S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Microsoft predstavil počítače Copilot+ so zabudovanou AI

Technológie
0

Microsoft oznámil uvedenie počítačov Copilot+, ktoré sú vybavené funkciami generatívnej umelej inteligencie. Sú navrhnuté tak, aby zvládali procesy umelej inteligencie lokálne pomocou čipovej súpravy s neurónovou procesorovou jednotkou (NPU) namiesto toho, aby sa spoliehali na cloud. Na vytvorení týchto nových počítačov spolupracujú so spoločnosťou Microsoft výrobcovia čipov, ako sú AMD, Intel a Qualcomm, ako aj veľkí výrobcovia OEM, napríklad Acer, ASUS, Dell, HP a Lenovo.

Prvú generáciu notebookov Copilot+ si už možno predobjednať a bude sa dodávať od 18. júna za ceny od 999 USD. Microsoft tvrdí, že tieto počítače sú najvýkonnejšie v histórii, pretože poskytujú výkon NPU minimálne 40 TOPs (tera operations per second) a majú minimálne 16 GB RAM a 256 GB úložisko. Napríklad Qualcomm Snapdragon X Elite poskytuje až 75 TOPs. Pokiaľ ide o výkon, Microsoft uvádza, že počítače Copilot+ sú o 58 % rýchlejšie ako MacBook Air s procesorom M3.

Takisto tvrdí, že ponúkajú až 22 hodín výdrže na batérie pri lokálnom prehrávaní videa a až 15 hodín pri prehliadaní webu. Na podporu AI schopností počítačov Copilot+ zabudoval Microsoft do Windows 11 viac ako 40 modelov umelej inteligencie, ktoré sú hlboko integrované do operačného systému.

Tieto modely môžu pracovať v akejkoľvek aplikácii a poskytujú robustné možnosti ochrany súkromia a zabezpečenia. Jednou z funkcií počítačov Copilot+ je Recall, pokročilá verzia funkcie Timeline zo systému Windows 10. Funkcia Recall umožňuje používateľom znovu vyvolať informácie na základe ich spomienok pomocou výziev v prirodzenom jazyku.

Okrem toho sú k dispozícii funkcie ako Super Resolution v aplikácii Windows Photos na obnovenie starých fotografií, rozprávač s umelou inteligenciou, ktorý dokáže rozprávať príbehy na základe vašich fotografií, a titulky a preklady v reálnom čase pomocou funkcie Live Captions. Microsoft predstavil aj vlastnú technológiu na zvyšovanie rozlíšenia s názvom Auto Super Resolution, ktorá využíva AI na zlepšenie rozlíšenia grafiky a obnovovacej frekvencie v reálnom čase bez vplyvu na výkon.

K dispozícii je aj nová aplikácia Copilot, ktorá používateľom umožňuje preťahovať prvky a upravovať nastavenia systému Windows. Microsoft prestaval systém Windows 11 na procesory ARM a vyvinul emulátor s názvom Prism, ktorý umožňuje bezproblémové spúšťanie starších aplikácií x86/x64. Hlavné aplikácie ako Zoom, Chrome, Spotify a Photoshop budú na systéme Windows s architektúrou ARM fungovať natívne.

Očakáva sa, že aj Apple na svojej celosvetovej vývojárskej konferencii budúci mesiac významným spôsobom vstúpi do oblasti generatívnej umelej inteligencie. Čip M4, ktorý nedávno debutoval v novom iPade Pro, je údajne schopný poháňať funkcie generatívnej AI a táto čipová súprava by mal prísť do počítačov Mac ešte tento rok. Apple vraj pracuje aj na dohode so spoločnosťou OpenAI s cieľom priniesť jej technológiu generatívnej umelej inteligencie do Siri.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať