S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Mythbusters: Čím vyššie rozlíšenie na displeji telefónu, tým lepšie?

Archív NXT
0

Za posledný rok sa roztrhlo vrece s full HD telefónmi, pomaly nás čaká éra 4K modelov. Znamená však vyššie rozlíšenie displeja telefónu automaticky aj lepší obraz pre používateľa? Skúsime otázku trocha ohnúť: Aké rozlíšenie dokáže ešte ľudské oko rozlíšiť/rozpoznať?

Ak už ľudské oko nie je schopné rozpoznať detail, na čo je dobré mať displeje s čoraz vyšším rozlíšením? Dnes držíte (ak patríte do skupinky early adopters) v ruke telefón, ktorý má rovnaké rozlíšenie ako 50-palcová veľkoplošná TV u vás v obývačke. Full HD - 1920 × 1080 pixelov. To už je slušný technologický pokrok, čo poviete?

QR - oko.png

Desaťminútové video vysvetľujúce prácu ľudského oka a jeho rozlišovaciu schopnosť

Bežný človek neuvidí rozdiel medzi 1080p a 720 na telefóne

Viac pixelov, viac ostrosti, lepšie vykreslenie detailov. Na tom sa asi všetci zhodneme. Ten najdôležitejší prvok pri vnímaní obrazu je však niečo, čo nevieme úplne presne matematicky vypočítať. Ľudské oko. Podľa Dr. Soneiru (CEO spoločnosti DisplayMate) už ani rozlíšenie 1080p na mobilnom telefóne neprináša veľký rozdiel v ostrosti pri sledovaní z bežnej vzdialenosti v porovnaní s displejom s rozlíšením 720p.

Toto vyhlásenie dal človek, ktorý patrí k najrešpektovanejším ľuďom v oblasti analýzy kvality displejov. Áno, vnímanie obrazu je subjektívne a môžete dať svojmu známemu porovnať 720p displej a 1080p displej. Niekto rozdiel v ostrosti vidí, iný už nie. Priemerné ľudské oko dokáže v rozumnej vzdialenosti rozpoznať detaily (pixel) do rozlíšenia 230 ppi (pixel per inch, pixel na palec).

Niektoré zdroje uvádzajú pri ľuďoch so špičkovým zrakom schopnosť rozlíšiť pixeláciu až do 600 ppi, to však zvládne iba menšina populácie. Keď Steve Jobs v roku 2010 uvádzal iPhone 4 s displejom Retina s rozlíšením 326 ppi, zároveň tým rozbehol debatu o tom, aké je rozlíšenie, ktoré ľudské oko dokáže rozlíšiť (on tvrdil počas prezentácie, že 300 dpi). Ľudské oko má, samozrejme, svoje limity, čo vieme dokázať na dvoch jednoduchých príkladoch.

  • Očný test z roku 1862, keď na vzdialenosť 6 metrov rozpoznávate znaky u očného lekára. Niektoré drobné písmená už na istú vzdialenosť jednoducho nerozpoznáte a zmenšia sa do jediného bodu (pixela).
  • Keď budete najbližšie na pláži, skúste sledovať, z akej vzdialenosti rozpoznáte zrnká piesku. Zblízka určite áno, z diaľky to už asi nepôjde.

Snellen_chart.jpg

Viac ako 100-ročný test (Snellenov test, Snellenova tabuľka) na zistenie ostrosti zraku sa používa u očných lekárov dodnes. Dobré netreba meniť.

Dnes najlepší telefón so 577 dpi

Presnú rozpoznávaciu schopnosť oka nemožno určiť, je to biologická časť nášho tela, ktorej informácie navyše spracúva mozog, o ktorom máme stále pramálo informácií. Vyskúšali sme to v praxi - full HD displej na dnes bežnom smartfóne (5-palcový) je už v našom prípade za hranicou rozpoznateľnosti oka pri sledovaní z bežnej vzdialenosti. Spolu s ostatnými telefónmi, ktoré ponúkajú rozlíšenie nad 300 ÷ 400 dpi.

Navyše pri mobilnom telefóne zohráva výraznú úlohu aj svetlo odrazené od displeja, ktoré znižuje rozlišovaciu schopnosť oka. Zatiaľ najvyššie rozlíšenie na displeji telefónu dosiahol Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S, a to 577 dpi, nasleduje ho LG G3 s rozlíšením 538 ppi (údaje platné k 14. 10. 2014). A nech sme sa snažili akokoľvek, ak sme chceli rozpoznať jednotlivé body na tomto displeji, museli sme si ho doslova nalepiť na nos. Schopnosť rozlíšenia detailov navyše závisí od mnohých iných prvkov:

  • Intenzita okolitého osvetlenia
  • Vzdialenosť objektu
  • Pozorovací uhol
  • Zobrazovacia technológia (spôsob usporiadania pixelov)
  • Percepcia ľudského mozgu

hustota.jpg

Ako bude daný text (alebo grafika) vykreslená, závisí aj od použitia zobrazovacej technológie a usporiadania pixelov

Mýtus alebo fakt?

Keby sme chceli zodpovedať otázku z nadpisu, museli by sme ju asi mierne preformulovať: Keby boli všetky parametre ľudského oka optimálne, aké by malo byť rozlíšenie sledovaného objektu (obrazovky), aby ľudské oko naplno využilo svoje schopnosti? A dať odpoveď na túto otázku je ešte zložitejšie ako hľadať hranicu rozlíšenia displeja. Krásne vysvetlenie nájdete vo videu ukrývajúcom sa pod QR kódom.

To tvrdí, že ľudské oko dokáže rozpoznať až 576 megapixelov, keby ste dokázali zaostriť naraz pohľad na celé zorné pole. No ľudské oko je zaostrené iba na menej ako 2 % plochy, čo zodpovedá približne 7 Mpx, a najbližšiu okolitú časť ďalší 1 Mpx. Keby sme to začali prepočítavať na plochu, z akej vzdialenosti sa pozeráme na mobilný telefón a aká veľká je plocha displeja, dostali by sme sa zhruba k číslu, ktoré zodpovedá rozlíšeniu medzi 300 ÷ 600 dpi.

A keďže dnešné najnovšie vlajkové lode jednotlivých výrobcov takéto čísla dosahujú, otázka je, čo bude nasledovať. Bude platiť, že čím vyššie rozlíšenie displeja telefónu, tým lepšie? Ťažko, keďže vaše oko nebude vnímať rozdiel. Dôležitejšie budú iné parametre, ako je jas a kontrast, farebný gamut/pokrytie farebného spektra, presnosť/vernosť farieb. Takže mýtus alebo fakt? Do roku 2014 fakt, po roku 2014 už skôr iba mýtus... :-)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať