S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

(Ne)prekvapivá pravda: Sme vyrobení z energie

0

Keby sa vás spýtali, odkiaľ pochádza vaša hmota, mohli by ste žartom spomenúť jedlo, ktoré ste si dali navyše, ale fanúšik vedy by pravdepodobne hovoril o Higgsovom poli. Je to však zavádzajúce, pretože Higgsovo pole prispieva k hmote vesmíru veľmi málo. Teória, ktorá vznikla v 60. rokoch minulého storočia, naznačovala, že elektromagnetizmus a slabá jadrová sila sú dve formy tej istej základnej sily.

Táto teória nesprávne predpovedala, že všetky subatomárne častice budú mať nulovú hmotnosť. Na vyriešenie tohto problému vedci zaviedli Higgsovo pole, ktoré dáva hmotnosť určitým časticiam, ale iným nie. Predpovedali aj Higgsov bozón objavený v roku 2012, ktorý potvrdil elektroslabú teóriu. Zatiaľ čo Higgsovo pole poskytuje hmotnosť niektorým časticiam, ako sú elektróny a kvarky, tvrdenie, že nám dáva hmotu, nie je úplne presné.

Ak chcete pochopiť, odkiaľ pochádza hmotnosť človeka, napríklad 90-kilového muža, chemik by povedal, že je to z molekúl, ktoré tvoria jeho telo. Pri hlbšom skúmaní by hmotnosť atómov v týchto molekulách predstavovala približne 90 kg. Na úrovni atómov majú väčšinu hmotnosti protóny a neutróny, zatiaľ čo elektróny prispievajú len veľmi málo.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Kombinovaná hmotnosť kvarkov vo vnútri protónov a neutrónov je však len asi 1,8 kg, čo vedie k otázke, odkiaľ pochádza zvyšných zhruba 88 kg. Túto hmotnosť vysvetľuje Einsteinova rovnica E = mc², ktorá ukazuje prepojenie medzi hmotnosťou a energiou. Vysoká rýchlosť kvarkov vo vnútri protónov a neutrónov im dáva vysokú energiu, a preto prispievajú k hmotnosti.

Okrem toho silná sila, ktorá drží kvarky pohromade, takisto pridáva energiu. Celkovo hmotnosť človeka nevzniká z tradičných „vecí“, ale skôr z energie. To ukazuje, že všetka hmota je v podstate tvorená energiou, čo odhaľuje prekvapivý aspekt reality.

Zdroj: bigthink.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať