Mikro senzory poháňané slnečnou energiou lietajú vzduchom ako semienka púpavy
Vedci z Washingtonskej univerzity sa inšpirovali vznášajúcimi sa semienkami púpavy a vyvinuli malé senzory, ktoré merajú vlhkosť, tlak vzduchu a svetlo. Keďže tieto miniatúrne zariadenia sú unášané vetrom, môžu poskytnúť jedinečné informácie o tom, ako klimatické zmeny ovplyvňujú ťažko dostupné ekosystémy v otepľujúcom sa svete. Senzory sú napájané slnečnou energiou a nepotrebujú batérie. Po vypustení z dronu sa môžu pohybovať vo vánku až do vzdialenosti 100 metrov, čo je dĺžka futbalového ihriska.
Vedci dúfajú, že tisíce týchto malých prístrojov budú môcť zbierať údaje o životnom prostredí a monitorovať výkyvy vlhkosti alebo teploty. Podrobnosti o novej technológii boli uverejnené v časopise Nature. Inžinieri vyrobili zariadenie z tenkých polymérových diskov, navrhnutých v tvare, ktorý im umožnil zostať vo vzduchu čo najdlhšie. Senzory a elektronické súčiastky sa nachádzajú v strede prístroja v tvare kolesa a umožňujú mu prenášať údaje až na vzdialenosť 60 metrov.
Každý senzor má ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH