S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Ako sa vyrábajú televízory Panasonic?

Archív NXT
0

Boli sme sa pozrieť v Plzni, kde Panasonic vyrába svoje plazmové, LCD a LED televízory. Koľko televízorov vyrobí denne a ako proces výroby prebieha? Všetko zistíte v článku.

Naša prehliadka továrne Panasonic AVC Networks Czech sa začína predstavením nového modelu 65WT600, ktorý sme mali možnosť prvýkrát vidieť na výstave IFA 2013 v Berlíne. Tento televízor s uhlopriečkou 65 palcov disponuje ultravysokým rozlíšením a ide o prvý 4K televízor, ktorý sa môže pochváliť podporou rozhrania HDMI 2.0. Používateľ si vďaka tomu môže televízor prepojiť s počítačom a vychutnať si hry, ktoré to podporujú, v rozlíšení 3840 × 2160. Keďže dnes nemáme k dispozícii veľa natívneho 4K obsahu, hranie počítačových hier môže byť jeden z dôvodov, prečo si televízor kúpiť, resp. jeden zo spôsobov, ako ho plnohodnotne využiť. HDMI 2.0 je v tomto prípade nevyhnutnosť, ak chcete mať čo najlepší zážitok.

4K.jpg

Panasonic má prvý 4K televízor s rozhraním HDMI 2.0 na svete; jeden kus sa vyrobí za pol hodiny

Po krátkej prezentácii toho, čo nový televízor dokáže, sme oboznámení so základnými informáciami o továrni, ktorá je najväčšia, čo sa výroby televízorov značky Panasonic týka. Jej výstavba sa začala v marci 1996, o 13 mesiacov neskôr vyprodukovala prvý televízor. Dnes v Plzni na ploche 166 000 m2 pracuje 2060 zamestnancov, časť z nich tvoria aj Slováci, pričom priemerná čistá mzda je približne 800 EUR.

doska.jpg

Panasonic vyrába v Plzni dosky aj televízory

Na rad prichádza prehliadka továrne. V Plzni sa vyrábajú dosky, ktoré sa montujú do televízorov a tvoria v podstate ich základ. Obsahujú tuner, sloty USB, porty HDMI, adaptér Wi-Fi, procesor a ich úlohou je produkovať obraz, ktorý používateľ vidí na obrazovke. Ak sa televízory chvália rôznymi technológiami zlepšenia obrazu, spracovanie obrazu vrátane všetkých výpočtov prebieha práve v doske. V Plzni sa televízory aj kompletizujú. Pozostávajú z tzv. kabinetu, čo je vonkajšia konštrukcia, resp. rám. Do rámu sa vloží panel, ktorý sa do Plzne dováža z Ázie. Ďalší krok je osadenie základnou doskou a konštrukciu televízora ukončia pracovníci, ktorí majú na starosti zadnú časť, chrbát šasi. Tento proces sa neustále opakuje a televízory sa automatizovane presúvajú do ďalšej sekcie, ktorá na každom prístroji testuje nastavenie jednotlivých farieb a kontroluje náhodné chyby. Vozíky, ktoré presúvajú jednotlivé televízory, sú vybavené modulom Wi-Fi, vďaka čomu dokážu komunikovať so systémom aj v pohybe, čo proces testovania a nastavovania urýchľuje. My však sledujeme výrobu 4K televízorov, ktoré majú vo výrobnom procese ešte jeden krok. Po skompletizovaní sa musia 20 minút rozohrievať a až potom môžu putovať do testovacej sekcie.

televizor.jpg

Pri výrobe televízorov sa kombinuje manuálna práca zamestnancov s automatizáciou

Takýmto spôsobom sa na jednej linke vyrobí za jednu zmenu približne 350 kusov modelu 65WT600. Bežné LCD televízory sa vyrábajú ešte rýchlejšie, po 15 minútach od vstupu panela do procesu výroby je televízor zabalený a pripravený na export. Jedna linka dokáže vďaka tomu vyprodukovať za jednu zmenu asi 900 kusov. Plazmové televízory sú z hľadiska výroby najkomplikovanejšie a výroba jedného kusa môže trvať až 50 minút v závislosti od veľkosti uhlopriečky. Keby sa však Panasonic rozhodol, že na linke nechce vyrábať plazmy, ale LCD televízory, zmena konfigurácie linky potrvá približne 4 hodiny. Výrobný proces je kombinácia manuálnej práce zamestnancov a automatizácie. Dosky a chrbát šasi osadzujú ľudia, ktorí takisto televízory v poslednom kroku zabalia do škatule. Proces testovania je však automatizovaný. Určitú automatizáciu sme videli aj pri výrobe bežných LCD televízorov, kde pás v pravidelných intervaloch posúva televízor ďalšej skupine zamestnancov. Pracovníci si teda musia pri výrobe zvyknúť na pravidelné tempo, ktoré je nastavené tak, aby sa podarilo splniť kvótu vyrobených kusov.

Od výroby televízorov sa presúvame do ďalšej haly, kde sa vyrábajú dosky. Táto časť je už na prvý pohľad viac automatizovaná, ľudí je pomenej a takmer o všetko sa starajú stroje. Pár ľudí, ktorých vidíme, kontroluje, či stroje fungujú správne, a riešia vzniknuté problémy. Stroje sa však chvália výbornou spoľahlivosťou, chybovosť výrobkov je minimálna, na milión vyrobených dosiek pripadá jedna chybná. Každá doska má na sebe sériové číslo, ktoré definuje linku, kde bola vyrobená, čas aj dátum. Rovnakým spôsobom je označený aj každý televízor.

stroje.jpg

Tieto stroje vyrábajú dosky, ktoré sa neskôr osadzujú do televízorov

Stroje dokážu v špičke pracovať 24 hodín denne. Základom výroby dosiek je šablóna, podľa ktorej sa doska „otlačí" a osádza sa jednotlivými komponentmi. Jej životnosť je 30 - 40-tisíc cyklov, pričom linka, ktorú sledujeme, vyrobí za jednu zmenu necelých 700 dosiek. Stroje počas procesu výroby manipulujú so súčiastkami rôznych veľkostí, tie najmenšie majú rozmery iba 1 × 0,5 mm.

Naša prehliadka sa končí v oddelení, kde Panasonic začína využívať robotické ramená. Sledujeme rýchlosť a presnosť, s akou robot vykonáva zadanú úlohu. V minulosti túto prácu robilo 12 ľudí. Hoci ich robot nahradil, o prácu ich nepripravil - teraz dostali iné úlohy. Robotické ramená, ktoré sa v procese výroby využívajú, si programujú zamestnanci Panasonicu priamo v továrni podľa vlastných potrieb. Nie všetky úlohy však robot zvládne. Neďaleko sa totiž nachádza skupina zamestnancov, ktorá osádza LCD televízory napájacími diódami. Robotické rameno je na tento účel nevhodné, neďaleko však vykonanú prácu ľudí kontroluje a testuje, či všetko funguje, ako má.

Plzeň

Nevyhnutné náklady na cestu hradila spoločnosť Panasonic.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať