Na Slovensku opäť vzniklo niečo výnimočné, cena za digitalizáciu putuje do Kočoviec
Nová platforma, ktorú vyvinuli v spoločnosti FORVIA HELLA sa uplatní aj v ďalších krajinách
Víťazom tohtoročnej Ceny Združenia automobilového priemyslu SR za digitalizáciu v oblasti automotivu sa stala spoločnosť HELLA Slovakia Lighting. Prestížne ocenenie si spoločnosť odniesla z medzinárodnej konferencie NEWMATEC 2024. Do rúk víťazného tímu ho odovzdal prezident ZAP SR Alexander Matušek.
Pre spoločnosť, ktorá je vedúcim subjektom v oblasti výroby a vývoja svetelnej techniky pre automobilový priemysel je ocenenie ďalším potvrdením jej napredovania v oblasti automatizácie a digitalizácie. Cenu odbornej verejnosti totiž získala aj vlani.
„Sme veľmi hrdí a poctení, že sa nám opäť podarilo získať takéto prestížne ocenenie v rámci slovenského automotivu. Potvrdzuje to, že sa nám darí napĺňať stanovenú víziu stať sa technologickým lídrom v našom segmente a udržateľným spôsobom tak zvyšovať našu konkurencieschopnosť. Cena ZAP SR je dôležitým uznaním pre celý náš tím automatizácie a digitalizácie, ktorý odvádza špičkovú prácu,“ uviedol Vladimír Huťan, generálny riaditeľ HELLA Slovakia Lighting.
V hlavnej úlohe digitalizácia
Ako približuje Vedúci digitalizácie a technologickej integrácie pre európske závody FORVIA HELLA, Lukáš Kryške, odbornú porotu presvedčili dva projekty s implementáciou hi-tech technológií vo výrobnom závode Kočovce.
V prvom prípade išlo o projekt bez obslužnej linky Minimet na výrobu primárnych optík svetelných modulov, ktorú spoločnosť vníma ako „výkladnú skriňu“ svojej automatizácie. Táto plne robotizovaná linka umožňuje pokovovanie dielov rôznymi materiálmi, ako napríklad hliník, chróm či nerez, pričom celý proces prebieha prakticky bez zásahu ľudskej ruky.
Ďalej sa spoločnosť prezentovala s projektom úspešnej implementácie inteligentnej softwarovej platformy. Jej využitie umožňuje významne skrátiť procesy odlaďovania nových výrobných liniek pri ich uvádzaní do ostrej produkcie. No prináša aj množstvo ďalších nových možnosti, ktoré sa spoločnosť snaží využiť, a to nielen v prostredí slovenských závodov. „Veľkým prínosom je, že ide o riešenie, ktoré sa dá prakticky okamžite, len s veľmi malou mierou úpravy použiť kdekoľvek inde a projekty HELLA Slovakia Lighting tak môžu byť inšpiráciou aj pre ostatné závody skupiny nielen v Európe, ale aj v našich prevádzkach v Číne a Mexiku. Som rád, že i vďaka nášmu celému tímu, osobitne vďaka patrí mojim kolegom Matej Lipták a Ľubomír Holček, sme na Newmatec 2024 získali cenu a uznanie “ hovorí L. Kryške.
Ako vysvetľuje, platforma sa dá využiť napríklad na automatickú detekciu neznámych dekoratívnych chýb alebo na pokročilé analýzy spotreby náhradných dielov. Spoločnosť tak už teraz pracuje na jej ďalšom uplatnení aj za podpory globálnych tímov dátových a systémových špecialistov skupiny FORVIA HELLA. Už tento rok chce zvládnuť implementáciu platformy vo všetkých troch slovenských závodoch, ale i v závode v českej Mohelnici.
AI vo výrobných procesoch
V súčasnej dobe sa neustále častejšie skloňuje pojem umelá inteligencia a je nespochybniteľné, že jej využitie bude kľúčové, pre každú spoločnosť, ktorá chce dlhodobo zvyšovať svoju konkurencieschopnosť na globálnom trhu.
Čím ďalej, tým viac sa v priemysle bude uplatňovať princíp bez obslužnej výroby a automatizácie spoločne v kombinácii s umelou inteligenciou, strojovým učením, ako i rýchlym vyhodnotením a využitím dát pre zlepšenie výrobných procesov.
„Umelá inteligencia je veľký gamechanger, pokrok, ktorý zaznamenala je fascinujúci. Postupne preniká aj do priemyselnej výroby a my pozorne sledujeme trendy a možnosti jej implementácie v podmienkach našej výroby,“ hovorí V. Huťan.
Firma sa netají tým, že chce postupne dosiahnuť úroveň, pri ktorej za pomoci robotov, digitalizácie a umelej inteligencie dokáže všetky predvýrobné činnosti zabezpečiť bez alebo len s minimálnymi zásahmi operátora.
Technologické napredovanie jednoznačne pomáha stabilizovať procesy a zvyšuje kvalitu výroby. Rovnako však pomáha rozvíjať zručnosti zamestnancov a vytvára nové atraktívne pracovné pozície. „Netajíme sa tým, že chceme ašpirovať na pozíciu TOP zamestnávateľa v automobilovom sektore na Slovensku. Za najvyššiu hodnotu a konkurenčnú výhodu našej spoločnosti považujeme našich ľudí a výnimočnú firemnú kultúru, ktorú si spoločne vytvárame. Zvyšovanie technologickej vyspelosti v tom zohráva nezastupiteľnú úlohu,“ dodal V. Huťan.
NEWMATEC je medzinárodné znalostné fórum zamerané na nové materiály, technológie a inovácie, ktoré určujú súčasné a budúce trendy automobilového a pridruženého priemyslu.
Cena ZAP SR za digitalizáciu sa udeľuje na základe hodnotenia odbornej poroty zloženej z predstaviteľov vedúcich spoločností z oblastí automotivu, nových technológií a tiež verejného sektora.
V tomto ročníku porota rozhodovala v zložení: Ivan Kotuliak (Slovenská technická unverzita v Bratislave tuba SK), Martin Ladický (Jaguar-Land Rover Slovakia), Martin Morháč (zástupca/zakladateľ platformy Industry 4UM), Ondrej Vašek (KIA Slovakia), Tomáš Mičík (Volkswagen Slovakia), Emil Fitoš (IT Asociácia Slovenska).
Členmi poroty boli aj víťazi minuloročnej ceny - Jana Michelová (Continental Zvolen) a Lukáš Kryške (Hella Slovakia Lighting). Keďže však bol účastníkom súťaže aj v roku 2024, nemal možnosť hlasovať za vlastné projekty.
FOTO: ZAP SR
Zobrazit Galériu