S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

MythBusters: Novú verziu Androidu budem mať dostupnú hneď

Archív NXT
0

Nedávno vyšla nová verzia operačného systému Android. A štatisticky najčastejšia otázka na mobilných fórach je, kedy bude k dispozícii nová verzia Androidu (5.0, Lollipop, po našom Lízanka) dostupná pre konkrétny telefón.

Od novembra je dostupná pre zariadenia Google Nexus, no ostatní výrobcovia zatiaľ pracujú na tom, aby mohli uviesť Android 5.0 aj pre svoje zariadenia - viac v našom článku o tomto operačnom systéme. Otázka tohtomesačných ničiteľov mýtov teda znie, či budem mať ako majiteľ smartfónu s Androidom dostupnú jeho novú verziu ihneď. A možno ešte lepšia otázka: dostanem sa k nej vôbec niekedy?

android_01.jpg

Patríte k tým pár šťastným používateľom, ktorí už majú nový Android 5.0 Lollipop?

Nová lízanka zatiaľ len pre „vyvolených"

Google ako výrobca operačného systému Android najskôr verejne ohlási nový produkt (v tomto prípade Android 5.0 s kódovým označením Lollipop) a približne v rovnakom čase ho ponúkne dvom zdrojom. Prvým je komunita AOSP (Android Open Source Project) a druhým sú výrobcovia hardvéru (Samsung, HTC, LG, Motorola, Huawei a pod.).

Kedysi išiel zdrojový kód Androidu ako open source projekt najskôr do rúk AOSP, dnes sa dostane najskôr do rúk výrobcom hardvéru. Tí majú od daného momentu čas, aby ho upravili na svoje zariadenia. Nejde o portovanie Androidu na jednotlivé zariadenia, skôr o portovanie všetkých nadstavieb a funkcionalít, ktoré daný výrobca ponúka navyše ako pridanú hodnotu k svojmu zariadeniu (grafické nadstavby, témy, funkcie, podporu iných zariadení). Keby bol každý z výrobcov hardvéru iba skutočným výrobcom „železa" (čo, samozrejme, nie je), bola by dostupnosť novej verzie Androidu prakticky okamžitá.

Kým však upraví každý výrobca svoje zariadenia tak, aby všetko fungovalo správne, môže to trvať niekoľko týždňov až pár mesiacov. HTC vyhlásilo, že od uvedenia novej verzie Androidu bude tá dostupná na jeho zariadeniach do 90 dní. V prípade „lízanky" toto vyhlásenie padlo 4. 11. 2014, uvidíme, či sa na prelome januára/februára skutočne dostane na HTC One M8 aj M7 nový softvér. Samsung napríklad o uvedení nového softvéru veľa nepovedal, zato neoficiálne zdroje hovoria už o decembri.

Za Sony je zrejmé, že nový OS by mal byť dostupný pre nové zariadenia z rodiny Xperia. U výrobcu sa to však ešte nekončí, najmä ak máte smartfón od operátora. Operátor totiž nakupuje priamo od výrobcu a prv, ako „vpustí" telefón do svojej siete, prejde detailným testovaním. V konečnom efekte teda môže nová verzia OS „stráviť" u výrobcu hardvéru niekoľko týždňov až mesiacov a to isté platí aj u operátora.

Uvádzanie nového OS ide vo vlnách

Vôbec prvé zariadenia, ktoré boli uvedené na trh priamo s Android 5.0 Lollipop, boli Nexus 6 a Nexus 9. Google však potvrdil, že vo vlnách bude nová verzia Androidu dostupná aj pre Nexus 4, 5, 7 a 10 a zariadenia z limitovaných edícií Google Play. Mimochodom, aj v rámci samotného Googlu sa OS uvádza (uvoľňuje) na jednotlivé zariadenia vo vlnách. Na úvod sa umožní približne jednému percentu zariadení stiahnuť si novú verziu OS a vývojári sa za prvých 24 ÷ 48 hodín snažia zachytiť čo najväčšie množstvo chýb. Následne je vypustený nový OS pre 25 % zariadení a do týždňa je rollout novej verzie dostupný pre 50 % zariadení. Trvá približne 2 až 3 týždne, kým rollout prebehne na všetkých dostupných zariadeniach.

Manuálna a invazívnejšia metóda

Zariadenie by vám malo samo ohlásiť, že máte novú verziu Androidu k dispozícii na stiahnutie. Môžete to skúsiť aj manuálne v časti Settings - About phone - Software update - Update. Či je alebo nie je aktualizácia k dispozícii, závisí od výrobcu hardvéru, a nie od Googlu, ako by si mnohí paradoxne mohli myslieť. Samozrejme, môže sa stať (v skutočnosti je to vo väčšine prípadov), že akékoľvek staršie telefóny, prípadne telefóny mimo kategórie aktuálnych vlajkových lodí aktualizáciu na nový operačný systém vôbec nedostanú.

Keďže je však Android open source systém, internetová komunita vám v tom vie pomôcť. Je to síce viac invazívna metóda a strácate pri nej záruku na hardvér, ale rooting & flashing telefónu vám umožní odstrániť pôvodnú verziu OS a môžete si nahrať do smartfónu custom ROM verziu Androidu. Najznámejšia komunita vývojárov v prípade custom ROM sa ukrýva za XDA Developers fórom, prípadne si pozrite CyanogenMod - pri tejto inštalácii custom ROM nepotrebujete už ani kábel a pripojenie k PC. A mnoho ľudí si „čistý" alebo takto upravený Android pochvaľuje viac ako pôvodný operačný systém.

android_02.png

Niekedy vám smartfón zabudne pripomenúť, že máte k dispozícii novú verziu OS. Pozrite nastavenia, či to tak náhodou nie je.

Mýtus alebo fakt?

Takže mýtus alebo fakt? Budem mať novú verziu Androidu dostupnú ihneď, ako ju Google ukáže svetu? Určite nie, ak vôbec bude k dispozícii pre váš telefón. Keby sme zobrali otázky ohľadom aktualizácie telefónov na diskusných fórach, štatistický vzaté, väčšinou by bola odpoveď: „Ľutujeme, pre váš telefón nie je prechod na novú verziu Android OS naplánovaný." Netreba to brať však v zlom, viete si predstaviť to množstvo práce, ktoré by bolo treba vykonať, aby sa pripravila jedna verzia OS pre také rôznorodé spektrum zariadení? A navyše nový OS môže výrazne vyťažiť váš starší hardvér natoľko, že vaša používateľská skúsenosť nebude najlepšia. A to si žiadna značka nedovolí.

Nová verzia OS zväčša prináša:

  • Nové funkcionality
  • Vyššie nároky na hardvér
  • Nový grafický vzhľad
  • Podporu novšieho hardvéru/senzorov
  • Lepšiu správu batérie
  • Lepšie celkové využívanie zdrojov
  • Širšiu podporu jazykov
  • Nové bezpečnostné prvky
  • Nové možnosti pripojenia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať