Najdrahšia látka na Zemi sa predáva za 140 miliónov dolárov za gram
Čo je podľa vás najdrahšia látka na svete? Nie je to zlato ani luxusné potraviny, ako je biela hľuzovka, kaviár alebo šafran, ba ani priemyselné materiály ako platina alebo trícium, hoci tie sú vyššie v zozname. Týmto označením sa môže pýšiť materiál, ktorý sa môže predať až za 140 miliónov dolárov za gram. Má „ľahko zapamätateľný“ názov – endohedrické fullerény. Ale prečo sú endohedrické fullerény (skrátene aj endofullerény) na báze atómu dusíka také enormne drahé?
Spôsobuje to skutočnosť, na čo by sa tento materiál dal v budúcnosti využiť, respektíve akú technológiu by nám umožnil vyvinúť. Endohedrické fullerény na báze dusíka by sa dali použiť na vytvorenie veľmi malých, vysoko presných atómových hodín. A atómové hodiny sú kľúčovou súčasťou fungovania systémov GPS, vďaka čomu sú mimoriadne dôležité pre navigáciu. Problém je v tom, že v súčasnosti sú atómové hodiny dosť veľké, hovoríme o veľkosti miestnosti.
Endohedrické fullerény na báze atómov dusíka by mohli priniesť revolúciu v atómových hodinách. Vďaka tejto pokročilej technológii by sa atómové hodiny mohli zmenšiť na veľkosť smartfónov. Tým by sa nielen rozšírilo ich využitie mimo navigácie, ale umožnilo by to aj presné určenie polohy a odstránenie mŕtvych zón GPS. Endohedrické fullerény na báze atómu dusíka boli vyvinuté oxfordskými vedcami z Designer Carbon Materials, ktorí počítajú s tým, že v budúcnosti by dokonca aj smartfóny mohli mať zabudované atómové hodiny.
Zdroj: unilad.com.
Zobrazit Galériu