S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Najnovšie grafické čipy

Archív NXT
0

Máme pre vás dve mimoriadne zaujímavé novinky: prvá z nich je R9 285 - Radeon s najnovšou verziou architektúry GCN s niekoľkými zlepšeniami. Druhá je GeForce GTX 970 - cenovo dostupnejšia verzia minule vychváleného GTX 980 s architektúrou Maxwell 2.

Test grafik - nahlad 01-1.jpg

(Na DVD podrobná tabuľka s nameraným výkonom GPU)

AMD inovuje, ale pomaly

Grafiky s čipmi AMD Tahiti sú s nami už bezmála tri roky takmer v nezmenenej podobe. Jediné veci, čo sa na nich menili, boli označenie, frekvencie a chladiče. Postupne sa z Radeonov HD 7970/7950 stali R9 280X/280 a tie ešte stále nájdete v obchodoch. Zásadnejšou novinkou v najvýkonnejšej sfére boli tento rok len čipy Hawaii, označované ako R9 290(X), často kritizované pre svoju spotrebu a tepelnú nadprodukciu, no chválené za vysoký výkon v hrách aj v aplikáciách GPGPU. Architektúru Hawaii odborná verejnosť označovala za GCN 1.1, teda ľahký update GCN z čipov Tahiti. A tento mesiac sme v testovacej zostave prevetrali sľubnú novinku s označením Tonga, pričom architektúra čipu nesie označenie GCN 1.2 a prináša niektoré prekvapivé zmeny.

Najzaujímavejší fakt o novom GPU od AMD je pozícia na trhu. Ide o čip, ktorý má nahradiť R9 280, teda akýsi cenovo dostupnejší high-end. My by sme však čakali, že AMD podľa svojich tradícií predstaví novú architektúru skôr novým najvýkonnejším GPU. Ale zdá sa, že Tonga nie je v AMD vnímaná ako zásadná architektonická zmena, čo vysvetľuje jej zvláštne označenie 285 aj relatívne nenápadné uvedenie. Uvedené fakty potom vysvetľujú zvláštnu konfiguráciu čipu, ktorá zrejme nie je „plne odomknutá", takže sa zrejme dočkáme aj silnejšieho modelu 285X.

Každopádne sprvu prekvapujúco slabé parametre dávajú zmysel pre čip cielený do vyššieho stredu ponuky. R9 285 totiž vyzerá veľmi podobne modelu R9 280, lenže v niektorých bodoch zaostáva. Má síce rovnaký počet stream procesorov (1792), rovnako veľa textúrovacích jednotiek a ROPs (112, resp. 32), no v ďalších parametroch je papierovo slabší: zaostáva v dosahovaných frekvenciách, a čo je prekvapivejšie, aj v šírke pamäťovej zbernice. Kde R9 280 pracovalo s 384-bitovou zbernicou a 3 GB kapacitou pamäte, operuje R9 285 len 2 GB pamäťou pripojenou cez 256-bitovú zbernicu.

Čip Tonga - slabší len na papieri

Parametre možno vyzerajú horšie, no v skutočnosti je R9 285 o chĺpok výkonnejší než jeho predchodca a vysvetlenie sa skrýva v optimalizáciách, ktoré AMD zanieslo do novej verzie GCN. Asi najvýznamnejšia je rozdielová kompresia farebnej informácie, samozrejme, bezstratová, funkcionalitou trošku podobná kompresii vo videách. Podľa AMD dosahuje kompresia až 40-percentné zvýšenie efektivity. Vďaka tomu možno šetriť pamäťovú zbernicu a dosiahnuť plný výkon aj na dvojtretinovej bitovej šírke.

Zmena zbernice na 256-bitovú šírku umožnila AMD ušetriť miesto na čipe a urobiť ďalšie zmeny, ktoré zvýšili efektivitu nielen prístupu do pamäte, ale aj výpočtového výkonu. Okrem toho, že nová zbernica lepšie pasuje na počet ROPs na čipe, využíva R9 285 rovnako zdvojené geometrické jednotky, aké nájdete v čipoch Hawaii. AMD však zmenilo algoritmus rozdeľovania práce a dosiahlo silné zefektívnenie tejto stránky. Keby ste teda testovali rýchlosť pri silne teselovaných scénach (kde je veľmi zvýšený počet polygónov na zjemnenie povrchu objektov), vyšiel by občas R9 285 lepšie než samotný Hawaii.

Vo výsledku potom R9 285 vyzerá z výkonového hľadiska veľmi podobne karte, ktorú nahrádza. Cieľom bolo poraziť GeForce GTX 760 a to sa novému Radeonu darí, zatiaľ čo pre starší R9 280 je boj s podobne drahou GeForce vyrovnaný, v niektorých testoch dokonca prehráva. Z tohto hľadiska vyzerá R9 285 ako dobrý upgrade, no aj R9 280 bude ešte niekoľko týždňov zaujímavá karta, kým totiž úplne vymizne z obchodov, budú v dopredaji klesať ceny a jej výhodnosť stúpať. Náš verdikt je teda pozitívny, nové GPU a karty na ňom založené majú obhájiteľnú cenu, dokonca by sme ich zľahka odporúčali oproti nie výrazne rýchlejším, no podstatne drahším GTX 770 (ich ceny však postupne tiež klesajú, aby sa prispôsobili). V prospech R9 285 však ešte hovoria aj ďalšie fakty...

Výbava pre budúcnosť

Pokiaľ sa miesto výpredajových cien R9 280 rozhodnete pre aktuálnejší model, dostanete za svoje peniaze zaujímavú funkcionalitu navyše, hoci treba uznať, že ide skôr o prísľuby do budúcnosti. Dobrý príklad je podpora Adaptive V-Sync cez DisplayPort, čo je vlastne nový názov technológie AMD FreeSync, alternatívy ku konkurenčnej technológii NVIDIA G-Sync. Pripomenieme, že ide o aktívne zladenie obnovovacej frekvencie monitora s produkovanými FPS z karty. Výhodou riešenia AMD je, že bude štandardizované zoskupením VESA a monitory na jeho využitie nebudú potrebovať špecializovaný hardvér navyše (ako v prípade G-Sync), no modelov so skutočnou podporou je zatiaľ veľmi málo a dosť ťažko sa odhaduje, kedy sa podpora naozaj rozšíri. Naopak, G-Sync už je na trhu a môžete ho zvesela využívať.

Veľmi oceňovaná funkcia iste bude zlepšená akcelerácie videa, tentoraz aj s podporou rozlíšení 4K. Pri dekódovaní podporuje nová verzia jednotky UVD kodek H.264 až do úrovne 5.2, čo znamená 4K pri 60 snímkach za sekundu. V tomto AMD konečne dobieha karty s architektúrou Maxwell. Ešte väčšia výhoda je nová jednotka VCE na kódovanie videa, takisto s podporou 4K, kde tiež došlo k výraznému zvýšeniu výkonu, takže v tomto ohľade má R9 285 dokonca vyšší výkon než R9 290X. No a nakoniec nesmieme zabudnúť na podporu xDMA CrossFire, teda možnosti zapojiť dve karty do spolupráce bez potreby fyzického prepojenia mostíkom.

Karta pre počítače ITX od Sapphire

(285.jpg, 285-2.jpg)

Nový Radeon sme testovali v netradičnom krátkom vyhotovení, ktoré by malo pasovať aj do maličkých počítačových skriniek formátu ITX. Napriek dĺžke len 171 mm a prítomnosti len jediného ventilátora má karta prekvapivo schopné chladenie, ktoré udrží teploty na hranici 63 °C. Ak plánujete postaviť obývačkový počítač ITX, máme dobrú správu týkajúcu sa hluku - karta v podstate nebolo vo zvyšku testovacej zostavy počuť, hoci využívame len veľmi tiché komponenty. Vzhľadom na prevádzkové vlastnosti karty by sme ju rozhodne odporúčali aj do veľkých zostáv, takúto tichú a chladnú kartu by sme radi mali vo svojom PC aj my.

285.jpg

285-2.JPG

GTX 970: Maxwell 2 v lacnejšom vyhotovení

Pokiaľ sa vám nechce platiť 600 eur, ale radi by ste vlastnili kartu s najnovšou architektúrou od spoločnosti NVIDIA, iste vás bude zaujímať tento čiastočne orezaný model. Uvádzacia cena je 360 eur a karty by sa výkonom mali pohybovať niekde medzi GTX 780 a GTX 780 Ti, teda poriadne vysoko. Ide tak aj o nového konkurenta pre Radeony R9 290X. Architektúru Maxwell 2 sme predstavili podrobne už minule. Len zopakujeme, že ide o extrémne efektívne čipy, ktorých jadrá CUDA prešli podstatným zlepšením. Teraz ponúkajú vyšší výkon pri nižšej spotrebe. GTX 980 vo výsledku má nižšiu spotrebu než predošlé najrýchlejšie GeForce, no aj tak ich predbieha vo výkone. Odvodená GTX 970 ide spotrebou ešte nižšie, TDP má o 20 W nižšiu hodnotu, rovnú 145 W.

msi1.jpg

Čip GM204, čo je kódové označenie pre GPU GTX 980 aj 970, má v tejto verzii neaktívnu časť jadier CUDA (názov spoločnosti NVIDIA pre stream procesory), z dostupných 2048 pracuje 1664, orezaný je aj počet dostupných textúrovacích jednotiek zo 128 na 104. Jediný ďalší rozdiel sú frekvencie jadra nastavené pri referenčných modeloch zhruba o 75 MHz nižšie, pamäte ostali na sympatických 7 GHz. Samozrejmé je, že nechýbajú žiadne z nových funkcií deväťstovkového radu, teda Multi-Frame Antialiasing, ďalej hardvérová akcelerácia osvetlenia scény pomocou VXGI, podpora DirectX 11.3 či DSR. Teda rendering vo vyššom rozlíšení a následné preškálovanie do maxima podporovaného monitorom. A, samozrejme, skvelý maxwellovský akcelerátor videa. A vlastne aj optimalizácie na zobrazovanie virtuálnej reality, ak patríte k tomu malému počtu šťastných majiteľov VR helmy, ako je napríklad Oculus Rift.

Výkonovo je presne tam, kde sa zaradila cenou - vedľa Radeonov R9 290X. Keď si výsledky porovnávame, vychádzajú nám v priemere takmer rovnako výkonné. Radeon by s aktuálnejšími ovládačmi ešte pár percent výkonu získal, my vychádzame z údajov, ktoré sme na nezmenenej testovacej zostave namerali pri vydaní R9 290X. Prevádzkové vlastnosti, hlavne podstatne nižšia spotreba, ktorá vám ušetrí v dlhodobom výhľade mnoho peňazí, nás však nútia prikloniť verdikt v prospech GTX 970. NVIDIA skrátka trafila svojou novou generáciou klinec presne po hlavičke a priniesla trojkombináciu najlepšieho výkonu, spotreby aj teplôt čipov.

MSI GTX 970 Gaming 4GB

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg GTX 970 sme testovali v mimoriadne zaujímavom vyhotovení od MSI. Jeho najväčšie plus je úplne pasívny režim chladiča Twin Frozr V, pokiaľ je karta mimo záťaže. Nie je to úplný prielom, podobné riešenia sme videli už dávnejšie na kartách Strix od spoločnosti ASUS. No v tomto prípade ide o dosiaľ najvýkonnejšiu kartu, ktorá vie byť stopercentne tichá. Ventilátory sa podľa našich meraní roztočia až vtedy, keď teplota čipu prekročí 62 °C, čo sa v našom prípade stávalo iba po zapnutí hry alebo benchmarku.

msi3.jpg

Počas práce vo Windows odpočívala karta bez aktívneho chladenia na pohodových 49 °C. Veľké plus je aj to, že ventilátory sú aj po zapnutí veľmi tiché, otáčky neprekročia 1100 RPM a karta ostáva skoro nepočuteľná. Povedali by sme, že ide o jednu z najtichších, čo sme vôbec zažili. Pokiaľ staviate čo najsilnejšie a zároveň čo najtichšie herné PC, vrelo odporúčame tento model. A toto všetko dokáže aj napriek silnému továrenskému pretaktovaniu, ktoré si ešte môžete zvýšiť inštalovaním aplikácie MSI Gaming APP.

msi2.jpg

Tá po novom okrem voľby medzi režimami OC/Gaming/Silent ponúka aj možnosť upraviť farby a kontrast zobrazovania, kde medzi možnosťami nájdete herný, filmový, vlastný režim alebo zaujímavý Eye Rest na zníženie záťaže pre oči počas nočnej práce na PC.

Test grafik - nahlad 01-3.jpg

Test grafik - nahlad 01-2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať