S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MSI MAG B560M Mortar WiFi / Menšia doska s poriadnou výbavou

0

Na sklonku marca vyšli procesory Intel Rockat Lake-S do stolových počítačov a spolu s nimi aj nové základné dosky. Pätica sa medzigeneračne nezmenila, tá zostáva LGA 1200 a zachovaná je i podpora starších procesorov Comet Lake-S. Aj pre tie môže byť testovaná základná doska MAG B560M Mortar WiFi atraktívna.

Stredná trieda čipových súprav, na ktorej je postavená, už podporuje aj vysokorýchlostné pamäte, čo nebývalo. S modulmi Patriot Viper 4 Blackout (PVB416G413C8K) sme sa dostali až na 4800 MHz, čo je skvelý výsledok a rýchlostná podpora pamätí tejto dosky je tak naozaj výborná. Sloty DIMM sú v plnej zostave štyroch, hoci sa jedná o formát MicroATX (244 × 244 mm), ktorý má v tomto smere často polovičnú výbavu, teda iba dva sloty na pamäte.


Základná doska MSI MAG B560M Mortar WiFi

Skrátená je doska iba na výšku, ale i tak sa na ňu zmestili dva sloty PCI Express ×16 a medzi ne ešte aj jeden krátky (×1), ktorý svoje okolie zdieľa so sekundárnym slotom M.2 (2280) na SSD. Sekundárny je preto, že končí na podpore PCIe 3.0, ale inak je plnohodnotný, štvorlinkový. Rýchlejší slot M.2 s podporou PCIe 4.0 spoznáte podľa doplnkového chladiča, ktorý je nad ním. Oba tejto sloty sú hybridné a podporujú tak SSD SATA ako aj PCI Express (NVMe).

Nešetrilo sa ani na tradičných konektoroch SATA pre palcové úložiská, ktorých je až šesť. Interné konektory zahŕňajú okrem 19-pinového USB 3.2 gen. 1 a dvoch USB štandardu 2.0 aj 10-gigabitové USB-C. Doska sama osebe nemá žiadne osvetlené prvky, ale prípadní záujemcovia majú k dispozícii dva trojpinové konektory ARGB na rozširujúce periférie (pásy s LED a podobne). Zamrzí len použitie slabšieho zvukového adaptéra Realtek ALC897. Ten v tejto cenovej kategórii už nemá čo robiť.

Pomerne prekvapivo robustná je napájacia kaskáda s až 15 fázami. MOSFETy v obvode sú však iba „priemerné“  Sinopower SM4337 a 4503, čo, samozrejme, nijako neprekáža. Najmä keď doska nepodporuje pretaktovanie zmenou násobiča CPU a všetko je štedro predimenzované aj pre Core i9-11900.

Zahrievanie VRM sa drží ďaleko od kritických teplôt aj s Core i9-10900K so spotrebou cez 200 W. To i vďaka veľkým 350-gramovým pasívom, ale svoj podiel na tom má aj efektívna autoregulácia Vcore. Napätie je pekne na hranici toho, čo procesor potrebuje na stabilný chod. To nebýva vždy bežné a niektoré dosky to berú s väčšou rezervou, čím sa v rámci celej platformy znižuje výkon na jednotku wattu. To sa ale MAG B560 Mortar WiFi netýka.


Detail časti napájacej kaskády Vcore (VRM), MOSFETy Sinopower SM4337 a 4503

Slušná je i externá výbava s ôsmimi portmi USB, z ktorých jeden je typu C a má priepustnosť až 20 Gb/s. Chvályhodné sú i dva videovýstupy, DisplayPort (1.4) a HDMI, ktoré je už konečne štandardu 2.0b, teda s podporou rozlíšenia 4K so 60 Hz. To však iba v prípade použitia niektorého z procesorov z najnovšej 11. generácie. Dôležité je spomenúť aj rýchlu a modernú sieť s 2,5 Gb eternetom a Wi-Fi 6 (AX210), ale takisto vyššiu cenu. Vzhľadom na výbavu je však opodstatnená a drží sa pod sumami, za ktoré sa (do)predávajú podobne vybavené staršie dosky s Intel Z490.


Zadný I/O panel zákaldnej dosky MSI MAG B560M Mortar WiFi

„Všestranný, vhodne navrhnutý základ pracovného i herného počítača.“

+ Na pomery formátu mATX veľmi bohatá konektivita, špičková podpora vysokorýchlostných pamätí, nadštandardne efektívna správa napájania
- Zastaraný audiočip Realtek ALC897, vyššia cena (150 eur je na B560 už pomerne dosť)

Cena: 150 EUR

Hodnotenie: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať