S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

MSI X299 Gaming M7 ACK: Vkusný podvozok aj pre Core i9

0

Highendové procesory Intelu Skylake-X kladú na základné dosky doteraz nevídané požiadavky. Obzvlášť náročné sú na napájanie, čím trestajú napäťové regulátory. No kritérií, ktoré musí spĺňať poriadny základ platformy LGA 2066, je viac. V teste si rozoberieme dosku, ktorá podľa špecifikácií vyzerá ako mimoriadne atraktívna voľba.

Silná 720-ampérová kaskáda

Dvanásťfázové napájanie z IR3555M patrí k tomu najlepšiemu, čo je v súčasnosti k dispozícii. Tieto 60 A regulátory technicky dokážu oveľa viac, než im dovoľuje konštrukcia chladiča. Ten je konvenčný – ide o hliníkovú hrudu pasívu s náznakmi tvarovania s ohľadom na efektívnejšie ochladzovanie systémovými ventilátormi. V rámci praktických testov som pod najkritickejší MOSFET (chápte ten, čo sa naj­viac zahrieva) a základňu pasívu umiestnil ter­močlánok. V továrenskom nastavení (s BIOS 7A90v15) s použitím nášho kúska procesora Core i9-7980XE automatická regulácia vytiahla spotrebu zostavy (v extrémej záťaži Prime95) až na 370 W. Regulácia je však pomerne prehnaná a po manuálnom vyladení strasiete pokojne i sto wattov. V každom prípade bez týchto úprav si procesor po zohľadnení účinnosti zdroja a odpočítaní vkladu grafickej karty a ostatných komponentov účtuje odhadom 300 wattov. Z puzdra najhorúcejšieho regulátora som v tomto momente odčítal popri použití výkonného chladiča Noctua NH-D15 80 °C. Z pohľadu stability je však kľúčový report interného snímača dosky, ktorý je umiestnený inde (zrejme i mimo dosahu tepelne vodivej podložky niekde na PCB) a hlási až 96 °C. Od tejto teploty závisí, kedy systém z bezpečnostných dôvodov stros­kotá do čiernej obrazovky. Nie je teda prekvapujúce, že je tak škrtené pretaktovanie. Skôr než na toto narazíte pri bežnom vzduchovom chladení na limit teplôt CPU, ktorého jadrá už pri spotrebe okolo 400 W i s najúčinnejším chladičom presahujú 100 °C a dochádza k throttlovaniu (zhadzovaniu frekvenčného násobiča). V tejto situácii si môžete pomôcť vodným chladením a použitím monobloku. Ich dvorným výrobcom je EKWB. Po delide procesora, čo je známa úprava spočívajúca vo výmene pôvodnej neefektívnej pasty na čipe za tekutý kov, môžete latku pretaktovania posunúť výrazne bližšie ku „kremíkovému limitu“. Tu už však počítajte s extrémnou spotrebou, pokojne aj na úrovni 700 W. Dôležité však je, že táto doska je na takýto nápor vhodne konštruovaná a môžem ju odporučiť. Hral som sa aj s taktovaním RAM, Flare X (s XMP 3200 MHz/CL14) so špičkovými béčkovými čipmi od Samsungu si dali povedať pri 1,4 V na 4133 MHz/CL17, a to by ešte nemala byť konečná stanica. S inými, ešte lepšími modulmi sa zrejme podľa všetkého dostanete i vyššie.

Za pochvalu stojí aj rozhranie UEFI. To je používateľsky mimoriadne prijateľné a pritom funkčne bohaté. V pokročilých nastaveniach si môžete manuálne regulovať frekvenciu VRM a podobné podrobnosti. Detailné sú i možnosti regulácie pripojených ventilátorov. Ich impulzovú reguláciu si môžete pohodlne prispôsobiť podľa teplôt z jednotlivých interných snímačov (napríklad z napájacej kaskády a pod., na doske je ich požehnane). Krivku PWM možno dobre ohýbať v plnom rozsahu od 0 po 100 %.


Doska bola testovaná s najvýkonnejším desktopovým procesorom súčasnosti – s Core i9-7980XE

Layout s efektívnym chladičom SSD

Dôležité je i to, ako sa výrobca popasoval s výberom a rozložením jednotlivých komponentov na doske. Keď to zoberieme od najpodstatnejších vecí, prvý slot PCI Express ×16 je v dostatočnej vzdialenosti na to, aby grafická karta nekolidovala ani s košatým procesorovým chladičom. Šestnástkové sloty PCIe sú inak typicky na striedačku, obkročmo plnotučný s polotučným, a pri dostupných 44 linkách podporujú režim ×16/×4/×16/×8.

Dominantou medzi slotmi je chladič v tvare vidlíc. Ochladzuje jednak čipovú súpravu X299 a hlavne je pripravený na osadenie dvoch výkonných SSD NVMe. Musím povedať, že tentoraz sa MSI náramne vydaril.

Toto riešenie je oveľa efektívnejšie, viac ako to predošlé, s ktorým MSI exkluzívne prišlo na doskách pod Kaby Lake. Tentoraz však už nejde o pozlátku, ale o stávku na poriadny kus kovu. Hoci je pravda, že nejaké rebrovanie by mu svedčalo viac než rovný povrch, v každom prípade rozpálené SSD vytiahne z trópov (a strasie 20+ °C) i táto konštrukcia.


Termovízia so zahrievaním napájacej kaskády

MSI osadenie dosky neťahalo do extrémov a dá sa povedať, že investovalo do rozumných a praktických vecí. Nechýba displej POST, interných konektorov SATA je osem a dopĺňa ich aj jeden serverový konektor U.2 na výkonné 2,5" SSD. Za pozornosť stoja aj tlačidlá power, reset či otočné tlačidlo na rýchle pretaktovanie. Na zadnom paneli sa potom vyníma tlačidlo clear CMOS a BIOS flashback. Doska poteší i modulom Wi-Fi a výstupmi na pripojenie externých antén. Ďalej už nemá zmysel hlbšie rozpitvávať konektivitu, jej výbavu si môžete preštudovať v súhrne parametrov.

Parametre:

• Max. RAM 128 GB (8× modul DDR4) quad channel, podpora DDR4 2133 MHz – 4500+(OC) MHz, 4× slot PCIe 3.0 ×16, 2× slot PCIe 3.0 ×1, 8× SATA (6 GB/s), 2× M.2 s podporou PCIe a dĺžkou SSD 42 – 80 mm, 1× port U.2, pripravené na Intel Optane, RAID 0, 1, 5 a 10, 2× externý port USB 3.1 gen. 2 (typ A + C), interne 1× USB gen. 2, 4× externý port USB 3.1 gen. 1, interne 4× USB 3.1 gen. 1, 3× externý port USB 2.0, interne 4× USB 2.0, sieť Killer Wireless-AC-1535, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac – dual band (2,4/5 GHz), bluetooth 4.1, Audio dual Realtek ALC1220 (7.1) s podporou výstupu S/PDIF, gigabitová LAN Killer E2500 (1× RJ-45), multi GPU s podporou 3-Way AMD Cross Fire a 3-Way NVIDIA SLI, 6× 4-pin na ventilátor (1× CPU_fan, 1× konektor na vodnú pumpu, 4× systémové ventilátory), 1× konektor na pripojenie RGB LED, 1× PS/2

• Cena: 362 eur

PLUSY, MÍNUSY:

+ Masívne napájanie, možnosti pretaktovania, rozumný výber a rozloženie komponentov, konečne slušný chladič SSD
- Zbytočne predimenzovaná autoregulácia Vcore

HODNOTENIE:

Konektivita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Pretaktovanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Chladenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %
Cena/hodnota: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %

Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
MSI Gaming

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať