S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MSI Vortex G65 6QF SLI / Extrémny výkonný minipočítač

0

Navrhnúť a zostaviť počítač s extrémnym grafickým výkonom do bežnej 40-litrovej škatule je úloha pomerne ľahká. Dostať však SLI dvoch grafických kariet do šesťkrát menších priestorov je už umenie.

Výrobca sa zjavne inšpiroval dizajnom Apple Mac Pro, ibaže tentoraz v útrobách už nedriemu profesionálne karty AMD FirePro, ale herné ­GeForce – GTX 980. A pozor, nejde o žiadne ­ochudobnené varianty, ako býva pri menších ­počítačoch zvykom, použité je plnohodnotné ­desktopové jadro na MXM.

V znamení exkluzivity

Unikátna oválna skrinka pripomína tvarom prilbu stredovekého rytiera. Na mieru je vytvorená i základná doska a systém chladenia. Vzduch z trojice hliníkových radiátorov je zvrchu odsávaný veľkým ventilátorom. Energetická náročnosť komponentov je pomerne vysoká a vysoká je aj hlučnosť. Pri tropických 28 °C sa teploty GPU a CPU pri syntetickej záťaži pohybujú až pri 90 °C, stále však podávajú stopercentný výkon bez frekvenčných prepadov. No v praxi procesor nezahrejte cez 70 °C. Pri grafikách sa však na 88 °C dostanete rýchlo a už vtedy ide chladenie s 2300 otáčkami na doraz.

Mimo záťaže je počítač tichý, polopasívna regulácia síce opäť nefunguje úplne podľa predstáv a ventilátor sa spína nevyspytateľne aj vtedy, keď by nemusel, no roztáča sa iba do tichých 800 ot./min, keď je stále najhlučnejším prvkom sekundárny platňový disk. Duo 256-gigabajtových SSD v M.2 (NVMe) je zapojené v RAID 0. Diskový výkon je neuveriteľný, zápis i čítanie (do/z RAM) sa pohybuje až do 2,5 GB/s, čo je ďaleko za priepustnosťou SATA 3.

Špičková spotreba je pri extrémnom syntetickom zaťažení (OCCT + Furmark) 392 W, reálne počítajte pri hraní menej, okolo tristo. V idle, keď zostava funguje iba s integrovaným grafickým jadrom z puzdra procesora, je príkon nízky – okolo 33 W.    

Zvládne takmer všetko

Vzhľadom na cenu 4400 eur počítaču nič nedarujeme, tu už musia ísť kompromisy naozaj bokom. Kto už takúto sumu investuje, siahne, pochopiteľne, i po monitore so 4K. My sme otestovali populárne herné tituly a je dôležité poznamenať, že hoci Vortex otvára bránu k hraniu v UHD, vždy a za každých okolností ním ako nôž maslom neprechádza. Výkon je síce brutálny, ale nekompromisný nie je. Vo Far Cry Primal a DOOMe vážnejšie výhrady k plynulosti nemáme, aj keď na stabilných 60 fps si ešte musíme zopár rokov počkať.

V tomto prípade sa musíte uspokojiť s minimálnou snímkovou frekvenciou nepadajúcou pod 35 fps, v priemere okolo 40 fps, ktorú navyše sprevádza typický neduh multi-GPU – micro stuttering, v dôsledku čoho sa snímková frekvencia pre oko zdá nižšia, než je papierovo. 

Horšie to bolo s Rise of the Tomb Raider, čo je pri najvyššom možnom nastavení jeden z najväčších hardvérových zabijakov (ak nie vôbec najväčší). Minimálnych 18 fps pod hranicou hrateľnosti rozhodne nie je slasť pre oči. O poznanie lepší výsledok (min. 35 fps) dosahuje na rovnakom nastavení v rozlíšení FHD.

Keď si komponenty Vortexu cenovo prepočítate na drobné, zistíte, že príplatok za netradičné vyhotovenie je naozaj výrazný. Oproti zostave v bežnej skrinke, ktorá bude síce väčšia, ale i tichšia, až zhruba dvetisíc eur, čo je naozaj dosť. Nie je to však prirážka z roztopaše. Vývoj unikátnych dielov je drahý a pri kvantitatívne menšej výrobe sa vždy negatívne premietne do ceny.

Na záver detail: niekde vpredu nám chýbajú ­áčkové porty USB. Hlavne keď na zadnom paneli sú iba štyri, čo niekedy nemusí stačiť ani na základné herné periférie. 

PARAMETRE

Základná doska: MSI MS-1T11
Procesor: Intel Core i7-6700K (3,7 GHz)
Grafická karta: 2× GeForce GTX 980 SLI (8 GB GDDR5)
Operačná pamäť: 64 GB DDR4 SO-DIMM (2133 MHz, CL15)
Dátové úložisko: 2× Samsung SM951 (512 GB)
Optická mechanika: nie je súčasťou
Napájací zdroj: 480 W (80Plus Gold)
Konektivita: 2× HDMI (1.4), 2× mini DisplayPort (1.2), 4× USB 3.0 typu A, 2× USB 3.1 typu C, 2×, jack 3,5 mm, 1× SPDIF (out), sieť Killer: 2× RJ-45 + Wi-Fi ac 1535 (podporujúca MU-MIMO) 802.11a/b/g/n/ac, bluetooth (1.4)
Rozmery: 278 × 192 × 203 mm [v × š × d]
Hmotnosť: 4,4 kg
Operačný systém: Windows 10 Home
Skóre v 3D Marku: Fire Strike: 16 730, Sky Diver: 20 624, Cloud Gate: 31 103, Ice Storm: 172 631
Skóre v PC Marku: Home: 4136, Work: 3436, Storage: 5035
Cena: 4399 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Originálny minimalistický dizajn, veľmi vysoký grafický výkon, ohromujúci diskový výkon, perfektný pomer výkonu k objemu, mimo záťaže tichý
- Vysoká hlučnosť v záťaži, cena neadekvátna výkonu, na vždy plynulé hranie v 4K stále nestačí, málo portov USB

HODNOTENIE

Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Vyhotovenie: 100 %
Výbava: 90 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Vortex ponúka na jednotku objemu nesporne najvyšší výkon, aký môžete v takomto malom balení vlastniť. Navyše v neošúchanom šate, za čo si výrobca necháva poriadne zaplatiť. Hranie v 4K je, žiaľ, i napriek tomu stále vec kompromisov.

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI Vortex

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať