S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Najnovšie kompakty pre fotonadšencov

Archív NXT
0

Testujeme aktuálne prírastky do rodiny najlepšie vybavených kompaktov, ktorých cieľovou skupinou sú nadšenci fotografie. Tieto hračky totiž idú svojou výbavou ďalej než bežné dovolenkové kompakty, majú lepšiu optiku, poskytujú mnoho manuálnych prvkov ovládania a možnosť záznamu fotografií do formátu RAW, a teda aj úplnú slobodu v spracovaní záberov.

Toto sú modely, ktoré si fotograf zoberie so sebou na akciu, kde by jeho ťažký hlavný fotoaparát a príslušné objektívy boli príťažou, prípadne by im hrozilo nebezpečenstvo poškodenia.

qr_test_fotoaparatov.png

Nikon Coolpix P7800 verzus Canon PowerShot G16

Najprv porovnáme dvojicu rivalov v pokračujúcom dlhom súboji medzi spoločnosťami Nikon a Canon v tomto segmente: Nikon a jeho Coolpix P7x00 proti Canon PowerShot Gxx. Sú to rozmerovo trošku masívnejšie model, s veľmi pohodlnými úchopmi, rozdielne spracovanými hľadáčikmi a množstvom ovládacích prvkov.

p7800-zpredu.jpg

A vzhľadom na snímače, ktoré sú väčšie, než je štandard v bežných kompaktoch, majú tieto modely vo výbave aj objektívy s prekvapivo silným priblížením a vysokou svetelnosťou. Ani jeden nemá dotykový displej ani technológiu NFC, sú skôr zamerané na klasické manuálne ovládanie a fotografické prvky výbavy. Preto v oboch nájdete napríklad zabudovaný filter ND, možnosť manuálneho ostrenia s rôznymi nápomocnými funkciami či kruhový ovládač na priamu úpravu kompenzácie expozície. A navyše za ne zaplatíte skoro rovnakú sumu. Takže ktorý je lepší?

p7800-zozadu.jpg

Cena: 500 EUR
Zapožičal: Nikon

Optika

Oba modely majú veľmi dobré objektívy a zvoliť lepší je skôr otázkou plánovaného použitia. Ohnisko oboch sa začína na 28 mm, teda horizontálny uhol rozhľadu je zhruba 65°. Kompakty zvyknú začínať od 24 mm, kde je tento uhol až 74°, a tak sú lepšie využiteľné na širšie interiérové zábery, kde fotograf nemá kam poodstúpiť, alebo na fotografie prírody. Ani pri fotení s ohniskom 28 mm sme však na problém nenarazili, vždy sme zmestili do záberu všetko, čo sme chceli. Rozdiely sa ukážu pri dlhom ohnisku, teda maximálnom priblížení.

Pri modeli Canonu je 5-násobné po ohnisko 140 mm, zato Nikon priblíži 7,1-krát po ohnisko 200 mm. Pokiaľ teda radi fotografujete z diaľky, lepšia voľba je Nikon, Canon má, naopak, výhodu vo svetelnosti objektívu. Nikon ponúka svetelnosť F2.0 na širokom ohnisku a F4.0 na plnom priblížení, zatiaľ čo Canon F1.8 až F2.8, takže približovaním nestrácate v zábere toľko svetla ako pi Nikone. Pri ľubovoľnej ohniskovej vzdialenosti umožňuje G16 fotiť buď s kratším časom uzávierky, alebo nižším ISO než P7800. Navyše umožňuje vďaka väčšiemu roztvoreniu clony získať záber s menšou hĺbkou ostrosti, vďaka čomu sa ním ľahšie rozostruje pozadie záberov. Ak je teda skôr než zoomovanie vašou doménou fotografovanie v slabom svetle, odporúčame viac Canon.

Snímač

Oba fotoaparáty sú vybavené snímačmi typu BSI-CMOS s rozlíšením 12 Mpix, pomerom strán 4:3 a veľkosťou 7,4 × 5,6 mm, ktorá sa zvykne označovať ako 1/1.7". Ide o väčší rozmer, než nájdete v bežných kompaktoch, kde je štandardom snímač veľkosti 1/2.3" s rozmermi 6,2 × 4,5 mm. Rozdiel nie je veľký, ale pri hraničných situáciách to poznať. Väčší snímač s väčšou optikou zvládne prijímať viac svetla a poskytuje menšiu hĺbku ostrosti, nehovoriac o podstatne lepších vlastnostiach v boji so šumom. Obaja výrobcovia zvolili veľmi múdro nižšie rozlíšenie znamenajúce väčšie pixely, vďaka čomu obrázky vyzerajú pomerne dobre aj na vysokej citlivosti ISO. Vyššie maximálne ISO podporuje Canon, ale pre oba platí, že odporúčame používať maximálne ISO 3200 pri fotkách určených na archiváciu a tlač, prípadne ISO 6400 pri fotografiách, ktoré budete ukladať zmenšené na sociálne siete. Vyššie než pri ISO 3200 už sú fotky príliš rozmazané pre boj so šumom, ktorý je ťažké odstrániť aj vtedy, ak fotíte do RAW a obrázky vyhladzujete ručne. Z hľadiska kvality sa nám paradoxne páčili viac fotografie JPG z Canonu, a to až po ISO 3200, na ktorom produkoval krajšie zábery Nikon. Jeho menej silné zahladzovanie šumu znamená o trošku detailnejšie fotky. Vcelku sú však tieto fotoaparáty z hľadiska výstupnej obrazovej kvality veľmi blízko. Oba majú funkcie na presvetlenie tmavých oblastí fotky a rozšírenie dynamického rozsahu, pričom sme nadobudli dojem, že Canon častejšie triafa správnu expozíciu a tieto funkcie mu pomáhajú lepšie bojovať s preexponovaním oblohy. Naopak, Nikon oveľa častejšie trafí správne vyváženie bielej, takže sme sa menej často trápili otázkou, či radšej neukladať záber do RAW, aby sa dal zachrániť vyvážením bielej v postproduckii. JPG boli jednoducho v poriadku aj pri veľmi komplikovanom osvetlení (musíme však dodať, že z tejto stránky sa aj Canon výrazne zlepšil oproti predošlým generáciám).

Telo

Ťažší a masívnejší Nikon P7800 pochádza zo série fotoaparátov, ktoré sa doteraz zvykli pýšiť optickým hľadáčikom. Potom však prišiel model P7700, ktorý stavil na úplne vyklápaciu obrazovku (k dispozícii je len za 360 eur - dobrá kúpa, ak nepotrebujete hľadáčik). P7800 by sa dal nazvať menším updatom svojho predchodcu, obohateným o jeho stratený prvok, len v trošku netradičnom elektronickom vyhotovení.

g16-zpredu.jpg

Oproti tomu stojí Canon spoliehajúci sa na tradičný optický hľadáčik s funkcionalitou približovania záberu, keď zoomujete. Výhody elektronického vyhotovenia Nikonu sú zrejmé - pri snímaní cez hľadáčik viete, ako bude vyzerať výsledný záber, vďaka živému náhľadu, môžete si tu takisto prezrieť hotové snímky, navyše hľadáčik pokrýva celú scénu (zatiaľ čo optický hľadáčik Canonu len 80 %). Lenže v tomto konkrétnom vyhotovení nás elektronický hľadáčik veľmi nenadchol. Okrem maličkej veľkosti a rozlíšenia má aj pomerne nepresvedčivé farby s chladným podaním záberu. Všetko vynahrádza plne polohovateľný displej s veľmi dobrým rozlíšením 921-tisíc bodov aj zobrazením a s kontrastom o chĺpok lepším, než má Canon (inak rovnaké rozlíšenie aj veľkosť 3 palce). Telá oboch modelov sú pokryté ovládacími prvkami, na modeli Nikonu si možno nastaviť dve tlačidlá Fn a ich kombinácie s krúžkami, ktorých má viac. Na Canone sú zase tlačidlá subjektívne o trošku lepšie rozložené aj mechanicky vyhotovené. A ešte jedna dôležitá drobnosť - Canon nepotrebuje samostatnú krytku na objektív, čo šetrí čas pri spúšťaní a vypínaní.

g16-zozadu.jpg

Cena: 530 EUR
Zapožičal: Canon

Fotografické a iné funkcie

Vlastnosti z tejto časti porovnania rozhodnú u mnohých záujemcov o tom, ktorý z modelov bude ich osobným víťazom. Začnime napríklad porovnaním funkcie na nastavenie automatickej voľby citlivosti ISO. Pre mnohých fotografov je dôležité mať možnosť podrobne si nastaviť, ako bude fotoaparát voliť ISO, aby ho nemuseli neustále sledovať a nastavovať. Nie vždy sa predsa dá fotiť v situácii s nemenným svetlom. Z oboch modelov sme z tejto stránky mali zmiešané pocity, ani jeden neponúkol úplne prepracované správanie auto ISO. Nikon napríklad umožňuje zvoliť, akú rýchlosť uzávierky má dodržiavať, je to však len jedna hodnota pre všetky ohniskové vzdialenosti a navyše je maximálne ISO nastavené pevne (plus ponúka špeciálne režimy na dodržiavanie nízkych ISO). Canon zase umožní zvoliť maximum, ale nie odvodiť ISO od správania uzávierky, miesto toho len zvoliť jedno z troch slovne opísaných nastavení určujúcich, či má skôr voliť nízke, stredné alebo vysoké ISO.

Canon ponúka o niečo lepšie možnosti manuálneho ostrenia vrátane asistencie „focus peaking", no tento spôsob ostrenia sa pri ňom zrejme nebude často využívať. V bežnom automatickom ostrení sú oba aparáty príjemne rýchle, Canon o chĺpok rýchlejší v slabom svetle. Z hľadiska špeciálnych snímacích režimov je to skoro remíza, oba majú HDR aj nočné zábery z ruky, no len Nikon ponúka automaticky zošívané panorámy (180° a 360°). Canon má maximálne 15-sekundovú uzávierku, Nikon vedie s možnosťou minútovej expozície. Naopak, Canon jasne dominuje v konektivite Wi-Fi, zabudovanej priamo vo fotoaparáte, nielen cez EyeFi ako v Nikone. Canon G16 tak môžete ovládať priamo z mobilného zariadenia alebo si bezdrôtovo zálohovať fotografie. Oba modely ponúkajú možnosť videozáznamu v kvalite full HD so stereofónnym zvukom a možnosťou zoomovania aj priebežného preostrovania počas záznamu, no Canon vedie v maximálnom FPS 60 (Nikon len 30).

Verdikt PC REVUE

Zvoliť víťaza si už musí každý podľa vlastných potrieb, pretože oba modely excelujú v iných situáciách. Oba si zároveň zaslúžia pochvalu za veľmi dobré výstupné fotografie aj v náročných svetelných podmienkach. Otázkou však je, ako veľmi sa vyplatia kompakty, ktorých cena sa prehupla cez najlacnejšie mirrorless modely, pre ktoré platí, že majú väčší snímač (čo je oveľa dôležitejší parameter než počet megapixelov). Ak vám teda ide čisto o kvalitu výstupnej fotografie, sú na trhu aj lepšie možnosti v podobnej cene, či už spomínané mirrorless, alebo kompakty s najväčším snímačom Sony RX100.

Lenže u porovnávaných rivalov ide hlavne o zážitok, o pocit z fotenia, z manuálneho ovládania pri zachovanej kompaktnosti. Keby ste chceli mirrorless s podobnými vlastnosťami, museli by ste poriadne priplatiť. Keby ste navyše chceli, aby mirrorless fotoaparát dosiahol také parametre objektívu ako tieto dva modely, takisto by ste museli priplácať za drahšie sklo než to, čo dostanete pribalené v súprave. Na záver teda zhrnieme, že z hľadiska radosti pri fotení sa nám zdal lepší Nikon P7800 vďaka výklopnej obrazovke a viacerým manuálnym prvkom. Canon G16 je zase technologicky dokonalejší a kompaktnejší, svižnejší, navyše má príjemnejšie aj pochopiteľnejšie ovládanie. Veľmi ťažké je medzi nimi vyberať... :-)

Canon PowerShot S120

Vyskúšali sme si aj predprodukčnú vzorku modelu Canon PowerShot S120, nástupcu našej obľúbenej série, ktorá kombinuje rovnaké vnútornosti ako séria G, len v podstatne kompaktnejšom tele. S120 môžete naozaj nosiť so sebou všade, pokojne aj vo vrecku tesných nohavíc. Nie je hrubší ako bežné maličké kompakty. Ukrýva však objektív so svetelnosťou F1.8 v najširšom ohnisku a rovnaký snímač aj procesor ako G16. Daňou za kompaktnosť je, samozrejme, svetelnosť po plnom 5-násobnom priblížení, ktorá klesne až na F5.7. Čo sa týka fotografických režimov, funkcionality, záznamu RAW, konektivity Wi-Fi, skoro zo všetkých hľadísk má rovnakú výbavu ako G16. Odlišuje sa len, samozrejme, počtom ovládacích prvkov, ktorých neprítomnosť nahrádza dotykovou obrazovkou. Rýchlemu ostriacemu systému tak môžete ukázať, kam v zábere má ostriť (ak v zábere nie je automaticky rozpoznaná tvár), čím odpadá jedna veľká starosť každého fotografa.

s120-zpredu.jpg

Síce sme testovali len predfinálny produkt, no už v tomto stave sa nám veľmi pozdával, chyby vo firmvéri sme skoro nevideli a z hľadiska fotiek bol bezchybný. Fotografie mali správnu expozíciu a vcelku môžeme ich výstupnú kvalitu ohodnotiť rovnako ako pri G16. Podobne vyzerá aj videozáznam s rovnakými možnosťami a jednou výhodou navyše - môžete prstom ukázať, kam má kompakt preostrovať. Na trhu sú aj modely s väčšími snímačmi (napríklad Fujifilm X20) alebo s väčším zoomom (kompaktné ultrazoomy), ale PowerShot S120 triafa výbornú kombináciu kompaktnosti a snímača s veľmi kvalitným výstupom v celom rozsahu ISO až po stále dobré 3200. Vyššie platí to, čo pri ostatných modeloch v tomto článku.

s120-zozadu.jpg

Canon PowerShot S120 možno nie je pre majiteľov modelu S110, oproti ktorému prináša menej noviniek, no pokiaľ hľadáte veľmi prenosný kompakt a chcete mať svoje fotografické možnosti otvorené, lepšieho modelu na trhu niet. Aktuálni konkurenti sú buď väčší, alebo majú o niečo horší obrazový výstup.

Cena: 440 EUR
Zapožičal: Canon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať