Nanočastice zachytávajúce svetlo obmedzia vypúšťanie obrovského množstva emisií skleníkových plynov
Syzygy Plasmonics, spinout spoločnosť Rice University, získala 6 miliónov dolárov na výrobu čistejšej formy vodíka pomocou nového typu fotokatalyzátora. Výroba chemikálií vytvára obrovské množstvo emisií skleníkových plynov, a to tak z tepla potrebného na riadenie výroby, ako aj z vedľajších produktov reakcií. Nová technológia by mohla tieto konvenčné priemyselné metódy zmeniť.
Nový spôsob výroby vodíka sa spolieha na nanočastice, ktoré sú pri reakciách aktivované svetlom, nie teplom. Houstonský startup použije získané finančné prostriedky na vybudovanie pilotného závodu na výrobu vodíka. Verí, že táto technológia by mohla znížiť emisie, ktoré v procese obvykle vznikajú, až o polovicu. Výroba vodíka je dnes trh s hodnotou 130 miliárd dolárov. Vodík sa používa najmä pri rafinácii ropy, chemickej výrobe a výrobe ocele. No čoraz sľubnejší je aj pri uskladnení energie či ako spôsob pohonu vozidiel.
Vyrába sa prevažne zo zemného plynu pomocou procesu, ktorý využíva teplo, tlak a chemick ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH