ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Recenzia: MSI GS43VR 7RE PHANTOM PRO: Herný notebook pod dve kilá

0

Nazdávate sa, že sú Core i7-7700HQ a GeForce GTX 1060 nezlučiteľné s telom úzkeho 14-palcového notebooku? MSI si to očividne nemyslí a s modernizovaným Phantomom ide proti prúdu.

Spracovanie

Najhrubšia časť notebooku má 24 mm – štandardne v zadnej časti v pánte. Pánty sú pevné, svoju polohu držia nadštandardne, a to i pri menších otrasoch. Maximálny uhol otvorenia je 135 stupňov. Veko a základňa sú z hliníka, plastový je ­spodok a rámčeky okolo displeja. A aj vďaka menším rozmerom je telo notebooku nadštandardne pevné a žiadna z častí sa neprehýba. To sa týka i spevnenej klávesnice.

Spokojní sme aj s rozložením a formátom klávesov, v rámci priestorových obmedzení sa výrobca s konštrukciou klávesnice popasoval na výbornú. Dlhý je tak ľavý Shift, ako aj Enter a plnohodnotné sú aj šípky. Numerický blok sa z pochopiteľných dôvodov nezmestil, no ten hráči obyčajne ani nepotrebujú. Naopak, zíde sa podsvietenie – výrobca siahol po červených LED. Ich intenzitu možno regulovať v troch krokoch. Tie sú nastavené rozumne, na minime vám slabá žiara nebude ťahať oči ani v noci a jas nechýba ani cez deň, keď však môžete podsvietenie úplne vypnúť, pretože nápisy na klávesoch sú biele, dobre kontrastné. Stisk membrán je príjemne mäkký a pritom istý. Všeobecne ide o jednu z najlepších klávesníc typu chiclet, k dokonalosti chýba už iba viac vydutý povrch klávesov. Použitý clickpad je veľký a tlačidlá majú skôr tuhší stisk.

Konektivita, displej a zvuk

Porty USB sú tri, z toho dva sú 3.1 gen 1 (resp. podľa starého označovania 3.0) a jeden typu C. Áčkových konektorov síce nie je na rozdávanie, ale na pripojenie myši a prípadne slúchadiel to stačí. Na viac pripojených zariadení budete už musieť použiť rozbočovač. No skôr než do USB budete headset pripájať do 3,5 mm ­jackov. Konektory sú pozlátené, čo sa v tomto ­prípade, keď sa počíta s obzvlášť častým pri­pájaním a odpájaním, naozaj hodí. Poruke je i čítačka kariet SD. Videovýstup je vyvedený iba jeden – HDMI podporujúci rozlíšenie 4K, ale iba do 30 Hz. Možnosť 60 Hz je až po konverzii USB-C na miniDP, to takisto môžete premeniť a používať ako Thunderbolt. Za zmienku stojí aj dobre fungujúce sieťové riešenie s Wi-Fi a/c. Killer, ako MSI svoj koncept pevnej a bezdrôtovej siete nazýva, funguje dobre. Hráči ocenia zníženie pingu vďaka prioritizácii herných paketov.

Použitý panel LCD je IPS (6 bit. + FRC), teda farebne to lepšie, čo na herných notebookoch nájdete. Kombinácia full HD a 14" je zaujímavá. Natívne rozlíšenie je zhovievavé ku grafickému výkonu a pritom si na tejto ploche udržiava stále vysoké PPI a netreba ani zvlášť tlačiť na vyhladzovanie hrán. Výkon dvoch dvojwattových re­produktorov neohúri, ale menej náročným používateľom na večerné hranie budú stačiť. Prednes majú pomerne dobrý, pri vyššej ­hlasitosti nám však prekážalo skreslenie/drnčanie zvuku pri úderoch vyšších frekvencií, napríklad systémových hlaśení, vyplývajúce z nedostatku priestoru pre ozvučnicu.

Návrh interiéru

So skladbou komponentov sa výrobca popasoval výborne. Okrem jedno­terabajtového HDD je v notebooku v slote M.2 aj primárne rýchle SSD (NVMe) Samsung SM951. To hlavné však je, že má 256 GB, teda je dvakrát väčšie, než mal predchodca tejto konfigurácie. Vďaka tomu sa už priamo na SSD zmestíte s dvoma či tromi súčasne nainštalovanými hrami.

Chvályhodné je takisto použitie ­rýchlejšej RAM s 2400 MHz pri CL17, od ktorej sa odvíja i konečný výkon procesora. Osadený je iba jeden 16-gigabajtový modul, čo na jednej strane znamená jednoka­nálové zapojenie s orezanou priepustnosťou, no aspoň môžete operačnú pamäť neskôr pohodlne rozšíriť doplnením druhého modulu do pripraveného prázdneho slotu.

Systém chladenia je v rámci priestorových obmedzení navrhnutý nadmieru dobre – do troch malých radiátorov odvádza teplo päť sploštených heatpipov. Pomerne husté rebrovanie ochladzujú dve nízkoprofilové radiálne vrtuľky s priemerom 40 mm.

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Na lepšiu predstavu o výkone sme otestovali niekoľko desiatok hier na vysokých detailoch v 1080p, ktoré sme rozdelili do troch kategórií. Do prvej patria tie, ktoré notebook zvláda s prehľadom bez kompromisov, kde framerate nikdy nepadne pod 60 fps. To sú hry ako Far Cry Primal, Rainbow Six: Siege, Total War: Warhammer a Need for Speed 2016. Minimálne fps nad 40 má napríklad v Rise of the Tomb Raider, Anno 2205 a The Division. Pod 40 fps ide Assassin's Creed Syndicate,  Ashes of the Singularity a aj The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine. Pod kritických 25 fps žiadna z hier nepadá, a to testovaný Assassin's Creed a AotS stále patria k najnáročnejším hrám súčasnosti, takže je predpoklad, že nenarazíte na nič, s čím by mal tento notebook výkonnostné ťažkosti.

To, že použitý procesor Ci7-7700HQ a grafická karta GTX 1060 (6 GB) majú obrovský potenciál, bolo jasné už od začiatku. Do akej miery ho bude obmedzovať minimalistická konštrukcia, to ukázali až testy. MSI nastavil chladenie doslova šibenične. Procesor sa zahrieva na vysokých 96 °C, pri ktorých však stále pracoval na frekvencii okolo 3,25 GHz, čo je ďaleko za hranicou špecifikovanej základnej frekvencie 2,8 GHz, ale takisto ďaleko od hodnoty (3,8 GHz) turbo boostu. Príjemne prekvapilo taktovanie GPU – v praxi neklesá (pri teplote jadra 75 °C) pod 1800 MHz, čo je perfektný výsledok, ­výrazne presahujúci deklarovanú hodnotu základného taktu z materiálov nVidie. Bežná spotreba celého notebooku pri hraní je asi 105 W.

Hlučnosť v záťaži je vyššia, z pol metra medzi 46 – 47 dBA. Musíme však pochváliť zlepšenie regulácie v idle, keď sa už ventilátor zbytočne nespína a chladenie funguje pasívne. Spotreba mimo záťaže a pri polovičnom jase je 25 W, keď notebook vydrží na batériu okolo piatich hodín. Zahrievanie CPU a GPU sa vtedy pohybuje medzi  50 – 55 °C a jediným aktívnym prvkom (a zdrojom zvuku) je šum rotujúcich platí pevného disku. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Malé rozmery a vzhľadom na ne vynikajúci výkon, masívna konštrukcia, výborný displej, veľmi slušná klávesnica
- Slabšie audio, vyššia hlučnosť a zahrievanie

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Vyhotovenie: 90 %
Výbava: 80 %
Celkovo: 85 %

• Cena: 1650 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať