD. Zberatelia škatuľových verzií hier sa potešia optickej mechanike. Na pripojenie externého monitora sú tu porty DP aj HDMI, použitý displej má síce „iba“ 15,6", dokáže však vytvoriť obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz. To robí z modelu veľké lákadlo hlavne pre fanúšikov žánru FPS, keďže takáto frekvencia vedie k zníženiu input lagu.
So zvukovým subsystémom sa v MSI obrátili na Dynaudio. Jeho schopnosti sú široké, basy vytvára subwoofer, no v spomínanom softvéri sa treba s nastaveniami dlhšie pohrať tak, aby vyhovovali konkrétnej hre. Chladenie notebooku je pri štandardných nastaveniach tiché aj v záťaži, takže hráč väčšinou nebude musieť použiť slúchadlá. Napriek tichosti je použité dvojokruhové chladenie veľmi efektívne. CPU sa nezahreje na viac ako 85 °C a GPU na 78 °C, čo si zaslúži veľkú pochvalu.
V Zaklínačovi 3 sa frekvencie pohybovali minimálne okolo 40, priemerne asi 50 a maximálne do 62 fps. Vo Falloute 4 to bolo na minimálnej úrovni 44 až 64 fps, priemery na 65 až 103 fps a maximá medzi 87 až 139 fps.
Verdikt
Apache Pro od MSI je v testovanej konfigurácii veľmi dobre disponovaný na nekompromisné hranie vo FHD na najvyšších detailoch. Vyniká výborným 120 Hz displejom a tichým, no účinným chladením. Po dlhšom hraní sa síce klávesnica napravo od stredu dosť výrazne zahrieva, no herný výkon, množstvo možností softvérového nastavovania a ďalšie výhody tento drobný neduh vyvažujú. Model je robustný, elegantný a ľahký, takže sa nestratí ani v rukách manažéra či grafika.
Parametre:
• Štvorjadro Intel Core i7 7700HQ Kaby Lake 2,8 – 3,8 GHz, displej 15,6 " LED, 1920 × 1080, IPS, antireflex, 16 GB RAM DDR4, NVIDIA GeForce GTX 1060 3 GB GDDR5, M.2 SSD 128 GB + HDD 1 TB, 7200 ot./min, optická mechanika, Wi-Fi 802.11ac Killer, Killer LAN, bluetooth 4.0, HDMI, USB 3.1 Gen2 Type-C, HD webová kamera, Dynaudio 4 reproduktory + subwoofer, čítačka kariet, podsvietená RGB klávesnica, Windows 10 Home, 2,4 kg benchmarky: 3DMark: Time Spy: 3619, Sky Diver: 24 399, Fire Strike: 9471, Fire Strike Ultra: 2570, PC Mark 10 Extended: 5142
• Cena: 1618 EUR
• Zapožičal: Alza.sk
PLUSY, MÍNUSY:
+ Elegantná kovová konštrukcia, výborný výkon v FHD, 120 Hz displej, tiché a účinné chladenie, klávesnica s podsvietením RGB, optická mechanika, široké možnosti nastavení, kvalitný zvuk so subwooferom
- Iba 128 GB SSD, zahrievanie pravej časti klávesnice
HODNOTENIE:
Dizajn: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Výkon: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Funkcionalita: | ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ | 90 % |
Celkovo: 90 %
» Peter Vnuk