Nové príslušenstvo pre VR dokáže vytvoriť pocit ako by po tvári behal pavúk
Ak má virtuálna realita napodobňovať skutočnosť, potom je dôležitým zmyslom hmat. Haptický výskum (výskum technológií, ktoré dokážu sprostredkovať pocit dotyku) je horúcou témou medzi spoločnosťami zameranými na virtuálnu a rozšírenú realitu. Výskumníci z Future Interfaces Group na univerzite Carnegie Mellon vyvinuli haptické zariadenie pre ústa, ktoré možno pripojiť k spodnej časti náhlavnej súpravy VR. Systém umožní používateľom s okuliarmi VR zažiť, aké to je, keď pijú vodu z fontány alebo im po tvári behá pavúk.
A ako to funguje? Na doske, ktorá sa pripevní na spodnú časť náhlavnej súpravy VR, je zoradená sieť malých ultrazvukových reproduktorov. Tieto reproduktory, nazývané meniče, produkujú zvuk alebo tlakové vlny s frekvenciou, ktorú ľudské uši nepočujú. Reproduktory možno spúšťať špecifickými spôsobmi, aby sa všetky ich vlny sústredili spoločne na jedno miesto ako svetlo prechádzajúce cez zväčšovaciu šošovku. Vytvára to pocit tlaku a tlak v priebehu času vytvára vibrácie.
Ú ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH