S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Menšiu alebo väčšiu základnú dosku?

0

Podaktorí z vás ste už dozaista uvažovali nad tým, na akom formáte základnej dosky postavíte nový počítač. Či už pre seba, alebo pre niekoho z rodiny a podobne. Od toho, akú veľkosť dosky zvolíte, sa odvíjajú i výsledné rozmery PC. 

Konečne sme sa dostali k mimoriadne podobným modelom ASRock zo série Steel Legends – B450 (ATX) a B450M (microATX), druhý variant je o nejaké prvky ochudobnený a primerane tomu aj lacnejší.

Spoločné veci

Obidve dosky majú šesťfázovú napájaciu kaskádu v konfigurácii 4 (CPU) + 2 (iGPU). Rozdiel je iba v tom, že jedna (B450 SL) má v obvode MOSFETy Nikos PZ0903BK/PK618BA a druhá (B450M SL) SinoPower SM4337/SM4336. Sú to však rovnocenné alternatívy so zhodnou efektivitou.


Šesťfázová napájacia kaskáda uživí aj Ryzen 7

Výsledky testov spotreby sa prekrývajú, priebeh je vyrovnaný a zahrievanie sa končí takisto na rovnakej úrovni. Chladiče sú i v časti SoC, takže sú obe dosky pripravené i na pretaktovanú Vega 11, čo je (a ešte nejaký čas bude) v APU najvýkonnejšie integrované grafické jadro AMD. Štyri fázy pre procesor sú však vhodné už skôr na konzervatívnejšie používanie. Manuálnu úpravu výkonu a dvíhanie frekvencií nad rámec špecifikácií tu neodporúčam, a to i napriek tomu, že čipová súprava AMD B450 v takomto prispôsobovaní si výkonu nekladie žiadne hranice. S top modelom pre päticu AM4 (Ryzen 7 2700X) si však dosky v továrenskom nastavení poradia dobre. Po júlovom uvedení novej generácie procesorov Ryzen 3000 sa však kombinácii so šestnásťjadrovými modelmi R9 (s TDP okolo 125 W) vyhnite.

Za najväčšiu slabinu považujem použitie obstarožného zvukového čipu Realtek ALC892. Ten by sa na stoeurových doskách už objavovať nemal a jeho nižšia kvalita zbytočne obmedzuje najmä používateľov s lepšími headsetmi. A aj tých z radov hráčov, na ktorých tieto dosky miera predovšetkým. O tom svedčí aj estetická stránka strakatého PCB, doplneného o LED RGB. Jednak v kryte zadnými konektormi I/O, jednak okolo chladiča čipovej súpravy. Na rozšírenie osvetľujúcimi perifériami sú prítomné interné konektory (vrátane adresovateľného). Výbava je vcelku slušná. Z každého rožka je tu troška, ani málo, ani príliš. Či už ide o osem ­portov USB na čele s dvoma štandardu 3.1 gen. 2 typu A aj C, alebo HDMI po boku ­DisplayPortu (1.2). A hlavne DP sa hodí v prípade, že chcete zobrazovať rozlíšenie 3840 × 2160 px, ale ­nemáte samostatnú grafickú kartu. Z HDMI 1.4 totiž 4K pri 60 Hz nedostanete.


Zvukový čip mohol byť modernejší než obstarožný Realtek ALC892

Tak ktorú a prečo?

Doska ATX je dlhšia o 61 mm a tento priestor využíva na sloty PCI Express. K dobru má dva „jednotkové“ na pripojenie prídavných radičov, sieťovú či zvukovú kartu (keď už tu bola reč o tom, že tá integrovaná má rezervy). Zvukovka sa však zmestí aj na menšiu dosku mATX. Jediný dostupný slot PCIe ×1 výrobca umiestnil šikovne nad prvý PCIe ×16. Karta v ňom osadená tak nebude nijako negatívne ovplyvňovať chladenie grafickej karty, ale napriek tomu je to kompromisné riešenie. Tento slot je už totiž blízko pätice AM4 (5 cm pod ňou), kde už môže dochádzať k stretu záujmov s košatejšími procesorovými chladičmi. Pri takomto konflikte je tu ešte jedna možnosť: nainštalovať grafiku do spodného slotu PCIe ×16. To však za predpokladu, že vlastníte iba dvojslotový variant.


ASRock B450 Steel Legend: usporiadanie šiestich konektorov SATA v jednom rade vedľa seba – netradičné, ale praktické riešenie

Pozoruhodné je, ako výrazne ASRock oddialil šestnástkové expressy na väčšej z dvojice týchto dosiek. Pod seba sa pohodlne zmestia aj trojslotové grafiky. Alebo skôr jedna trojslotová a druhá nejaká útlejšia a pomalšia. Konfigurácia viacerých grafických kariet tu má zmysel iba na výpočtové úlohy alebo akceleráciu. Podpora paralelizácie na herné použitie (CrossFire) tu síce je, no druhý PCIe ×16 je iba štvorlinkový, čo je na plnohodnotnú komunikáciu s výkonnou grafikou nedostačujúce. Tento slot sa navyše vypína po obsadení slotu Ultra M.2, ktorý majitelia SSD NVMe využijú. Druhý slot M.2 je pomalší (dvojlinkový) a hybridný, okrem PCI Express teda funguje aj so zbernicou SATA. Po jeho zaplnení pre zmenu prídete o dva sériové porty na 2,5" disky. A hoci fyzicky je konektivita bohatšia než pri menšej doske, je tu viac „buď – alebo“. Model mATX zdieľa pásmo iba v spodnom slote M.2, a to s jedným portom SATA. Do obvyklých konfigurácií s jednou grafikou, rýchlym SSD a povedzme pomalším úložiskom je B450M Steel Legend zaujímavejšia voľba. Škoda len, že nemá chladič na vysokorýchlostnej M.2 tak ako jej väčšia sestrička. Tá sa zase viac hodí do zostáv, kde chcete jednu či dve rozširujúce karty pridať. Menšia doska kladie odpor zo všetkých strán i jednej.


Chladič SSD má vo výbave iba väčšia z dvojice dosiek, škoda

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
zakladna doska ASRock Steel Legends

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať