Nové zloženie lítiovo-iónových batérií by mohlo spôsobiť revolúciu
Vedci z Tokijskej vedeckej univerzity dosiahli významný prielom vo vývoji lítiovo-iónových batérií tým, že identifikovali chemickú zlúčeninu, ktorá by mohla spôsobiť revolúciu na trhu a ktorá je podobná minerálom nachádzajúcim sa v alkalických horninách. Ide o oxyfluorid pyrochlórového typu, používaný namiesto sulfidov ako vodivý materiálu elektrolytu.
Ukazuje sa ako sľubný materiál pre batérie s pevným elektrolytom, ktorý by umožnil efektívnu prevádzku elektrických vozidiel aj pri extrémnych teplotách. Vodič pyrochlórového typu rieši veľký problém, ktorým trpia iné typy batérií. Podľa nedávnej štúdie výskumníkov zverejnenej v ACS Publications nevytvára toxický sírovodík, keď je vystavený vzdušnej vlhkosti.
Tento objav má potenciál riešiť kľúčové problémy, ktorým čelia súčasné lítiovo-iónové batérie, ktoré používajú kvapalné elektrolyty a sú náchylné na riziko požiaru. Vedci pod vedením profesora Kenjira Fujimota vykonali testy pyrochlórového elektrolytu a zistili, že vykazuje vyššiu iónovú vodivosť ako iné známe pevné oxidové elektrolyty. Dobre fungoval aj pri nízkych teplotách, a to s pracovným rozsahom od -10 do 100 stupňov Celzia.
Štandardné lítiovo-iónové batérie môžu najlepšie fungovať v priemere pri 0 až 60 °C. Vývoj polovodičových batérií sa považuje za významný pokrok v oblasti elektromobilov, pretože v porovnaní s tradičnými lítiovo-iónovými batériami ponúkajú vyššiu hustotu energie a lepšiu bezpečnosť.
Zdroj: thecooldown.com.
Foto zdroj: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu