Nanobionika: Rastliny žiariace v tme dokážu osvetľovať ulice
Značná časť energie sa spotrebuje na osvetlenie, preto vedci z MIT vyvíjajú nový druh pasívneho osvetlenia – rastliny svietiace v tme. V najnovšom experimente ich tím prinútil svietiť oveľa jasnejšie ako rastliny prvej generácie, a to bez poškodenia ich zdravia. Rozvíjajúca sa vedná oblasť s názvom rastlinná nanobionika zahŕňa vkladanie nanočastíc do rastlín so zámerom poskytnúť im nové schopnosti.
V minulosti tím MIT vytvoril rastliny, ktoré dokážu vysielať elektrické signály, keď potrebujú vodu, špenát, ktorý by sa dal použiť na detekciu výbušnín, a žeruchu, ktorá svieti v tme. Jej žiara však nebola veľmi jasná, takže sa nedala použiť na pasívne osvetlenie. Výskumníci teraz zvýšili jas na prakticky využiteľnú úroveň. Kľúčovým krokom bola zmena žiariacich zložiek z luciferázy a luciferínu (ktoré dodávajú svätojánskym muškám ich žiaru) na fosforové materiály. Tie absorbujú a uchovávajú viditeľné a ultrafialové svetlo a pomaly ho uvoľňujú vo forme fosforescencie.
{{BANNER|SIMPLE_BANN ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH