S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MSI MEG Z490 Ace / Aj pod Core i9 pretaktovaný na krv

2

Evolúcia základných dosiek MSI Ace naberá na obrátkach. Doska je s každou ďalšou platformou robustnejšia. Súvisí to aj s vyššími nárokmi na napájanie, ktoré majú procesory Intel Comet Lake-S v rámci mainstreamových pätíc rekordné.

Ďesaťjadrový top model Ci9-10900K má na MEG Z490 Ace spotrebu cez dvesto wattov. Aj s takouto vysokou hodnotou je však nutné konštatovať, že správa napájania je efektívnejšia amo na drvivej väčšine iných dosiek podobného kalibru, ktoré procesor zbytočne často „prepaľujú“. Tu je správa napájania optimalizovaná naozaj efektívne. Napriek tomu vo východiskových nastaveniach nie sú dodržiavané Intelom odporúčané hodnoty limitov napájania, ktoré pre zachovanie konštantne vysokého výkonu ignorujú aj iní výrobcovia.


Termovízia napájacej kaskády v záťaži (pro spotrebe CPU 215 W) a mimo nej. S chladičmi, ktoré na účely analýzy v testoch odtraňujeme, maximálna teplota končí na „vlažných“ 45 °C

Z490 Ace má mimoriadne štedro nadimenzovanú napájaciu kaskádu, tak, že sa regulačné tranzistory kriticky nezahrievajú ani bez použitia pasívnych chladičov. S nimi je zahrievanie ešte o minimálne tridsať stupňov Celzia nižšie, vďaka čomu má doska bohaté rezervy k navýšeniu výkonu procesora pretaktovaním. To musíte už však realizovať manuálne v UEFI. Po novom sa totiž z dosky žiaľ vytratilo tlačidlo OC Genie. Potom už však musíme konštatovať iba samé dobré veci. Jednou z nich je aj šikovne realizovaný ventilátor zasadený do pasívneho chladiča. Ten na lepší odvod tepla tlačí do žliabkov tak, aby vzduch rebrovanie obtekal po celej dĺžke. Je to ale viacmenej kozmetická záležitosť. Vplyv na lepšie chladenie má pomerne malý (1 – 3 °C) a hlavne sa tento 30-milimetrový ventilátorček spína iba vo vypätých situáciách, od teploty napájania 67 °C. Takéhoto stavu však len tak nedoľahnete. V našich podmienkach priemerne odvetrávanej skrinky po nastavení procesora tak, aby mal spotrebu (CPU package) zhruba 330 W. Vo východiskových nastaveniach má však o dobrých 120 W menej. Takže nejde o žiadneho strašiaka, ktorý by bol stále v permanencii, ale o záchrannú brzdu do nečasu.


Malý schovaný ventilátor, ktorý zakročuje pri vysokých teplotách. Za bežných okolností na nepretaktovanom procesore bude chod vždy pasívny

Nielen na procesore, ale i pamätiach doska zvláda vysoké frekvencie. S Patriot Viper Steel 4400 MHz sa nám podarilo dosiahnuť 4666 MHz, ktoré sú pre testovacie moduly v bežných prevádzkových podmienkach hraničné.  Inak špecifikácie uvádzajú max. frekvenciu 4800 MHz.

Z dostupných konektorov stojí za zmienku 20 Gb USB-C 3.2 gen. 2×2. Konektivita pomerne štandardná a výbavou zodpovedá high-endu. Dostupné sú tri sloty PCIe ×16, rovnaký počet M.2 na SSD s podporou PCIe ×4.0, šesť portov SATA. Externých portov USB na zadnom paneli je až osem, interne na pripojenie k skrinke potom sedem a zaujímavá je i dvojica eternetových konektorov (RJ-45), z ktorých je každý pripojený k vlastnému sieťovému adaptéru. K 2,5 Gb Realteku RTL8125B a 1 Gb Intel I219V. A nechýba ani bezdrôtový modul s WiFi 6/BT 5.1. Jediné, čo sa do arzenálu nezmestilo, sú videovýstupy, takže s iGPU v procesore nepochodíte a požadovaná je samostatná grafika. Novinkou je v rámci série Ace backplate, ktorý dosku spevňuje a chráni aj pri mechanickom poškodení. 


Komu chýbal na starších doskách Z390/X570 Ace backplate, už nebude. Z490 Ace s ním počíta. Aspoň takto čiastočne na zhruba štvrtine plochy

Takéto ladenie detailov a zlepšovanie sa však znamenite premietlo i na cene, ktorá je oproti predchodkyni Z390 Ace skoro dvojnásobná. Kvalitatívne však už ide o úplne inú dosku, ktorá je o niekoľko úrovne vyššie. A keď všetko zhrniete a podčiarknete, až na tých štyristo eur na Z490 Ace niet čo kritizovať.


 

„Špičková základná doska uspôsobená na extrémnu prevádzku najvýkonnejších procesorov do pätice LGA 1200.“


PLUSY, MÍNUSY:

+ Prvotriedna napájacia kaskáda, neprekvapí ju ani na krv pretaktovaný Core i9-10900K, perfektná efektivita (dosahuje vyššieho výkonu na watt ako iné dosky), bohatá konektivita, špičková podpora vysokorýchlostných pamätí, veľmi slušné chladenie, backplate
- Vysoká cena, ale opodstatnene

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

2 komentáre

chyba za chybou sa vali... reakcia na: MSI MEG Z490 Ace /

25.8.2020 21:08
Tolko stylistickych a syntaktickych chyb v jednom clanku sa len tak nevidi... Zle sa to cita, skoda, ze slovenske IT media sa nedokazu priblizit kvalitou textu ceskym ani vzdialene.
Reagovať

RE: chyba za chybou sa vali... reakcia na: chyba za chybou sa vali...

28.8.2020 20:08
Ďakujem za spätnú väzbu. V prvej časti článku bolo naozaj veľa chýb, ktoré som už opravil. Rozhodne však nejde o štandardnú kvalitu textu článkov na pcrevue.sk, ale skôr o ojedinelú záležitosť. Majte sa fajn.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať