ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Microsoft Surface PRO 6 / Tablet alebo plnohodnotný pracovný nástroj?

0

Nový Surface Pro 6 od Microsoftu zmení dilemu v nadpise na konštatovanie: tablet a zároveň plnohodnotný pracovný nástroj. Teda v prípade, ak si kúpite kryt Type Cover s kvalitnou podsvietenou mechanickou klávesnicou a touchpadom. Kryt je potiahnutý materiálom alcantra, pripomínajúcim jemnú látku.

Surface Pro 6 v tandeme s magneticky prichyteným krytom Type Cover dokáže takmer vo všetkých ohľadoch konkurovať ultrabookom a po odpojení klávesnice máte k dispozícii kompaktný tablet. Jediný scenár, kde takáto konštrukcia mierne ťahá za kratší koniec, je práca na kolenách. Vďaka možnosti sekundárneho magnetického uchytenia nielen za spodnú stenu tabletu, ale aj za časť rámika pod displejom, a to po celej dĺžke, a výklopnému stojanu na zadnej stene sa na kolenách pracovať dá, ale klasickému ultrabooku sa to nevyrovná. Pri práci na stole oceníte, že stojan sa dá sklopiť do prakticky akejkoľvek polohy a spoľahlivo v nej drží. Po preklopení krytu s klávesnicou dozadu sa klávesnica aj touchpad ­automaticky odpoja, takže Surface môžete použiť ako tablet bez obavy, že by ste na klávesnici na zadnej strane niečo postláčali.

Osvedčená kovová konštrukcia je napriek malej hrúbke pevná. Zachované zostali všetky dobré vlastnosti z predošlých verzií, predovšetkým trochu netradičný, ale na mnohé scenáre použitia veľmi praktický pomer strán displeja 3:2, ktorý je ideálny na prácu s dokumentmi či už v režime na šírku, alebo na výšku. Tak ako je pomer strán 16:9 primárne vhodný na prehrávanie multimédií a práca s dokumentmi s prevažujúcou orientáciou strán je určitý kompromis, pri Surface Pro 6 je to presne naopak. Práca s dokumentmi je excelentná a trochu kompromisný scenár je prehrávanie videí. Výborné je aj rozlíšenie displeja 2736 × 1824 pixelov vzhľadom na uhlopriečku 12,3". Keďže displej je dotykový, má hladký povrch, ktorý trochu odráža svetlé plochy. Keby to bol ­notebook, určite by som kritizoval trochu širšie rámiky okolo displeja, pri tablete sú však potrebné, aby ste ho mohli držať v rukách bez toho, aby prsty v prirodzenej polohe zasahovali do aktívnej plochy dotykového displeja. Externý monitor môžete pripojiť cez konektor typu mini DisplayPort.

Hmotnosť 12-palcového tabletu je síce trochu nepohodlná na dlhšie držanie, no v kresle si prístroj intuitívne opriete o kolená, takže túto nevýhodu možno ani nebudete vnímať. Obojstranný magnetický konektor na pripojenie napájacieho zdroja Microsoft Connect je síce praktický a spoľahlivý, je však kompatibilný jedine sám so sebou, takže ak niekde stratíte napájací zdroj, musíte si zohnať originálnu náhradu. Oveľa lepšia by bola možnosť napájania cez moderný konektor typu USB-C. Takýto konektor však na Surface Pro 6 nenájdete. K dispozícii je jeden port USB typu A, takže ak potrebujete pripojiť viac zariadení, musíte použiť rozbočovač alebo samostatne predávanú dokovaciu stanicu Surface Dock.

Ďalšie voliteľné príslušenstvo, ktoré je, mimochodom, veľmi návykové, je elektronické pero. Písanie aj kreslenie sú presné a vďaka možnosti položiť dlaň na dotykový displej veľmi pohodlné. Surface s dotykovým perom sa stáva výborným nástrojom pre kreatívnych profesionálov.

Zadná kamera so zaostrovaním má rozlíšenie 8 Mpx a dobre poslúži napríklad pri fotení dokumentov, prípadne obsahu tabule po brainstormingu a podobne. Pri tabletoch s Windows je dôležitejšia kvalita prednej kamery, ktorá sa dá použiť na prihlasovanie sa pomocou rozpoznávania tváre. Surface Pro 6 má prednú kameru s rozlíšením 5 Mpx a disponuje aj infračerveným senzorom.

Pri pohľade na technické parametre zistíte, že model s procesorom i7 je o 14 gramov ťažší než model s procesorom i5, ktorý som mal k dispozícii na testovanie. Dôvodom je, že variant s i5 má pasívne chladenie. Na jednej strane je to výhodné pre absenciu hluku ventilátora, no výkon Surface Pro 6 s procesorom i5 je závislý od okolitej teploty. V letných 30-stupňových horúčavách trvalo prekódovanie videa do formátu H.265 v miestnosti bez klimatizácie približne o 20 % dlhšie než po schladení miestnosti na 20 °C. Na grafe priebehu výkonu bol viditeľný značný pokles výkonu po dosiahnutí povolenej teploty procesora. K poklesu výkonu však došlo asi až po 8 minútach, kovové telo a štrbina po celej šírke zadnej hrany hornej steny dokážu za bežných okolností dobre odvádzať teplo. Pokiaľ aplikácia využíva jedno jadro, dá sa krátkodobo pretaktovať až na 3,4 GHz, no len nakrátko. Prevádzková frekvencia procesora je 1,6 GHz.

Výdrž na batériu závisí od druhu činnosti. Pri kombinácii aplikácií Word, Adobe Reader a občasnom použití internetového prehliadača vydržal Surface Pro pri nastavení jasu na 50 % necelých 8 hodín.

Parametre:

n Intel Core i5 8250, 8 GB RAM, SSD 256 GB; grafika Intel HD 820; displej 12,3" dotykový Pixel Sense s rozlíšením 2736 × 1824 (267 ppi), pomer strán 3:2; Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.1, porty: 1× USB 3.0, mini DisplayPort, 3,5 mm audio; operačný systém: Windows 10 Home 64-bit., rozmery: 292 × 201 × 8.5 mm, hmotnosť: 770 g

Skóre benchmarkov: PC Mark 3570

• Cena: 1359 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prémiový dizajn a materiály, vynikajúci displej, dobrý výkon, polohovateľný stojan
- Neštandardný konektor napájania, chýba port USB-C

HODNOTENIE:

Dizajn: 92 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 88 %
Celkovo: 90 %

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Microsoft Surface tablet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať