Microsoft Surface Pro X - prémiový tablet s Windows 10 a procesorom ARM
Pri bežných zariadeniach s Windows začínam recenziu hodnotením dizajnu a konštrukcie, toto však nie je bežný tablet s Windows 10. Nevyužíva totiž ani procesory Intel, ani AMD, ale srdcom zariadenia je čip Microsoft SQ1 využívajúci architektúru ARM. Čip vyvinul Microsoft v spolupráci s firmou Qualcomm, vyrábajúcou špičkové procesory pre smartfóny a tablety.
Videorecenzia
To však v súčasnej verzii Windows 10 prináša určité obmedzenia. Natívna architektúra pre Surface Pro X je ARM64. Tú využíva napríklad nová verzia prehliadača Microsoft Edge, založená na jadre Chromium. Aby existujúce aplikácie mohli naplno ťažiť z možností architektúry ARM64, treba ich pre túto architektúru preložiť a zostaviť, takže vznikne natívna verzia ARM. Klasické 32-bitové aplikácie, ktoré nie sú zostavené pre ARM, fungujú tak, že sa na procesore ARM emuluje virtuálna architektúra x86. Väčšina jednoduchých aplikácií funguje veľmi dobre, ale niektoré náročnejšie aplikácie môžu mať problémy s výkonom a spotrebou energie.
Podľa mojich skúseností budú fungovať všetky alebo takmer všetky aplikácie z Windows Store (predtým Modern UI) a väčšina 32-bitových desktopových aplikácií. Aplikácie využívajúce architektúru x64 na Surface Pro X nepobežia. Microsoft si dal veľmi záležať, aby na Surface Pro X perfektne fungovali aplikácie balíka Office. Skúšal som napríklad v PowerPointe urobiť prezentáciu a bol som príjemne prekvapený z možností, ktoré poskytuje elektronické pero. Takisto som vysvetľoval kamarátovi fungovanie zložitejšej technickej záležitosti cez aplikáciu Teams a možnosť písať rukou a kresliť do prezentovanej obrazovky je na nezaplatenie.
Surface Pro X je perfektný a zároveň imidžový pracovný nástroj pre manažérov, obchodníkov, právnikov, analytikov, finančníkov a mnohé ďalšie povolania. Naproti tomu grafici, editori videa, inžinieri či vývojári aplikácií a, samozrejme, aj náruživí hráči by mali jednoznačne uprednostniť Surface Pro 7, prípadne iné notebooky s procesormi Intel či AMD. Dobrou analógiou sú konkurenčné produkty iPad Pro a MacBook, pričom Surface Pro X je ekvivalentom iPadu Pro a Surface Pro 7 ekvivalentom MacBooku. Pri výbere iPad Pro verzus MacBook je pozícia jednotlivých produktov každému jasná – MacBook je notebook a iPad tablet, pričom je všeobecne známe, že na iPade sa aplikácie pre MacBook spustiť nedajú. Inak povedané, každý presne vie, do čoho ide. Naproti tomu ľudia majú v povedomí, že v produktovej rodine Surface Pro sú konvertibilné zariadenia s Windows 10, ktoré sú výkonom porovnateľné s ultrabookmi. Rozdiel medzi Surface Pro X a Surface Pro 7 však zatiaľ nevstúpil do povedomia širokej verejnosti. Informáciu o špecifikách Surface X nenájdete ani na jeho balení a nedozviete sa o nich ani z opisu v známom e-shope: „Maximálna mobilita, úžasná grafika, dotyková obrazovka a permanentné pripojenie – to všetko je perfektne skĺbené v novom luxusnom Tablet PC Microsoft Surface Pro X. S voliteľnou klávesnicou (nie je súčasťou balenia) môžete navyše získať praktický počítač 2 v 1.“ Takže o to pozornejšie čítajte túto recenziu. Pre zaujímavosť, konvertibilné zariadenie Surface Pro X nie je pioniersky počin s Windows na architektúre ARM. V roku 2012 uviedol Microsoft model Surface s Windows RT, čo bola verzia Windows 8 na procesoroch ARM. U nás sa však nepredával.
No vráťme sa k recenzii. „Toto bude vážny konkurent iPadu Pro a vynikajúci pracovný nástroj,“ taký bol môj prvý dojem po vybalení tenkého tabletu s veľkým displejom a štýlovým a zároveň nenápadným dizajnom. Po pripojení krytu s kvalitnou klávesnicou sa tento pocit ešte viac umocnil. Dizajn tabletu je jednoznačne prémiový, tenký a vďaka odklopnému stojanu aj účelový. Ponúka sa, samozrejme, aj porovnanie v rámci produktovej rodiny Surface. Oproti doterajším modelom Surface Pro je nový X štíhlejší a má elegantnejšie zaoblené rohy. K dispozícii je len v matnom čiernom farebnom variante. Kryt s klávesnicou a elektronickým perom treba kúpiť zvlášť, prípadne občas je súčasťou akciovej ponuky. Zadná stena je z materiálu alcantra, príjemného na dotyk.
Kryt je s telesom tabletu spojený magneticky, pričom poloha je vymedzená dvoma výčnelkami. V jednom z nich je konektor na elektrické prepojenie.
Ploché elektronické pero je v priehlbine plochy, ktorá sa takisto dá magneticky prichytiť k rámiku pod displejom. Po zatvorení krytu je tak pero bezpečne chránené proti vypadnutiu pri akejkoľvek manipulácii. V tejto priehlbine sa zároveň bezdrôtovo nabíja.
Písanie na klávesnici je veľmi pohodlné, a kto ovláda rýchly strojopis, môže sa naplno realizovať. Podsvietenie je samozrejmosť.
Displej s rozlíšením 2880 × 1920 pixelov a pomerom strán 3:2, typickým pre Surface, poskytuje skutočne brilantné a farebne verné zobrazenie. Tento pomer strán je vynikajúci na prácu s dokumentmi naležato, prípadne na čítanie, prehliadanie webu či aktivity na sociálnych sieťach na výšku, hoci aj v pohodlí kresla. Pripojenie externého monitore cez USB-C je bezproblémové. Ak monitor nemá príslušný vstup, treba použiť redukciu z USB-C na HDMI.
Na autentifikáciu rozpoznávaním tváre pomocou technológie Windows Hello sa využíva tandem webovej kamery a infrakamery.
Na testovanie som mal základný model s 8 GB RAM a 128 GB diskom SSD, pričom operačný systém a následne nainštalované aplikácie Office zaberajú približne 45 GB, takže používateľovi zostane 83 GB. Zdanlivo málo, ale treba si uvedomiť, že žijeme v ére cloudu a takmer nepretržitej internetovej konektivity, takže v ideálnom prípade potrebujete mať lokálne uložené len rozpracované a často používané súbory a dokumenty, prípadne určitú zásobu multimediálnej zábavy. Nepretržité pripojenie je zaistené modemom LTE, pričom môžete využiť nano SIM kartu alebo eSIM. Slot na SIM kartu je pod odklopným stojanom a konštrukčne je vyriešený inak ako pri doterajších modeloch. Štvorcový kryt sa otvára zasunutím hrotu do otvoru. Sprístupníte tak nielen slot na nanoSIM, ale aj modul disku SSD.
Ten sa dá ľahko vymeniť, má to však dva háčiky. Logo Microsoft na ňom prezrádza, že je proprietárny, keby sa aj predával, bolo by potrebné vyriešiť presun operačného systému a súborov. Zatiaľ nie je známe, či Microsoft bude ponúkať možnosť výmeny disku SSD za väčší, a ak áno, určite len v autorizovaných servisoch.
Detail pamäťového modulu (vľavo) a reproduktora (vpravo)
Výrobca deklaruje 13-hodinovú výdrž na batériu, pri písaní a editovaní článkov, občasnom prezeraní webu, a to aj graficky a multimediálne bohatých stránok, a nastavenom polovičnom jase displeja som dosiahol necelých 9 hodín. Používatelia ocenia dva porty USB-C. Napriek rastúcej popularite bluetoothových slúchadiel a reproduktorov by mnohých používateľov potešil aj klasický 3,5 mm konektor jack.
Modelmi Surface Pro X a Surface Pro 7, ktorý je v základnej konfigurácii s 8 GB RAM a 128 GB SSD takmer o 100 eur lacnejší, dal Microsoft záujemcom o tieto konvertibilné zariadenia na výber. Môžu uprednostniť buď tenší dizajn, väčší displej a možnosť pripojenia LTE modelu X a akceptovať jeho špecifiká, alebo osvedčenú klasiku s procesorom Intel Core i5 (Ice Lake). Vlastne podobnú dilemu, t. j. iPad Pro alebo základný model Macbooku, riešia používatelia aj v tábore konkurencie.
Verdikt: Elegantné konvertibilné zariadenie na prácu s kancelárskymi aplikáciami so skvelou klávesnicou.
Technické parametre: Procesor Microsoft SQ1 (osemjadrový, architektúra ARM, 3 GHz), 8 GB RAM, SSD 128 GB; grafika: integrovaná Adreno 685; displej 13" dotykový Pixel Sense s rozlíšením 2880 × 1920 (267 PPI), pomer strán 3:2; konektivita: LTE (nanoSIM alebo eSIM) Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 5.0, porty: 2× USB -C; GPS, GLONASS; operačný systém: Windows 10, rozmery: 287 × 208 × 7,3 mm, hmotnosť: 774 g; skóre benchmarkov: PC Mark 3750
Cena: od 1099 EUR (8 GB RAM a 128 GB SSD), klávesnica s perom: 250 EUR
+ Elegantný tenký dizajn, výborná klávesnica a displej, polohovateľný stojan
- Chýba konektor na slúchadlá, nebudú fungovať všetky aplikácie
- Hodnotenie: 89
- Dizajn: 94
- Výkon: 88
- Funkcionalita: 86