S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Unikátna technológia umožňuje porovnať ako vyzerá zdravé a choré srdce

0

Lekári zvyčajne používajú zobrazovacie techniky, ako je ultrazvuk, CT a MRI, na diagnostiku kardiovaskulárnych ochorení, ale tie neposkytujú podrobné štrukturálne informácie o tom, čo sa deje v orgáne. Teraz vedci vytvorili prvý atlas ľudského srdca na svete, ktorý pripomína Google Earth a ponúka bezprecedentný pohľad do zdravého a chorého srdca. Technológia poskytuje podrobné snímky až do hĺbky 20 mikrometrov, čo umožňuje 3D pohľad na celý orgán so zobrazením na úrovni buniek v určitých oblastiach.

Tento prelomový objav by mohol priniesť revolúciu v chápaní a liečbe kardiovaskulárnych ochorení vrátane arytmie. Pomocou prelomovej röntgenovej techniky nazvanej hierarchická fázová kontrastná tomografia (HiP-CT) vedci z University College London a Európskeho zariadenia pre synchrotrónové žiarenie (European Synchrotron Radiation Facility – ESRF), čo je najjasnejší röntgenový zdroj na svete vo francúzskom Grenobli, neuveriteľne podrobne zobrazili dve celé srdcia dospelých ľudí.

Táto technológia ponúka globálny pohľad na orgán a odhaľuje štruktúry a spojenia, ktoré predtým neboli známe. Cieľom štúdie je zlepšiť možnosti liečby a chirurgického výcviku poskytnutím realistických modelov srdca. Zobrazovanie každého srdca vygenerovalo 10 terabajtov údajov, čo je miliónkrát viac ako pri štandardnom CT vyšetrení.

Napriek výzvam spojeným so spracovaním veľkého množstva údajov zostáva zobrazovanie kompletných dospelých ľudských sŕdc pomocou HiP-CT v ESRF bezkonkurenčné. Táto technológia má potenciál zmeniť kardiovaskulárnu medicínu tým, že umožní výskumníkom študovať vznik porúch srdcového rytmu a efektívne vyhodnocovať stratégie liečby.  

Zdroj: the-sun.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať