S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Náhodný objav priniesol samoregenerujúce sa sklo

0

Vedci z Telavivskej univerzity, Univerzity Bena Guriona v Negeve a Kalifornského technologického inštitútu náhodou zistili, že zmiešaním určitého peptidu s vodou dôjde k vytvoreniu skla, ktoré sa samo zostavuje a sceľuje. Toto nečakané zistenie, publikované v časopise Nature Communications, sa odchyľuje od doterajších poznatkov o samozostavovaní peptidov, ktoré zvyčajne vedie k vytvoreniu kryštalickej štruktúry namiesto priehľadnosti.

Výskumný tím skúmal možnosť použitia krátkych peptidov ako náhrady bežných zložiek zložitých makromolekúl. Pracovali s molekulou dipeptidu, ktorá pozostávala z dvoch fenylalanínových zvyškov, a zistili, že keď sa voda odparovala pri izbovej teplote jej zmiešanie s vodou viedlo k vytvoreniu samozostavujúceho sa supramolekulárneho amorfného skla.

Výskumníci ďalej skúmali vlastnosti skla a zistili, že je mimoriadne pevné, priehľadné a prispôsobiteľné na rôzne účely, ako sú sklenené tabule, povlaky na vytvorenie hydrofilných povrchov a optické šošovky. Pozoruhodné je, že toto sklo si na výrobu vyžaduje minimálne množstvo energie v porovnaní s komerčne používanými sklami. Tím verí, že ďalšie testovanie odhalí ešte viac potenciálnych aplikácií tohto nového typu skla.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať