S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Multimediálny a pracovný ultrabook

Archív NXT
0

V tomto teste sa pozrieme na dva špeciálne ultrabooky. Prvý z nich je typický firemný model. Premyslené rozhranie, odolné telo, rozšírená výbava aj záruka. Druhý model má ultratenké telo, čo si však odniesla portová výbava. Na druhej strane získate tenký ultrabook s vynikajúcou výdržou a komplexným výkonom.

tabulka 1.jpg
Tabuľka technických parametrov testovaných ultrabookov

Fujitsu Lifebook U772

Ultrabook v podaní Fujitsu vyzerá dobre, ale je to skôr pracovný notebook s tradičnou technologickou výbavou. To, čo je však tradičné pre Fujitsu, mnohí nie vždy majú. Cena je vyššia, ale dostanete za ňu všetko, čo profesionáli očakávajú: on-site trojročnú záruku, šifrovanie disku, čip TPM, snímač odtlačkov prstov a dokovací port na spodnej strane. Zabudnúť nesmieme ani na horčíkové telo.

Fujitsu Lifebook U772.jpg

Dizajn

Strieborno-čierne ladenie sa nám páčilo a pôsobí univerzálne, nech ste kdekoľvek. Rovnako aj rozloženie klávesnice a veľkosť klávesov. Väčšia uhlopriečka displeja predĺžila rozmery 14-palcového ultrabooku len o zanedbateľný kúsok oproti 13,3-palcovým modelom. Špecialitou je rozhodne displej s takmer neviditeľným orámovaním, teda žiadne nevkusné okraje. Klávesnicu chválime, ale touchpad na nás pôsobil rozpačito. V oboch spodných rohoch je akoby viac zapustený a nájsť správnu polohu na aktivovanie pravého tlačidla myši chce trochu cviku. Takisto prítlak mohol byť menší. Najviac sa nám osvedčilo použitie tohto ultrabooku s externou myšou. Klávesnica je veľmi tichá, takže na cestách alebo v kancelárii nebudete nikoho rušiť. Pracovný ultrabook je vcelku dobre zladený a oceníte široké možnosti jeho využitia.

Výzbroj & výkon

Procesor Intel Core i5-3317U 1,7 ÷ 2,6 GHz poskytuje žiadaný výkon na kancelárske programy, ale aj virtualizáciu na cestách. S kombináciou 80 GB disku SSD a 320 GB disku s 5400 otáčkami využijete rýchlosť aj veľkosť dátového úložiska. Toto riešenie sa nám páčilo a v praxi bol počítač rýchly. Čítanie dát na úrovni 282 MB/s z primárneho disku SSD rapídne zrýchli štart, ako aj náročnejšie používanie. Svoje pridáva aj nadštandardná kapacita RAM, veľkosť 8 GB už postačuje na serióznu prevádzku ďalších programov vo virtuálnom prostredí. Výhradu máme k displeju, keďže ide o HD rozlíšenie, a to v ultrabooku s cenou začínajúcou sa na takmer 1500 eurách. Podstatnú výhodu tohto modelu predstavujú porty a dostupné rozhrania. Cieľom výrobcu nebolo pripraviť ultrabook, ktorý by mal prívlastky najtenší alebo najľahčí. Prioritou sú dôležité technológie. Aktívna ochrana disku tlmí otrasy a v prípade nebezpečenstva odstaví hlavičky. Ďalší spôsob, ako chrániť svoje dáta, je použiť šifrovanie a čip TPM. Ocenili sme aj čítačku odtlačkov prstov na pravej strane. Keďže výrobca nad pravú a ľavú šípku pridal po jednom klávese, budete si musieť dať pozor, aby ste ich omylom nestlačili. Vďaka tomu sa zároveň vyhnete zbytočnému dotyku spomenutej čítačky. Výkon je určený viac na pracovné využitie ako zábavu, skóre v 3DMark 11 je na úrovni 507 bodov. V teste PC Mark 7 testovacia konfigurácia dosiahla pekných 4013 bodov. Výdrž bola v našom prípade bez troch minút sedem hodín. Poďme sa pozrieť na výbavu portov, tá je rozhodne štedrejšia, než býva zvykom. Je tu jeden port USB 2.0, dva porty USB 3.0, mini HDMI, eternetový konektor s redukciou v balení, 3G modul, zámok Kensington a, samozrejme, čítačka kariet SDXC. Vcelku na nás urobil ultrabook dobrý dojem a ako pracovná stanica pre profesionálov si určite nájde svoje uplatnenie.

Hodnotenie

+ Horčíkové telo, pohodlná klávesnica, dokovací port, výbava portov, pracovný výkon, trojročná záruka
- len HD rozlíšenie displeja

Cena: od 1490 EUR


Samsung NP900X3C

Elegantný vzhľad, dve farebné vyhotovenia a vysoká rýchlosť. Tak si Samsung predstavuje ďalší model ultrabooku Series 9. Displej sa dá otočiť až o 170°, navyše si ultrabook stále zachová stabilitu. Telo je totiž kompletne z hliníka so špeciálnou povrchovou úpravou. Rýchly disk SSD posúva zapnutie počítača a systému z niekoľkých minút pod desať sekúnd. Rozlíšenie displeja je HD+ a na ploche 13-palcového displeja ho pokladáme za optimálne pre väčšinu používateľov.

Samsung NP900X3C.jpg

Dizajn

Spojenie dizajnovej stránky a praktického používania v nás vyvolalo veľmi dobrý dojem. Základňa je stabilná, s klávesnicou sa dobre pracuje a jej zelenomodré podsvietenie vyzerá dobre. Aj keď tu pár klávesov absentuje, nič podstatné výrobca nevynechal. Niektoré z dôvodu malých rozmerov ultrabooku spojil pod kláves Fn. Pri práci však nebudete ničím obmedzovaní. Podsvietený displej občas pôsobil mierne zastreto, a ak chcete z maximálnej hodnoty podsvietenia vyťažiť viac, potrebujete viac svetla. Jednoliaty touchpad sa používa dobre, prítlak naň je primeraný. Treba podotknúť, že displej je antireflexný. V kaviarňach, obchodných domoch, ale aj na letisku to určite oceníte. Nám sa páčilo aj usporiadanie signalizačných diód a ich osvetlenie. Vôbec nepôsobia rušivo a pri práci alebo pozeraní filmov ich nebudete po čase vôbec vnímať.

Výzbroj & výkon

Tento model sme preverili nielen benchmarkovými testami, ale aj používaním pri práci. Tým, že výrobca použil 256 GB disk SSD, vytvoril podmienky na to, aby sa dal ultrabook použiť kdekoľvek a kedykoľvek. Naštartovanie systému Windows 8 Pro pod desať sekúnd bolo každodennou realitou. Bez problému sme mohli prerušiť prácu a reštartovať systém na uplatnenie zmien po nainštalovaných aplikáciách. O menej ako minútu sme už mohli ďalej pracovať. Pamäť RAM má kapacitu 4 GB, čo je postačujúca hodnota. Procesor Intel Core i7-3517U patrí medzi tie výkonnejšie a maximálna frekvencia, ktorú môže dosiahnuť, je 2,4 GHz na každé z dvoch fyzických jadier. Nie vždy však budete potrebovať maximálnu rýchlosť, a tak výrobca pripravil režim úspory energie, ktorý zníži výkon, ale aj otáčky ventilátora. Po presedlaní na tento stroj sme si museli zvykať, že jeho zapnutie bude signalizovať len dióda a displej, žiadne „sprievodné" zvuky disku ani ventilátora. Toto je totiž absolútne tichý počítač a vďaka hliníkovému telu sa vôbec neprehrieva. Test Powermark v režime Productivity Test poukázal na výdrž viac ako sedem hodín kancelárskej práce. V našom prípade sme sa dostali cez hodnotu štyroch hodín, a to aj so zapnutým virtuálnym strojom a občasnou konverziou videa počas práce. Mnohí budú zrejme namietať slabšiu výbavu portov. Jeden USB 2.0 na pravej strane a jeden USB 3.0 na ľavej vedľa napájacieho konektora, ďalej je tu mini HDMI a sieťový port fungujúci cez redukciu (je v balení). Audiokonektor vedľa portu USB 2.0 je kombinovaný so vstupom. Ak použijete slúchadlá HF k telefónu, môžete s notebookom telefonovať. Na pravej strane je ešte slot na pamäťové karty SDXC, ako aj port na pripojenie redukcie VGA (nie je súčasťou balenia). Z praktického hľadiska je portov málo, jeden zvyčajne zaberie externá myš. Za ten výkon a ultramobilné telo nám však toto obmedzenie stojí.

Hodnotenie

+ Absolútne tichý, bez prehrievania, vysoký výkon, disk SSD a rýchle spustenie systému, pohodlné používanie, vynikajúci zvuk
- Málo portov USB

Cena: 1670 EUR

Verdikt PC REVUE

Fujitsu Lifebook U772 je ultrabook na prácu a biznis. Má všetky podstatné technológie na ochranu dát a na klávesnici sa skutočne príjemne pracuje. Kombinácia SSD plus klasického disku vychádza v ústrety všetkým, ktorí chcú rýchle spúšťanie aplikácií aj dostatok miesta na dáta. Samsung NP900X3C je výkonné zariadenie na prenášanie a plnohodnotnú prácu. Nie je tu síce bohatá portová výbava, ale HD+ displej si obľúbite. Ďalšia silná stránka je takmer nehlučný chod a, samozrejme, vysoký výpočtový výkon, daný procesorom radu Intel Core i7.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať