Nová teória umožnila ukázať ako vlastne vyzerá fotón
Výskum na Birminghamskej univerzite, publikovaný v časopise Physical Review Letters, skúma povahu fotónov (jednotlivých častíc svetla) v bezprecedentných detailoch, aby ukázal, ako sú emitované atómami alebo molekulami a ako ich formuje ich prostredie. Povaha tejto interakcie vedie k nekonečným možnostiam existencie a šírenia alebo putovania svetla v okolitom prostredí.
Zoskupením týchto možností do odlišných súborov bol tím z Birminghamu schopný vytvoriť model, ktorý opisuje nielen interakcie medzi fotónom a žiaričom, ale aj to, ako energia z tejto interakcie cestuje do vzdialeného „ďalekého poľa“. Zároveň boli vedci schopní použiť svoje výpočty na vytvorenie vizualizácie samotného fotónu.
Práca je dôležitá, pretože otvára nové možnosti výskumu pre kvantových fyzikov a materiálovú vedu. Tým, že vedci dokážu presne definovať, ako fotón interaguje s hmotou a ďalšími prvkami svojho prostredia, môžu navrhnúť nové nanofotonické technológie, ktoré by mohli zmeniť spôsob bezpečnej komunikácie, detegovania patogénov alebo kontrolovania chemických reakcií napríklad na molekulárnej úrovni.
Zdroj Foto: Benjamin Yuen
Táto práca pomáha lepšie pochopiť výmenu energie medzi svetlom a hmotou a aj to, ako svetlo vyžaruje do svojho blízkeho a vzdialeného okolia. Týmto pochopením výskumníci položili základy, aby bolo možné vytvárať interakcie medzi svetlom a hmotou pre budúce aplikácie, ako sú lepšie senzory, zlepšené fotovoltické energetické články alebo kvantové výpočty.
Zdroj: birmingham.ac.uk.
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu