S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement S_Fold6_10 Advertisement

Námorníctvo chce namiesto rakiet používať proti dronom lasery

Technológie
0

Pre námorné lode NATO môžu byť laserové zbrane riešením boja s dronmi. Vyvíja sa nová technológia proti dronom, ktorá by mala v najbližších rokoch nahradiť rakety lacnejšou, opakovane použiteľnou zbraňou. Podobné systémy sa už v minulosti skúšali, ale žiadny nebol dostatočne užitočný na široké vojenské využitie. Nový námorný laser vyvíja nemecká spoločnosť Rheinmetall a európska MBDA Missile Systems.

Laserová zbraň by využívala koncentrované svetlo na znefunkčnenie nepriateľských dronov s oveľa nižšími nákladmi ako pri vypúšťaní rakiet na vzdušné ciele. Ak bude systém rovnako úspešný ako rakety, mohol by byť pre lode NATO obrovským krokom k zníženiu nákladov. Fregata nemeckého námorníctva vybavená prototypom nového laserového systému bola nedávno použitá pri demonštrácii zbrane.

Podľa spoločnosti Rheinmetall bola táto ukážka jednoznačným úspechom, ktorý dokazuje, že systém je dostatočne presný a účinný pre bojové situácie. Očakáva sa, že aj po úspešnej demonštrácii bude vývoj finálnej verzie systému trvať ďalších päť až šesť rokov. Námorný systém Rheinmetall a MBDA nie je jediný laserový program, na ktorom sa pracuje. Vo vývoji je aj vysokoenergetický laser DragonFire v Spojenom kráľovstve, ktorý má podobnú funkciu v oblasti protivzdušnej obrany. V Izraeli by sa už v roku 2025 mohol dočkať nasadenia systém Iron Beam s dosahom niekoľko kilometrov.

ASBIS_L Precision

Účinnosť zásahov bezpilotných lietadiel proti námorným lodiam viedla NATO a ďalšie krajiny k tomu, aby začali riešiť zaradenie laserových  zbraní do svojej výzbroje. Drony sú relatívne lacné na výrobu, zatiaľ čo rakety vypustené na zničenie dronov sú oveľa drahšie ako ich ciele. Aby bol laserový systém námorníctva životaschopný, musí byť účinný a konzistentný, ale aj veľmi lacný na streľbu. Strely systému DragonFire stoja len 13 dolárov a systém Iron Beam tvrdí, že má „takmer nulové náklady na jeden zásah“.

Hoci nová námorná laserová zbraň je sľubná, táto technológia zaostáva, pokiaľ ide o aplikáciu v reálnom svete. Izrael implementoval taktický vysokoenergetický laser v roku 2005, ale prestal ho používať krátko po jeho nasadení. Systém bol nakoniec príliš drahý, neefektívny a ťažko sa presúval na použitie v skutočnom boji.

Nový laserový systém námorníctva NATO musí prekonať ťažkosti, ktoré podobné projekty sprevádzali v minulosti. Väčšinu zbraňových systémov využívajúcich túto technológiu brzdili dva hlavné problémy: konzistentnosť výkonu a stabilita lúča. Nový systém vyvíjaný spoločnosťami Rheinmetall a MBDA by mohol byť systémom, ktorý by konečne umožnil realizáciu tejto technológie, čo by bolo potrebné taktické riešenie pre bezpilotné lietadlá.

Zdroj: giantfreakinrobot.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať