ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

MSI GE73 Raider RGB 8RF: Pôžitok z hrania prioritou

0

Spoločnosť MSI svoje notebooky v posledných rokoch navrhuje výhradne pre hráčov. A obyčajne si dáva záležať i na prémiovom vyhotovení konštrukcie. Telá bývajú nadštandardne robustné a zároveň tenšie než pri mnohých konkurenčných modeloch. To sa však podpisuje i na vyššej cene. Tentoraz na tieto kvalitatívne prvky „nad rámec“ výrobca zase až tak netlačil a z testovanej konfigurácie GE73 Raider RGB 8RF srší jednoznačný dôraz na dosiahnutie čo najatraktívnejšieho herného stroja za čo najmenej peňazí.

Plastový, ale pevný

Kovové je iba veko a zvyšok z plastu. No vďaka imitácii brúseného hliníka šasi nepôsobí nesúrodo. Plastové vyhotovenie však v tomto prípade rozhodne nenavodzuje dojem lacných notebookov. Základňa je viac-menej pevná a iba v oblasti touchpadu sa trošičku prehýba. Každý hráč však má vlastnú myš, a tak oveľa dôležitejšia je stabilita okolo klávesnice, ktorá je už perfektná.

Klávesnica je pre MSI tradične od SteelSeries a chod klávesov možno hodnotiť superlatívmi. Stisk je primerane mäkký a pritom istý a tichý. Jedinú výhradu mám k zasahovaniu pravej šípky do rohu numerického bloku, kde je na desktopových klávesniciach 0. A pritom pri nadštandardnej šírke tohto notebooku klávesy nemuseli byť zhustené.

Podsvietenie klávesnice hýri všetkými farbami a po stlačení funkčného klávesu (Fn) sa vyselektujú iba klávesy so sekundárnymi funkciami. Efektné podsvietenie (znovu RGB) je i na veku.

Hmotnosť je bezmála 3 kg a hrúbka v najširšom bode 31,5 mm. Nejde teda o žiadne pierko, no stále sa dá hovoriť o mobilnom zariadení. Na prenášanie však budete potrebovať väčší batoh, pretože so 17,3" panelom rozhodne nejde o kolibríka.


Okolo každého rohu sú dva výduchy, jeden vzadu, druhý zboku. Vzduch nasávajú ventilátory zospodu.

Ukážkový displej

Najslabším ohnivkom použitého panela IPS je statický kontrast zhruba 1260:1, čo je ľahký nadpriemer. Príjemne prekvapí široký gamut, ktorý sa v herných notebookoch len tak nevidí. Sýtosť farieb výrazne presahuje sRGB a aj továrenská kalibrácia (s veľmi peknou bielou) je pomerne presná. V kombinácii so 120 Hz je teda nielen bleskový, ale i krásne farebný.

Čerešnička na torte je mimoriadne rovnomerné podsvietenie. A nejde o samozrejmosť, napodiv i v dnešnej dobe je to stále vzácnosť. Žiadne presvitanie (či tmavé miesta) nerušia ani v noci. Krivka gamy je síce pomerne nestála, so vzostupnou charakteristikou od hodnoty 1,9 po 2,6 (s priemerom 2,3), ale vzhľadom na predchádzajúce perfektné vlastnosti sa to dá pri hernom notebooku tolerovať. Nakoniec musím ešte pochváliť široký rozsah jasu s nízkou minimálnou svietivosťou (16,5 cd/m2) a vysokou maximálnou (304 cd/m2).

Konečne rozumný layout

Možno si spomeniete na predošlý test notebooku MSI – modelu GS63VR 7RF Stealth Pro s nepraktickým vonkajším i vnútorným rozložením. Tu je už všetko v poriadku a na svojom mieste, ako sme pri najlepších notebookoch výrobcu zvyknutí. Hlavne sa už možno rýchlo a jednoducho dostať ku všetkým kľúčovým komponentom, ktoré môžete nejakým spôsobom spravovať. Odskrutkovaním spodného veka máte pod palcom 2,5" HDD i M.2 SSD, pamäťové moduly či ventilátory.

Chladenie pozostáva zo siete siedmich heatpipe, vedúcich do rohov k radiátorom, ktoré prefukuje na každej strane jeden ventilátor. Zaujímavé je prichytenie reproduktorov na gumičky. Tie eliminujú potenciálne skreslenia pri rôznych frekvenciách. A pri týchto výkonných reproduktoroch (2× 3 W) to vôbec nie je na škodu. Pri maximálnej, už vysokej hlasitosti (z pol metra 82 dBA) je zvuk takmer čistý. Navyše kvalita reprodukcie je jedna z najlepších, aké som v notebookoch počul. K dokonalosti chýba len o chlp vyšší rozsah. Basy sú inak vzhľadom na notebook mohutné a stredy a výšky dobre vyvážené.

Vysoký výkon, hluk i zahrievanie

Procesor Ci7-8750H a grafika GTX 1070 zvládajú v natívnom rozlíšení (full HD) všetky súčasné hry na maximálnych detailoch, obvykle pri plynulosti 60 a viac fps a vďaka podpore NVIDIA G-Sync vždy bez roztrhávania obrazu. Horšie je už vysoké zahrievanie a hlučnosť. Napriek teplote 97 °C v maximálnej záťaži (pri príkone/výkone ~ 195/165 W) sa procesor drží na vysokých 3,6 GHz, čo je ďaleko za základnou frekvenciou (2,2 GHz). Grafické jadro potom (pri 98 °C) pendluje medzi 1570 – 1620 MHz, čo je pri takýchto tropických podmienkach takisto veľmi slušné. V lete pri tridsaťstupňových horúčavách však už môžu nejaké prepady výkonu nastať.

Mimoriadne vysoká je i hlučnosť, v záťaži z pol metra dosahuje rekordných 54,5 dBA. Ale zase treba pochváliť progres v regulácii mimo záťaže, keď je všetko tichučké (33,3 dBA) a chladné. Najhlučnejší je tak pohyb hlavičiek 7200-otáčkového disku. Ten má štedrú kapacitu 1 TB. Naopak, 128-gigabajtové SSD v notebooku za dve tisícky vyznieva trochu ako vtip. Hlavne pri súčasných cenách, keď je už 480 GB zhruba za 70 eur. To použité je SATA (AHCI) s prepadmi pri zápise až k 40 MB/s. Malé lowendové SSD tak považujem za jeden z najvýraznejších nedostatkov. Pamäte (2× 8 GB DDR4) testovanej konfigurácie majú 2400 MHz/CL17. V bežnom predaji by ale už mal byť tento notebook osadený jednou 16-gigabajtovou (s možnosťou budúceho rozšírenia vo voľnom slote) s 2666 MHz.

Na jedno nabitie notebook zvládne na webe (cez Wi-Fi) s tretinovým výkonom sotva štyri a pol hodiny. Alebo pri prehrávaní videa to vychádza tak na jeden film. A pri plnom výkone si zahráte asi pol hodiny.


Zahrievanie povrchových častí počas vysokej záťaže procesora i grafiky

Parametre:

• Procesor Core i7-8750H (TDP 45 W), grafika GeForce GTX 1070 (8 GB), 16 GB DDR4, 128 GB SSD, 1 TB HDD, konektivita: 1× HDMI 2.0, 1× mini DisplayPort, 1× USB-C 3.1 gen. 2, 1× USB-A 3.1 gen. 2, 2× USB-A 3.1 gen. 1, čítačka kariet SD, 1× RJ-45, 2× 3,5 mm jack, zvuk 2× 3 W, hrúbka 31 mm, hmotnosť 2948 g

• Cena: 1900 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký grafický i procesorový výkon, nadpriemerná klávesnica, špičkový displej (farby, podsvietenie, rozsah jasu, 120 Hz), slušné reproduktory
- Vysoké zahrievanie, vysoká hlučnosť, malé a pomalé SSD

HODNOTENIE:

Výkon:  100 %
Prev. vlastnosti:  70 %
Vyhotovenie: 80 %
Výbava: 90 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI Raider

Pridať komentár