S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Mechanické super klávesnice

Archív NXT
0

V posledných mesiacoch sa na trhu objavuje čoraz viac mechanických klávesníc, čo je veľmi sympatický trend. Na otestovanie najlepších znich sme si nechali viac času, každú sme dlhšie používali ako výhradnú klávesnicu, čo nám v kombinácii s mnohoročnými skúsenosťami z rôznych e-športov (FPS aj RTS) a s množstvom textu napísaným v priebehu každého mesiaca dáva unikátnu možnosť porovnať tieto modely naozaj poriadne.

Prečo mechanickú klávesnicu?

Obyčajnú membránovú klávesnicu zoženiete za pár eur, zatiaľ čo ceny mechanických sa začínajú od hranice 80 eur, najlacnejší nami testovaný model je za 105 eur. Ide však o výhodnú investíciu, veď klávesnica je popri myši najpoužívanejší nástroj vášho PC, a tak by ste na nej nemali šetriť. Ak si zadovážite kvalitný model, výrazne sa zlepší komfort použitia počítača. Obyčajné membránové klávesnice majú veľa nevýhod, sú napríklad veľmi citlivé na zašpinenie a zvyknú „umierať“ po relatívne krátkom čase. Používajú obyčajné spínače (tzv. gumáky), ich parametre sa však menia, či už krátkodobo podľa teploty v miestnosti, alebo dlhodobo pre stratu pružnosti. Ak chcete zatlačiť na takýto gumák, musíte pretlačiť kláves až naspodok jej dráhy a pre pocit istoty, že váš stisk bude zaregistrovaný, tlačíte chvíľku proti pevnému plastu. Zbytočne únavné, málo citlivé.

cherry.jpg

Spínač CHERRY MX Red s vlastnou LED na podsvietenie klávesu

Nie tak pri mechanických klávesniciach, kde sa využívajú spínače s kovovými pružinkami a ďalšou pokročilejšou mechanikou. Tie existujú vo viacerých variáciách, a keďže v teste máme len klávesnice so spínačmi Cherry MX (od spoločnosti CHERRYcorp), predstavíme vám ich rôzne podoby. Rôzne Cherry MX sa líšia hlavne podľa odporu, teda tlaku vyvinutému proti prstu, ďalej podľa zvuku – môžu byť dokonale tiché alebo vydávať zvuk kliknutia v momente registrácie stlačenia. Posledný parameter je klikací vnem – kláves môže mať lineárnu dráhu alebo máličko zvýšený odpor v mieste, kde sa spína, aby ste ho pri stláčaní zbytočne nepučili až na dno klávesnice. Odpor spínačov Cherry MX sa zadáva v gramoch, teda vyjadruje, akú hmotnosť musíte položiť na kláves, aby ste zosnímali stlačenie, a druhý údaj obvykle určuje, pri akej hmotnosti kláves dosadne. Dráha je zvyčajne 4 milimetre, zosnímanie prebieha po zatlačení o 2 mm. Výrobca svoje varianty odlišuje farbou, pričom zelené a modré spínače majú klikací vnem aj zvuk (modrý má menší odpor 50/65 gramov), čierne a červené majú lineárnu dráhu a sú tiché, z toho červené majú extra nízky odpor. A nakoniec hnedé spínače majú rovnako nízky odpor ako červené, no poskytujú hmatový vnem pri zatlačení o 2 mm.

V prospech mechanickej klávesnice hovorí aj parameter Key Rollover, skracovaný na KRO, uvádzaný s číslicou počtu pred touto skratkou, označujúcou, koľko naraz stlačených klávesov dokáže klávesnica zosnímať predtým, než zablokuje vstup z ďalších (čo robí, aby nevznikal takzvaný ghosting, teda zosnímanie nestlačených klávesov). Pri bežných membránových klávesniciach USB býva hodnota 6KRO, pri mechanických cez PS/2 zvyčajne NKRO (zosníma ľubovoľný počet klávesov), mechanické cez USB mávajú od 10 vyššie. Teoreticky by číslo okolo 10 malo stačiť na každé použitie. Než sa stihnete ohradiť, že predsa nikdy nebudete potrebovať stláčať také množstvo klávesov a 6 musí na každú situáciu stačiť, máme dva protiargumenty. Predovšetkým je to osobná skúsenosť: 6 jednoducho nestačí pre trošku serióznejšieho hráča. Druhý argument je zaujímavý jav bounce, teda preskakovanie spínača medzi stavom stlačený a nestlačený. Pri stlačení klávesu s tým treba počítať, spínač chvíľkovo kolíše a musíte počkať pár milisekúnd (debouncing time), aby bolo správne vyhodnotené jeho stlačenie. Reálne teda klávesnica operuje s vyhodnocovaním viacej stiskov, aj keď klávesy vyslovene nedržíte zatlačené naraz, takže vyššie KRO sa naozaj hodí. Azda jediná nevýhoda mechanických klávesníc je náchylnosť na poškodenie pri poliatí – kde by membránová klávesnica pravdepodobne prežila, hrozí mechanickej veľké nebezpečenstvo. No ak ju nebudete polievať, vydrží oveľa dlhšie než membránová.

Pri mechanických klávesniciach si teda môžete zvoliť model so spínačmi, ktorého vlastnosti vám vyhovujú na písanie (odporúčame s klikacím dotykovým vnemom) či hranie (rýchle lineárne spínače Cherry MX Red a Brown) a pritom mať garanciu, že funkcionalita a vnem zo stláčania klávesov sa nezmení ani po dlhodobom používaní. Na výber je mnoho kombinácií funkcionality, takže si môžete zvoliť podľa toho, ako veľmi chcete mať podsvietenú klávesnicu, či musí mať multimediálne klávesy, vývody na slúchadlá/mikrofón/USB, operadlo a tak ďalej. Všetko o testovaných klávesniciach nájdete v prehľadnej tabuľke. Ďalej nasledujú naše osobné dojmy.

Test klavesnic - nahlad 01-2.jpg

Parametre a výbava testovaných klávesníc.


Corsair Vengeance K60

Najlacnejší z modelov sa môže popýšiť zďaleka najlepším vyhotovením. Plocha pod klávesmi je vyrobená z kovu, krásne upraveného hliníka, pričom klávesy nie sú do tejto lišty zapustené, takže efektne vystupujú von. Nič zásadné nechýba okrem podsvietenia, je tu výstup USB 2.0, kláves WIN môžete ľahko vypnúť, multimédiá sa ovládajú poľahky aj vďaka efektnému kovovému valčeku na ovládanie hlasitosti. Ale podsvietenie sa predsa dosť hodí, hlavne ak často píšete v noci.

corsair_vengeance_k60.jpg

Na druhej strane červené spínače Cherry MX nie sú na písanie to pravé orechové, pretože majú príliš malý odpor a jednoducho sa pričasto prekliknete. Naopak, na hry je to asi najlepší spínač od CHERRYcorp. Ak hrávate FPS, odporúčame vymeniť klávesy WSAD za druhú súpravu, skrytú v opierke na ľavú ruku, kde nájdete aj užitočný nástroj na ich odnímanie. Druhá, červená súprava má zdrsnený povrch, vykrojený do tvaru priehlbiny ako smerový ovládač na gamepadoch. Za podobne tvarované červené klávesy môžete vymeniť aj krytky na číslach 1 až 6, čo sa zase hodí hráčom RTS, často používajúcim kontrolné skupiny.

corsair_vengeance_keycaps.jpg

V opierke na ľavú ruku nájdete vymeniteľné klávesy WSAD a 1 až 6, môžete si teda zvoliť vykrojené alebo bežné tvarovanie

corsair zboku.jpg

Dizajn Corsair Vengeance K60 je skrátka úžasný – brúsený hliník je unikátny prvok, skvele je riešené aj ovládanie hlasitosti kovovým valčekom

Pri našom testovaní sa snímanie klávesu občas zaseklo a klávesnica reagovala, akoby ste kláves držali stlačený ďalej. Na svet sa však dostal nový firmvér, ktorý chybu opravuje. Ak teda narazíte na tento problém, stiahnite firmvér zo stránky Corsair, inštalácia je jednoduchá. Jedinou nevýhodou tejto klávesnice teda ostávajú chýbajúce klávesy makro (tie sú zrejme užitočné len pre hráčov MMORPG a pre nich má Corsair v ponuke vyšší model K90) a podsvietenie. Zvláštne je aj to, že tlačidlá F1 až F12 a šestica insert, home atď. sú vyhotovené ako membránové, zrejme na ušetrenie nákladov. Niekoho to môže rozptyľovať, dávajú totiž dosť odlišný dotykový vnem než zvyšok klávesnice. K60 má však najlepšiu cenu z tejto trojice.

Cena: 105 EUR

GIGABYTE Aivia Osmium

pikto VITAZ TESTU tmava.jpg Spoločnosť Gigabyte nie je veľmi známa ako výrobca herného príslušenstva, hoci ním je. Už sme písali o jej myškách a klávesniciach, doteraz s radosťou používame myš Aivia Krypton so skvelými parametrami. Do rodiny periférií Aivia teraz pribudla aj najnovšia klávesnica Osmium, ktorú prekvapivo vyrábajú v dvoch variantoch – s červenými aj hnedými spínačmi.

osm2.jpg


Prvý typ má modré podsvietenie (so samostatnou LED-kou v každom klávese), druhý biele, no v oboch prípadoch platí, že si môžete nastaviť intenzitu svietenia lineárne jednoduchým otáčaním príslušného kolieska na hornom okraji klávesnice (či svetlo vypnúť zatlačením na toto koliesko). Hneď vedľa sa nachádza aj koliesko na ovládanie hlasitosti s rovnakou funkcionalitou a pätica klávesov makro, ku ktorej Gigabyte poskytol aj niekoľko vymeniteľných krytiek s hernými ikonkami na štýl kúziel v RPG.

osm.jpg

Opierka na ruku sa dá zmodelu Aivia Osmium našťastie odňať, inak by to bola ozaj masívna klávesnica

osm3.jpg

Klikateľné kolieska na ovládanie a vypínanie podsvietenia a zvuku sú skvelý nápad, navyše vynikajúco vyhotovený

Testovali sme verziu s Cherry MX Red a napriek tomu, že by sme radšej mali v rukách verziu s MX Brown, klávesnicu chválime za veľmi príjemné používanie a vďaka variabilnému podsvieteniu aj príjemné písanie v nočnom čase. Prekvapilo nás, že port USB na klávesnici je modrý, čo znamená podporu USB 3.0. Gigabyte pre toto náročné rozhranie nešetril na kabeláži, a tak si do dosky pripojíte vskutku tučný kábel s modrým konektorom a tenší s bežným čiernym USB 2.0 na pripojenie klávesnice. Okrem toho má klávesnica aj vstup na mikrofón a výstup na slúchadlá, takže ak svoj headset po použití odpájate, príde toto riešenie ozaj vhod. Okrem toho nechýba ani podpora makier cez program GHOST Macro Engine, kde klasicky pridelíte klávesom G1 až G5 rôzne funkcie. Môžete však prepínať až medzi piatimi režimami, pričom prepínač sa ukrýva za podsvieteným logom Aivia v pravom hornom rohu klávesnice – aktuálny režim je indikovaný farbou podsvietenia. Konštrukcia klávesnice a hlavne jej nožičiek je odolná a našťastie neobsahuje lesklé povrchy, zatiaľ čo klávesy majú príjemný matný povrch, kolieska zase niečo ako maličkú pneumatiku. Potešilo nás vyhotovenie gumových úchytiek naspodku klávesnice – konečne konštrukcia, pri ktorej sme presvedčení, že ich nebudeme musieť po čase priliepať naspäť.

Gigabyte vytvoril skvelé dielo, ktoré má aj prekvapivo rozumnú cenu. Ceny mechanických klávesníc totiž často stúpajú aj oveľa vyššie, takže na 115 eur, nám sa vzhľadom na vynikajúce vyhotovenie a funkcie zdala táto cena skvelá.

Cena: 115 EUR

Logitech G710+

Ak serióznejšie hrávate World of Warcraft alebo iné MMORPG, zrejme sa nezaobídete bez klávesov makro. Ideálne je mať ich čo najviac a ešte mať možnosť prepínať medzi viac režimami a za behu si makrá nahrávať. Toto všetko poskytuje G710+ vďaka veľmi podarenej softvérovej výbave. Ovládacia aplikácia obsahuje mnoho prednastavených profilov na rôzne hry, navyše umožňuje šiestim klávesom makro na ľavom okraji klávesnice priradiť ľubovoľné funkcie, pričom uložiť si môžete mnoho profilov a tri z nich namapovať na profilové klávesy na hornom okraji klávesnice, štvrté tlačidlo slúži na spomínané ukladanie makier počas hry.

logitech-g710.jpg

S klávesmi makro sme mali jediný problém – ich umiestnenie. Na ľavom okraji zachádzajú až úplne dole, takže sa nám mimoriadne často stávalo, že pri pokuse stlačiť ľavým malíčkom Control sme zatlačili kláves makro G6. A pri používaní sme si nemohli privyknúť.

logi opierka.jpg

Opierka ku G710+ má rozumné rozmery, na náš vkus je však trošku plytká, no aspoň sa zmestí na pracovný stôl

logitech switch.jpg

Každý kláves je vybavený spínačom Cherry MX Brown a má vlastnú LED diódu s premenlivou intenzitou

O dizajne si musí urobiť obrázok každý po svojom, nám klávesnica pripadala vzhľadovo priemerná a dosť veľká, zrejme po vplyve efektnej K60 od Corsairu. G710+ však vyhráva v podsvietení – klávesnica je rozdelená na dve zóny a pre každú si môžete nastaviť podsvietenie v troch stupňoch intenzity. Jednu zónu tvorí skupina WSAD a šípky, druhú zvyšok klávesnice. Hráči FPS si napríklad môžu nastaviť slabú intenzitu pre bežné klávesy a strednú alebo vysokú pre dôležité WSAD. Nechýba prepínanie režimov gaming/desktop, teda zamykanie klávesu WIN, takisto tu nájdete multimediálne klávesy a ovládanie hlasitosti podobné ako na K60.

Veľmi sa nám páčilo použitie hnedých spínačov Cherry MX Brown, vlastne môžeme povedať, že odteraz sú naše najobľúbenejšie z ponuky CHERRYcorp. Zachovávajú totiž nízky odpor červených a pridávajú dôležitý pocit kliknutia v polovici stisku klávesu, takže presne viete, kedy sa stlačenie zosnímalo. Pri písaní článkov je toto jasná voľba, no na tejto klávesnici sa výborne hrajú aj hry ľubovoľného typu. G710+ má veľmi odolne pôsobiacu konštrukciu s pevnými vyklápateľnými nožičkami. Logitech vyrobil model, ktorý nemá žiadnu slabinu, a preto aj stojí dosť veľa. Za túto cenu však dostanete mimoriadne pohodlnú klávesnicu na písanie aj hranie v každom dennom čase.

Cena: 150 EUR

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať