CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

MSI GS40 6QE Phantom

0

» Nie je to tak dávno, čo herné notebooky charakterizovala väčšia hrúbka, než by sme si pri mobilných zariadeniach predstavovali. Totiž poriadny výkon, hlavne ten grafický, znamenal výraznejšie zahrievanie, ktorému muselo zodpovedať i robustnejšie chladenie a objemnejšie šasi.  S príchodom architektúry Maxwell sa však efektivita GPU pohla významne k lepšiemu, čo MSI zúročil v kompaktnom notebooku s hmotnosťou 1,84 kg a hrúbkou v najširšom mieste sotva 23 mm.

Spracovanie, klávesnica a touchpad

Mechanická odolnosť síce nedosahuje úroveň cenovo ekvivalentných modelov z triedy biznis, no obavy, že by sa vám notebook po roku či dvoch používania rozpadol pod rukami, mať nemusíte. Zvýšenú ochranu displeja zabezpečuje veko z hliníka, ktorý je použitý aj na základni. Všetko perfektne lícuje a vyznačuje sa vysokou pevnosťou. Telo sa neprehýba ani po uchopení za roh. Notebook ľahko otvoríte aj jednou rukou, chod pántov je hladký a zároveň si držia stabilnú polohu.

Jediné, čo sa po silnejšom zatlačení mierne prehýba, je klávesnica. Funkčne je však skvelá, stisk tlačidiel je istý a tichý. Okrem toho sa pýši červeným podsvietením s regulovateľnou intenzitou v dvoch krokoch. Menšie výhrady máme k touchpadu, resp. správnejšie clickpadu. Jeho plocha je veľká, čo chválime, no stisk je dosť tuhý. Hráčov, ktorí budú drvivú väčšinu času používať myš, to však trápiť nebude.

Hardvérová výbava a výkon v praxi

Použité SSD komunikujúce cez zbernicu PCIe je síce špičkové, žiaľ, má iba 128 GB – primeranejšia by bola dvojnásobná kapacita, hoci na úkor nižšej rýchlosti. Reakcie sú naozaj expresné, systém je po zapnutí pripravený na používanie do 14 sekúnd. Na ostatné dáta je k dispozícii HDD s 1 TB úložného priestoru. Operačná pamäť ­pozostáva z jedného modulu s kapacitou 8 GB. Susedný slot je voľný a RAM môžete poľahky rozšíriť na dvojnásobok.

Najzaujímavejšie je výkonnostné kombo osemvláknového procesora Skylake a grafickej karty GeForce GTX 970M, ktoré nesklame. Nezaostáva ani displej, jeho farebné pokrytie je na pomery herných strojov výborné, skvelý je i kontrast a široké pozorovacie uhly. Povrchová úprava je matná, čím sa minimalizujú nežiaduce odlesky svetelných zdrojov. Pochvalne sa pozeráme i na použité rozlíšenie fHD, v 4K už dochádza dych každej mobilnej grafike. Je škoda, že v rámci regulácie jasu nie sú prechody pri najnižších dvoch voľbách rovnako plynulé ako v prípade vyšších hodnôt. Niekto môže mať výhrady proti maximálnemu uhlu otvorenia iba 135 stupňov.

Herný výkon sme preverili na Rise of the Tomb Raider, ktorý má pri maximálnom nastavení naozaj krvavé hardvérové nároky a patrí medzi najnáročnejšie tituly súčasnosti. Na plynulú hrateľnosť sme museli vizuálne nastavenia stiahnuť na vysoké, pri ktorých sa snímková frekvencia pohybovala v rozmedzí 35 – 45 fps. Na úplne najvyšších detailoch framerate padal miestami i pod 20 obrázkov za sekundu, čo je však stále skvelý výsledok. S horúcou novinkou DOOM nemal notebook najmenšie problémy. On-line hráči ocenia rýchlu sieťovku Killer preferujúcu práve herné pakety.

Notebook si môžete zakúpiť i vo variante s voliteľným príslušenstvom v podobe cestovného batoha, puzdra, kľúčenky a zápisníka (hľadajte model s koncovým označením 088CZ). Vzhľadom na filozofiu čo najmenších rozmerov v žiadnom prípade nepoteší veľký polkilový napájací adaptér.

Prevádzkové vlastnosti

Chladenie je kontroverzné. Technicky je zvládnuté dobre, tak procesor, ako aj grafika majú oddelené okruhy a vlastný výfuk, ibaže v MSI zase raz nedoladili reguláciu, ktorá je zbytočne hlučná. V plnej záťaži je to síce daň za malé ­rozmery, ale mimo záťaže, keď sa komponenty zahrievajú iba minimálne, už žiadne ospravedlnenie nevidíme. A pritom sa výrobca snažil o niečo ako polopasívny chod. Úplné odstavenie ventilátorov však popri šuchotajúcom platňovom disku stráca zmysel. Skôr by sme ocenili jemnejší prechod než z nuly na 3300 otáčok, ktorý vás nevyspytateľne prekvapí i pri kancelárskej práci, kde je také intenzívne chladenie popri chladných komponentoch skutočne na oštaru. Aspoň  že charakter hluku pripomína skôr vietor za ­oknami než hukot vysávača.

V 3DMarku sa teploty CPU vyšplhali na 84 °C a pri grafickom čipe GeForce na 76 °C. Nejaká rezerva tu teda je i do horúcich letných dní, keď je teplota okolia i o 10 stupňov vyššia než po zvyšok roka. Výdrž na batériu pri bežnom kancelárskom používaní so zapnutou Wi-Fi a polovičným jasom je približne 5 hodín, na jedno nabitie si pozriete i celovečerný film, no s hraním viac ako hodinu nepočítajte.

Na záver upozorníme na slabšie hrajúce reproduktory, ktoré nielenže neohúria výškami ani basmi, ale prekvapivo majú i pomerne nízku maximálnu hlasitosť.

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i7-6700HQ
Operačná pamäť: 8 GB DDR4 (2133 MHz, CL15)
Grafická karta: GeForce GTX 970M (3 GB GDDR5)
Dátové úložisko: 128 GB SSD Samsung SM951 + 1 TB HDD HGST H2T10003272S (7200 ot./min)
Optická mechanika: nie je súčasťou
Displej: 14" (1920 × 1080 px), matný IPS
Batéria: Li-Pol, štvorčlánková (61 Wh)
Konektivita: 1× HDMI, 1× USB 3.0, 1× USB 3.1 Type-C (Thunderbolt 3.0), čítačka kariet SD, 1× RJ-45, Wi-Fi ac (2,4/5 GHz), bluetooth 4.1
Rozmery: 22,8 × 245 × 345 mm [v × d × š]
Operačný systém: Windows 10 Home
Skóre v 3D Marku: Fire Strike: 6682, Sky Diver: 17 785, Cloud Gate: 20 048, Ice Storm: 63 923
Skóre v PC Marku: Home: 3111, Work: 3194
Cena: 1500 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci výkon, minimalistické rozmery, masívna konštrukcia, výborný displej, veľmi slušná klávesnica
- Slabšie audio, nižšia kapacita SSD, vyššia hlučnosť, tuhší clickpad, objemnejší adaptér

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 80 %
Celkovo: 90 %

VERDIKT:

Notebook MSI GS40 6QE je ukážka toho, ako možno i do malého tela dostať extra porciu výkonu. Nejde síce o bezchybné zariadenie, no väčšina nedostatkov, ktoré notebook má, typickému hráčovi s headsetom žily trhať nebude. Naopak, bude sa tešiť z komfortného prenášania medzi domovom, internátom a školou, kde sa zase hodí na herný notebook nadpriemerná výdrž pri kancelárskom použití.

 

 

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať