CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Netradičné PC skrinky

0

Unikátnych, dobre navrhnutých produktov je ako šafranu. Zvýšená kreativita výrobcov je preto viac než vítaná. V tomto duchu som otestoval dve skrinky, ktoré sa už na prvý pohľad vymykajú zo sivého priemeru.

Antec Cube Razer Edition

Skrinka na motívy „herného predátora“ Razer, aj keď ju pod svojou značkou predáva Antec. Ten chcel týmto spôsobom evidentne vyjsť v ústrety fanúšikom periférií s hadím logom.

Názov trochu zavádza, geometricky totiž nejde o kocku, ale o kváder. Na zvláštnosti mu pridáva šikmé zrezanie zadnej i prednej masky. To sú zároveň jediné plastové časti. Dovnútra pristupujete z opačnej strany, než je bežné, a síce sprava. Proti konvenciám ide aj montáž základnej dosky, ktorá je oproti štandardným otočená o 180 stupňov. V praxi je tak grafická karta na samom vrchu, pod stropným priezorom z dymového plexiskla.

Dizajn skrinky je vcelku kontroverzný. Vzhľadom na podporu iba malých dosiek Mini-ITX je pomerne prerastená a objemom zodpovedá takmer tradičným midi-towerom. A neospravedlňuje to ani podpora 240-milimetrového radiátora za čelným panelom. Dokonca i napriek väčším rozmerom je montáž kompletne (t. j. na procesor i grafiku) kvapalinového chladenia zložitejšia než v iných, často i menších skrinkách.

Dôvodom sú zvrchu prekážajúce rámy a plech spodnej komory určenej na inštaláciu zdroja. Tento priestor sa však tiahne celou hĺbkou skrinky a významná jeho časť je jalová. Aj preto existujú aj menšie skrinky, ktoré pojmú rovnaký hardvér. Podpora diskov je na priemernej úrovni, no na herné počítače však úplne postačuje. Zozadu na plech môžete nainštalovať jeden 3,5" HDD a k nemu dve SSD alebo bez veľkého platňového disku máte k dispozícii spolu štyri 2,5" pozície.

Treba však dodať, že odmenou za prácnejšiu montáž je vynikajúci výsledok a čistý manažment komponentov, a tak sa spredu môžete kochať krásne upratanou zostavou. Dôraz Antecu na pekný výzor je evidentný, čo sa snažil spestriť i tematicky zeleným podsvietením „podvozka“ a v rovnakej farbe je i LED ventilátora. Ten je trojpinový a štartuje od nízkych 3,5 V. Jeho tichý chod koketuje s hranicou počuteľnosti.

Podmienky na pripojenie viacerých ventilátorov sú vďaka internému 6-portovému rozbočovaču obzvlášť prajné. Konštrukcia je inak mimoriadne robustná. Hliníkové bočnice (inštalujúce sa cez zásuvné masívne piny) majú hrúbku až 3 mm a oceľový skelet je takisto z pevných milimetrových plechov.

Parametre:

• Rozmery: 365 × 250 × 460 mm, hmotnosť: 6370 g, použité materiály: oceľ, hliník, akrylové sklo a plast, podporované dosky: Mini-ITX, počet diskových pozícií: 3 – 4 (1× 3,5" alebo 2× 2,5" + 2× 2,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack
• Cena: 290 EUR 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Masívna konštrukcia, tiché a účinné chladenie, vynikajúci návrh na reprezentatívne zostavy s čistým vnútorným usporiadaním, tematicky exkluzívne vyhotovenie
- Veľmi vysoká cena, komplikovanejšia montáž komponentov, iba pre dosky Mini-ITX (so 40-litrovou skrinkou by mal byť kompatibilný aspoň formát microATX)

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 80 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie: 90 %
Konektivita: 80 %
Celkovo: 88 %

Riotoro CR1088

V našich končinách neznáma, ale odvážna firma. Odvážna preto, že na každej jej skrinke vidieť kus originality a hlavne efektívnu prácu s priestorom. Model CR1088 je zrejme vôbec najmenšia skrinka, kde dostanete dosku ATX spoločne s plnohodnotnou grafickou kartou so štandardným kolmým zapojením na slot. Vnútorný objem je pritom o štvrtinu menší než v skrinke od Antecu. Kompatibilita s „vodníkmi“ je tu identická, to znamená s radiátormi do 240 mm.

S tradičnými chladičmi s rebrovaním a heat­pipe je to horšie – podpora sa končí niekde okolo 130 mm čiže pod efektívnymi pasívmi s veľkými ventilátormi. A to i na­priek tomu, že ide o nadpriemerne širokú skrinku. Interiér je totiž vertikálne rozdelený priečkou na dve časti. Jedna je na základnú dosku a grafiku a druhá zase na zdroj a disky. Hlavný oddiel je naformátovaný s ohľadom na to, aby to na šírku vychádzalo aj s po­užitím high­endových grafík. S nereferenčnými širšími ako 112 mm však už nepochodíte.

To vyžaduje jeden kompromis, a síce ten, že to vzadu už nestačilo na štandardne veľkú mriežku na ventilátor systémového chladenia. Tá je iba 80-milimetrová a ventilátor treba dokúpiť. Bez neho je v skrinke teplejšie než v konkurenčnom modeli Cube. Vstupný, už poriadny 120 mm však v skrinke nechýba.

Výhradu mám k prachovým filtrom. Ten predný je používateľsky nevymeniteľný, ale aspoň má jemnú štruktúru. Ostatné sa už síce dajú vybrať pohodlne, no hrubé sito skôr prepúšťa prach, než drží vonku, takže i zdroj si časom toho do útrob naťahá viac, než by bolo optimálne. To, že ide o lacnejšiu skrinku, vidieť na konštrukcii i na hrúbke plechov. Tie majú 0,65 mm, čo je však pri tomto návrhu v poriadku a silnejšie netreba.

Nič sa nikde nekrúti a všetko má dostatočnú pevnosť. Škoda len, že plastový vozík na HDD nemá žiadne protivibračné vypodloženie a jeho upevnenie má miernu vôľu. Výkonnejšie modely s agresívnejším pohybom hláv preto kostru poľahky rozdrnčia.

Ani túto skrinku neminul trend podsvietenia RGB. Diódy za svetlovodom prednej masky, napájané zo SATA, sa ovládajú hardvérovo cez samostatné tlačidlo, ktoré je vedľa power buttonu. K dispozícii je sedem fixných profilov (okrem ­základných farieb i s oranžovým, žltým, bledomodrým a bielym podsvietením) a jeden dynamický s plynulým prelievaním 256 odtieňov.

Parametre:

• Rozmery: 360 × 230 × 394 mm, hmotnosť: 4295 g, použité materiály: oceľ a plast, podporované dosky: Mini-ITX, microATX, ATX, počet diskových pozícií: 4 (2× 3,5" + 2× 2,5"), konektory: 2× USB 3.1 gen. 1, 2× 3,5 mm jack
• Cena: 67 EUR 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jedinečná inovatívna konštrukcia, elegantný dizajn, vzhľadom na podporu veľkých dosiek a grafík malé rozmery, prijateľná cena
- Horšie vyhotovenie prachových filtrov, slabšie uchytenie HDD, nepodporuje vyššie vzdušné chladiče, obmedzenia na šírku grafickej karty

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 100 %
Spracovanie: 90 %
Chladenie:  80 %
Konektivita:  80%
Celkovo: 88 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Antec Riotoro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať