S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MSI GTX 1660 Gaming X / Nočná mora mainstreamových Radeonov

0

Pokiaľ chcete grafickú kartu pod tristo eur, bude vás zaujímať GTX 1660. Jadro (TU116) je rovnaké ako v drahšej GTX 1660 Ti, ibaže je ukrátené o dve výpočtové jednotky (SM). To znamená, že má 1408 shaderov, 48 rasterizačných a 96 textúrovacích jednotiek. Pamäte už nie sú GDDR6, ale staršieho typu GDDR5. Pripojenie 192-bitivou zbernicou však zostalo. To všetko je nižšej strednej triede viac než primerané a v prvom rade ide o kartu, ktorá má totálne znevýhodniť konkurenčné Radeony RX 590. Tie v záujme ďalších predajov od uvedenia GTX 1660 klesajú na cene a výrobcovia sa snažia, aby boli aspoň o desať eur lacnejšie.

Model testovanej GTX 1660 máme v najvyššom vyhotovení, ktoré má MSI – Gaming X s chladičom Twin Frozr VII. Ten sa vyznačuje dvoma 90 mm ventilátormi a hmotnosťou 870 g. Teda takou, akú má GTX 1660 Ti so síce rovnakým TDP, ale vyššou reálnou spotrebou. V tomto prípade by tak už nič nemalo brániť tomu, aby išlo o mimoriadne tichú kartu i napriek pomerne krátkym rozmerom. S 247 mm na dĺžku sa GTX 1660 Gaming X pohodlne vojde aj do stiesnenejších skriniek (napríklad s radiátorom vpredu). Škoda len, že sa MSI nezmestilo do dvoch slotov, pretože presah (pri hrúbke 46 mm) je minimálny, no stačí na to, aby vystúpený kryt chladiča znemožnil použitie aj tretieho slotu.

Vyhotovenie je na špičkovej úrovni. Jedno z najrobustnejších vôbec. Masívna je tak maska okolo ventilátorov, ako i hrubý backplate. A na svoje si prídu aj majitelia skriniek s priehľadnými sklenenými bočnicami. Svetlovody a pod nimi LED RGB sú na strane ventilátorov a aj zboku, kde zvýrazňujú logo výrobcu a označenie chladiča. Navyše podsvietenie je sýte, rovnomerné a priechody medzi farbami sú nadštandardne plynulé.


Veľké ventilátory TORX 3.0 môžu byť aj vďaka pomerne masívnemu pasívu naozaj tiché

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Frekvenčne GTX 1660 Gaming X si väčšinu času drží prakticky stabilných 1920 MHz (so špičkami 1965 MHz). Oproti GTX 1660 Ti (takisto MSI Gaming X) je v priemere zhruba o 15 % pomalšia. Smerodajné ale je, ako si počína v porovnaní s Radeon RX 590. Ten v testoch reprezentuje jeho stelesnenie v podobe ASRock Phantom Gaming X. Herný výkon majú obidve karty na nerozoznanie.

Výkonnostný náskok RX 590 v 1920 × 1080 px je zanedbateľný, slabé percento. GTX 1660 má zase trochu  navrch (2 %) v QHD (2560 × 1440 px). V tomto vyššom rozlíšení však už i GTX 1660 dochádza dych a väčšina hier nastavených na úplné detaily ide pod optimálnych 60 fps. Nad touto magickou hranicou funguje iba Forza Horizon 4. A hoci GTX 1660 má súhrnný výkon rovnaký ako RX 590, o trochu lepší (plynulejší) zážitok budete mať s touto kartou v Assassin's Creed: Odyssey a v Shadow of the Tomb Raider.

Noapak, v Metre Exodus či Total War: Warhammer II je o nejaký ten frame rýchlejší Radeon. Kľúčové sú tu však prevádzkové vlastnosti (t.j. hlučnosť, spotreba a zahrievanie), ktoré má RX 590 výrazne horšie. Testovacia zostava s GTX 1660 je úspornejšia až o 90 W a hladinu hluku má nižšiu o priepastných 16 dBA. Pre MSI GTX 1660 Gaming X je toto skvelá vizitka. Karta je naozaj tichučká (vrátane cievok) a výkon na watt má veľmi priaznivý a na mieste je i reč o výbornej efektivite. A existuje tu i nejaká rezerva na pretaktovanie bez potreby navršovať limity spotreby (ten vo východiskových nastaveniach siaha iba do 85 %).


Hoci ide o nižšiu triedu, konštrukčné vyhotovenie je prvotriedne, a to vrátane poriadneho backplatu, ktorý chráni a spevňuje PCB

Hodnotenie

Nová GTX 1660 síce RX 590 výkonnostne nepredbieha, ale je výrazne efektívnejšia. To znamená, že pri rovnakom výkone má nižšiu spotrebu a i vďaka tomu je dramaticky tichšia. Obzvlášť vo vyhotovení Gaming X s chladením, ktoré v počítači nebudete počuť. Okrem toho je táto karta pomerne krátka a zmestí sa takmer všade. Koniec koncov má i elegantný vzhľad s decentným podsvietením.

Ukázalo sa, že jadrá RX 590 (AMD Polaris) majú už najlepšie časy za sebou a ani druhá recyklácia (Polaris 30) na 12 nm s výrazným nárastom frekvencií GPU situáciu nemení. Odporúčame nenechať sa zlákať trochu nižšou kúpnou cenou RX 590 (tú i tak rýchlo dorovnajú vyššie prevádzkové náklady). V túto chvíľu je jednoznačne zaujímavejšia GTX 1660. Adekvátnou konkurenciou budú azda až karty postavené na architektúre AMD Navi. Tie budú dostupné najskôr koncom leta.

„Solídna grafická karta do full HD, na jednoduchšie hry MOBA
i k vysokorýchlostným monitorom.“

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, tichý chod na hranici počuteľnosti, robustné vyhotovenie krytu/backplatu, nadštandardne krátka
- Mohla byť o chlp užšia (nekolidovala by tak s kartou v treťom slote)

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI GTX Gaming grafika Full HD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať