Nová metóda výroby paliva by mohla spôsobiť revolúciu v dopravnom priemysle
Startup Oxylus Energy, ktorý vznikol v chemickom laboratóriu na Yaleovej univerzite, prišiel na lacný spôsob, ako premeniť oxid uhličitý zachytený zo vzduchu na metanol, a to s využitím čistej energie. Metanol má veľa možností využitia. Používa sa pri výrobe leteckého paliva, nedávno sa stal životaschopnou alternatívou k tradičným palivám v lodnom priemysle a používa sa pri výrobe petrochemikálií na výrobu plastov, gumy, izolačných materiálov a iných predmetov.
Problém je v tom, že väčšina metanolu pochádza zo špinavých zdrojov energie, prevažne zo zemného plynu. Tento proces uvoľňuje do atmosféry znečisťujúci uhlík, ktorý je hnacou silou prehrievania planéty. Preto sa uskutočňujú projekty na prechod lodného a leteckého priemyslu na vodíkové palivo, ale tie si vyžadujú vysoké náklady, navyše ešte neexistuje infraštruktúra, najmä pokiaľ ide o zelený vodík. Ekologický metanol je reálna možnosť, pretože po malých úpravách ho môže využívať väčšina spaľovacích motorov.
Výroba ekologického metanolu je dnes energeticky náročná a drahá. Technológia vyvinutá spoločnosťou Oxylus využíva na chemickú reakciu potrebnú na výrobu metánu katalyzátor na báze kobaltu, čím sa eliminuje potreba zeleného vodíka. Proces sa môže uskutočňovať aj pri izbovej teplote a normálnom tlaku. Na výrobu metanolu je katalyzátor umiestnený vo vnútri elektrolyzéra, ktorý pomocou elektrickej energie štiepi molekuly vody a oxidu uhličitého.
Po rozdelení molekúl sa atómy vodíka, kyslíka a uhlíka spoja a vytvoria metanol a kyslík. Najťažšou úlohou je zabrániť tvorbe molekúl vodíka (H2), po ktorej by nezostal dostatok atómov vodíka na vytvorenie metanolu. Metóda Oxylus však riadi reakciu tak, aby sa dosiahla rovnováha. Spoločnosť nedávno získala 4,5 milióna dolárov na vybudovanie reaktora v produkčnej mierke, ktorý má preukázať funkčnosť technológie.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.